הפתרון שנידון למשבר חוק האזרחות: רע"ם לא תתנגד, שקד תתחייב לפתור בעיות הומניטאריות

רע"ם לא תתנגד? הפתרון שנידון לחוק האזרחות

שקד, בנט ועבאס נפגשו במטרה למצוא פתרון למשבר. במהלך היום אנשיי אלקין פנו לח"כים של רע"ם בנפרד כדי לשכנעם להמנע בהצבעה • מי מתנגד בקואליאציה לחוק, מי תומך ומה הפתרונות שהוצעו? עושים סדר במשבר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד ומנסור עבאס
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90,

משבר חוק האזרחות: ראש הממשלה נפתלי בנט, שרת הפנים איילת שקד ויו"ר רע"ם מנסור עבאס נפגשו הערב (שני) בתיווך של שלושה גורמים כדי לנסות להגיע להסכמות. הפתרון שנידון לפתרון המשבר כעת הוא שרע"ם לא תמנע את העברתו, בעוד ששקד, בהיותה שרת הפנים, תתחייב באופן פומבי לפתור בעיות הומניטאריות בחברה הערבית.במהלך היום אנשי אלקין פנו לח"כים של רע"ם בנפרד כדי לשכנעם להמנע בהצבעה. 


בתוך הקואליציה יש כמה רעיונות לפתרון המשבר, והנחת העבודה שאם יצליחו להגיע לסיכום עם רע"ם, שאר המתנגדים יתיישרו לפי זאת. המתנגדים לחוק הם כל ארבעת חברי רע"ם, עיסאווי פריג' ומוסי רז ממרצ ואיבתיסאם מראענה מהעבודה. המגעים והניסיונות ליצור תיקונים בחוק הם בעיקר עם מנסור עבאס.

מהצד השני, הצד הימני של הקואליציה, נמצאת שרת הפנים איילת שקד - שיישום החוק כלול בתחום משרדה. היא וחבריה לסיעה מתנגדים נחרצות לשינויים. למשל, לרעיון שעלה, להתחיל בוועדת החוץ והביטחון בכנסת דיונים לקראת רפורמה מקיפה שתקבע הקלות מסוגים שונים בחוק - כמו לצורכי טיפול רפואי, הנפקת רישיון נהיגה, או אפילו אישורי התאזרחות למי שנמצאים בארץ כבר שנים ארוכות.


אז הוצע רעיון אחר – ששקד תתחייב בפני רע"ם שכל עוד היא שרת הפנים, היא תדאג שיאושרו בקשות הומניטריות פרטניות לחריגות מהחוק. אלא שברע"ם, די כצפוי, רואים בזה התחייבות שכתובה על הקרח.  כך שעלה גם פתרון נוסף פשוט להעלות את החוק להצבעה כמו שהוא. רע"מ וחלק מחברי העבודה ומרצ יתנגדו, או יימנעו, אבל בקואליציה יש רבים שעדיין מאמינים שאין סיכוי אמיתי שמפלגות הימין באופוזיציה יאפשרו לחוק ליפול.

בליכוד אפילו יש כאלה שדוחפים לתמיכה אקטיבית בחוק. וגם, נראה שמספיק למשל שסיעת הציונות הדתית לא תשתתף בהצבעה - כדי שהחוק יעבור. אבל הקואליציה טרייה וחבריה חוששים מהקשיים הפוטנציאליים בכל אחד משלושת הפתרונות – ולכן מתקשים להחליט על פעולה. וכל יום שהדילמה ממשיכה להיגרר - הוא עוד יום שבו האופוזיציה חוגגת על חשבונם.

הפופולריים