הרשות הפלסטינית נגד מצרים: משקמת את עזה בלי לעבור דרכנו

הרשות נגד מצרים: משקמת את עזה בלי לעבור דרכנו
מקורות ברמאללה מבקרים את מצרים כי החלה בשיקום הרצועה אחרי מבצע "שומר החומות" בשיתוף פעולה עם חמאס, ובלי תיאום איתם: "ננקטים צעדים שיכולים להתפרש כעידוד לפילוג"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בניין אל-ג'לאא, בניין התקשורת בעזה, 15.05.21
צילום: צילום: רויטרס

מקורות ברמאללה משמיעים היום (שני) ביקורת מרומזת על מצרים ואומרים כי הרשות הפלסטינית לא מרוצה מאופן הטיפול בסוגיית רצועת עזה מאז מבצע שומר החומות ומתנגדת לניסיון לעקוף אותה. זאת על רקע דיווחים שמצרים החלה בשיקום רצועת עזה, בשיתוף פעולה עם חמאס וללא תיאום עם הרשות הפלסטינית. כמו כן, בשבועות האחרונים מצרים מזרימה לעזה סחורות דרך המעבר שער סלאח א-דין בינה לבין רצועת עזה, לרבות חומרי בנייה, ללא תיאום עם ישראל או הרשות הפלסטינית.

מקורות פלסטיניים אמרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי הרשות דורשת להיות מופקדת על שיקום הרצועה והיא הכתובת הלגיטימית של הפלסטינים. "ננקטים צעדים שיכולים להתפרש כעידוד לצדדים להמשיך בפילוג ולחזק אותו", אמרו המקורות בעילום שם.

אתמול דווח באתר החדשות הפלסטיני "מען" כי ממשל חמאס ברצועה החליט להתחיל לייבא מכוניות חדשות ומשומשות ממצרים, למורת רוחה של הרשות, וכי משלחת פלסטינית שנשלחה לקהיר תנסה לשכנע את המצרים שהכספים המיועדים לשיקום עזה יעברו דרך הרשות הפלסטינית.

אתמול הגיעו לקהיר לדון בסוגיית שיקום רצועת עזה. בסוף השבוע דיווח העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי המשלחת הגיעה למחות על מתווה השיקום שמצרים מובילה בעזה כשהיא מתעלמת מהממשלה הפלסטינית ברמאללה, דבר המחזק את עמדת חמאס, שמתנגד למעורבות של הרשות הפלסטינית בשיקום.

לפי הדיווח מסוף השבוע, בכוונת מצרים לבנות יחידות דיור לזוגות צערים ולמשפחות נזקקות ולשקם תשתיות, וכן לבחון הקמת מחלפים וגשרים בעזה, לפתח את הטיילת, לבנות מפעלים שנהרסו ולספק אלפי מקומות עבודה. עוד נמסר בדיווח מסוף השבוע כי המצרים ישגרו לעזה משלחת שתבחן פתרונות יסוד לבעיות החשמל ברצועה.

העיתון הפלסטיני "אלאיאם" דיווח בסוף השבוע מפי פקיד בכיר בממשל חמאס שביקר בקהיר כי מצרים הבטיחה לשקם את המגדלים שצה"ל הרס ברצועה במהלך מבצע שומר החומות, לאחר פינוי ההריסות שכבר החל באמצעות חברת קבלן מצרית שהכניסה לעזה עשרות דחפורים וכלים כבדים. לדבריו, המצרים הקימו ועדת היגוי עליונה לשיקום עזה בראשות סגן מפקד המודיעין המצרי. הפקיד הבכיר, מנכ"ל משרד השיכון בעזה, מוחמד אל-עסכרי, מסר כי המצרים יפקחו על השיקום של עזה אך העבודה תתבצע בידי חברות ופועלים פלסטינים.

הפופולריים