התוכנית של האופוזיציה מול חוק איחוד המשפחות: "חוק יסוד: ההגירה"

התשובה של האופוזיציה לשקד: "חוק יסוד ההגירה"

בליכוד ובציונות הדתית הודיעו שיקדמו חוק "בעניין בלימת ההגירה הערבית לישראל". סמוטריץ': "אני לא מעלה על דעתי שהקואליציה תפגע בביטחון המדינה בשם משחקים פוליטיים" • נתניהו יקיים פגישות ראשי סיעות האופוזיציה לגבי חוק האזרחות • סגנית יו"ר רע"ם לכאן חדשות: אם חוק האזרחות יגיע כלשונו לדיון - נתנגד להעברתו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד ובצלאל סמוטריץ'
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקרב על חוק האזרחות: בליכוד הודיעו הערב (חמישי) שיקדמו חוק יסוד - "ההגירה", בעניין "בלימת ההגירה הערבית לישראל". יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' כתב, בדומה להודעה לתקשורת שפרסם היום שר הביטחון בני גנץ: "מעלה על דעתי שהקואליציה תפגע בביטחון המדינה בשם משחקים פוליטיים".

במחלוקת: למה עוסקים כעת בחוק לאיחוד משפחות?

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו נפגש עם סמוטריץ' כדי לבדוק את האפשרות שהאופוזיציה תתנגד לחוק האזרחות, ובסוף השבוע ייפגש נתניהו עם שאר ראשי מפלגות האופוזיציה כדי לקבל את ההחלטה. 

סגניתו של יו"ר רע"ם, חברת הכנסת לשעבר אימאן ח'טיב יאסין, אמרה היום בריאיון לכאן הלילה: "אנחנו במגעים לגבי הצורה שבה נוכל להכניס שינויים והקלות בחוק האזרחות. עדיין אין הסכמות". לדבריה, אם החוק יגיע כלשונו לדיון בוועדה המשותפת לוועדות חוץ וביטחון ופנים - שבה מנסור עבאס הוא אחד מיושבי הראש - המפלגה תתנגד להעברתו: "כמובן שלא נהיה בצד נגד החברה שלנו".

באשר לאפשרות שגוש נתניהו יאפשר את העברת החוק הוסיפה ח'טיב יאסין: "יהיה לנו קשה מאוד אם יעבירו את החוק בלעדינו עם האופוזיציה, אבל אנחנו יודעים מה המציאות שאנחנו חיים בתוכה".

חוק האזרחות האוסר על איחוד משפחות הוא אולי המבחן הראשון של קואליציית בנט-לפיד. החוק מאיים להביך את נפתלי בנט בשבוע הראשון שלו בתפקיד ראש ממשלה. בקואליציה מצפים שבאופוזיציה יתמכו בחוק מִסיבות אידאולוגיות ועבור ביטחון ישראל.

החוק צפוי לעלות להצבעה בכנסת בשבוע הבא ואם לא תהיה החלטה של פה אחד באופוזיציה להתנגד לחוק, סביר שהארכתו תאושר בכנסת. שרת הפנים איילת שקד מסרה: "החוק יעלה בשבוע הבא, מקווה שהאופוזיציה לא תשחק משחקים".

בריאיון היום לכאן רשת ב אמר ח"כ יואב קיש כי החוק שמקדמת השרה שקד הוא טוב, ושהוא מאמין שבליכוד ימצאו דרך להעביר אותו. יחד עם זאת, קיש ציין בשיחה עם זאב קם וקרן אוזן שקיימים שיקולים פוליטיים - "אנחנו רוצים להפיל את הממשלה".

האזינו לריאיון עם ח"כ יואב קיש

שר הביטחון בני גנץ פנה היום לנתניהו והפציר בו לפעול כדי להעביר בכנסת את החוק. "יש לשים את הביטחון מעל לכל שיקול פוליטי", כתב גנץ בהודעתו. בליכוד הגיבו לגנץ: "מי שביטחון ישראל חשוב לו לא מקים ממשלה עם רע"ם".

במוקד הסערה: מהו חוק האזרחות, ואיך זה קשור לאיחוד משפחות?

חוק האזרחות קיים כבר שנים, ומוארך כהוראה שעה (כלומר: אינו חוק קבוע) כל שנה מחדש מאז ימי האינתיפאדה השנייה. לפי החוק, אזרח זר שמתחתן עם ישראלי יכול לעבור הליך לקבלת אזרחות. אך ישנו חריג לחוק – אם אזרח ישראלי (ערבי בדרך כלל) מתחתן עם פלסטיני, לא ניתן להעבירו הליך אזרחות ולא מתאפשר איחוד משפחות בארץ מטעמים ביטחוניים. 

היו בעבר מקרים שבן/ת זוג פלסטיני/ת שקיבלו אזרחות בעקבות נישואים ביצעו פיגועים או סייעו בהוצאת פיגועי טרור, ולכן הוחלט לחוקק את החוק. שיקול נוסף שעומד מאחורי ההחלטה הוא דמוגרפי-לאומי: במטרה לצמצם את גדילת הציבור המוסלמי בישראל, שיש הרואים בו איום על זהותה היהודית של המדינה. החוק הוא בגדר הוראת שעה ולא חוק קבוע כדי שבג"ץ לא יפסול אותו. 

אמש פורסם בחדשות הערב שבקואליציה צפויים להציע לרע"ם רפורמה בחוק שאוסר על איחוד משפחות, כדי שיימנעו בהצבעה על הארכתו. אחד מהרעיונות שנשקלים הוא לא להחיל את החוק על חלק מהפלסטינים שנזקקים לטיפול רפואי. 

הפופולריים