נשיא איראן הנבחר ראיסי: "ארה"ב צריכה לחזור מיד להסכם הגרעין"

נשיא איראן: "ארה"ב צריכה לחזור להסכם הגרעין"

הנשיא במסיבת עיתונאים ראשונה מאז בחירתו: תוכנית הטילים הבליסטיים היא לא נושא לדיונים. על ארה"ב להסיר את כל העיצומים על איראן • לפני הפגישה עם ביידן: הנשיא ריבלין יתאם עם בנט וגנץ את המסר בנושא איראן • ישראל צפויה לשוב ולומר שהיא מתנגדת להסכם הגרעין, אך תציע שיפורים בהסכם • החברה המפעילה של הכור בבושהר: הסיבה לסגירת המתקן - "תקלה טכנית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן הנבחר איברהים ראיסי, 19.06.21
צילום: צילום: רויטרס

הנשיא הנבחר של איראן, אברהים ראיסי, אומר היום (שני) כי תוכנית הטילים הבליסטים של איראן היא לא נושא לדיונים וכי על ארצות הברית לחזור מיד להסכם הגרעין של 2015 ולהסיר את כל העיצומים על ארצו.

ראיסי קיים את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו אחרי נצחונו בבחירות ואמר כי "מדיניות הלחץ המקסימלי על איראן אינה אפקטיבית. מדיניות החוץ שלנו לא מוגבלת בהסכם הגרעין, אבל אנחנו כן שואפים לכונן קשרים עם כל המדינות", אמר. ראיסי הבהיר שמי שיקיימו את השיחות בווינה הוא צוות המשא ומתן הנוכחי, אבל שגם הצוות על מדיניות החוץ שלו, יתעדכן בהתפתחויות. לשאלה האם יפגש עם ביידן השיב ראיסי: "לא".

הראיסי של איראן | "עוד יום"

נשיא איראן היוצא רוחאני אמר היום בנאום בטלוויזיה כי "העיצומים על ארצו יוסרו בקרוב". בד בבד הודיעה היום החברה המפעילה של הכור הגרעיני בבושהר שבאיראן כי הסיבה לסגירת המתקן אתמול הייתה "תקלה טכנית". הטלוויזיה של איראן דיווחה אמש כי הפעילות בתחנת הכוח הגרעינית הופסקה לשלושה עד ארבעה ימים וכי צפויות הפסקות באספקת החשמל. האתר בבושר הוקם לפני 10 שנים בסיוע של רוסיה ועד כה לא היו בו תקלות.

מנכ"ל הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הדגיש כי ההסכם בין סבא"א לבין טהראן איננו פתרון קבע, וכי לסבא"א יש כרגע גישה מאוד מוגבלת למתקני הגרעין של איראן.

לפני הפגישה עם ביידן: ריבלין יתאם עם בנט וגנץ את המסר בנושא איראן

נשיא המדינה ראובן ריבלין ייפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ כדי לתאם עימם את המסר בנושא איראן, לקראת נסיעתו בשבוע הבא לארצות הברית לפגישה עם הנשיא האמריקני ג'ו ביידן, כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

ישראל צפויה לשוב ולומר כי היא מתנגדת להסכם הגרעין, אך צפויה להציע בו שיפורים. בעקבות בחירת נשיא איראן החדש, ישנם ההערכות שייתכן דשדוש בשיחות הגרעין עד כניסת הממשלה החדשה באוגוסט, אך מנגד, ישנם גורמים שלא פוסלים הפתעה בחודש וחצי עד אז.

ראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') אהרון זאבי-פרקש אמר היום לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכניתם בכאן רשת ב, כי הוא מודאג מכך שתוכנית הגרעין לא נעצרת, ומכך שאיראן גרעינית תשפיע על האזור. לפני שמדברים על הסכם אחר, צריך לעשות הכול כדי לנסות לתקן דברים בהסכם מ-2015.

אלוף (מיל') זאבי-פרקש הוסיף כי "לישראל צריך להיות חופש פעולה ויכולת צבאית וחשאית, להמשיך לעשות את מה שצריך כדי למנוע מאיראן להגיע לתוכנית. אנחנו מאמינים שיש בידנו מידע אמין שמשקף לחץ של ארה"ב לחתום על הסכם עכשיו".

האזינו לריאיון המלא עם אלוף (מיל') אהרון זאבי-פרקש, בכאן רשת ב

אתמול התקיימה ישיבת הממשלה הראשונה, בה אמר בנט כי עמדת הממשלה נותרה עקבית ולפיה ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. בנט ציין כי על המעצמות להתעורר כלשונו בסוגייה זו. בשבוע שעבר ביידן נפגש עם מקבילו הרוסי פוטין ואמר שהם דנו בדרכים למנוע מאיראן נשק גרעיני. 

גם ראשי מדינות נאט"ו קראו לאיראן לחדול מלנסות לייצר נשק גרעיני. "אנו מחוייבים לכך שאיראן לא תצליח לעולם לפתח נשק גרעיני", אמרו 30 הנציגים שנועדו בבריסל, בלגיה. הם קראו לאיראן לשוב ולשתף פעולה עם פקחי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית ולחדש את המשא ומתן על שיבה להסכם הגרעין. ראשי נאט"ו גינו את תמיכתה של טהראן בארגונים חמושים וקראו לה לחדול מלאמן אותם ולממן את פעילותם.

הפופולריים