שר המשפטים הנכנס סער: באתי כדי לתקן, לא להרוס

שר המשפטים הנכנס סער: באתי כדי לתקן, לא להרוס

פרופ' חזי לוי לשר הבריאות הנכנס הורוביץ: "אסור לחזור למצב שבו מערכת הבריאות הייתה טרום הקורונה, בטוח שתפעל בנחישות" • שקד בטקס כניסתה לתפקיד: אשיב מסתננים לארצם • שר האוצר הנכנס ליברמן: "נתקצב בתי ספר חרדיים שיכניסו לימודי ליבה" • סמוטריץ': בנט הוא האידיוט השימושי של השמאל • יו"ר רע"ם מנסור עבאס: הימנעות אלחרומי הייתה בידיעה ובהסמכה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סער בטקס כניסתו לתפקיד שר המשפטים
צילום:

היום הראשון לממשלת בנט-לפיד: בטקס החלפת שרי משרד הבריאות היום (שני) פנה מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי לשר הנכנס ניצן הורוביץ ואמר לו: "אסור לחזור למצב שבו מערכת הבריאות הייתה טרום הקורונה, בטוח שתפעל בנחישות". פרופ' לוי ציין כי מחר תוסר חובת עטיית המסכות בחללים סגורים, והודה לשר היוצא יולי אדלשטיין על עבודתו בתקופת הקורונה.

השר הנכנס הורוביץ אמר כי "מערכת הבריאות שלנו ניצחה את הקורונה, מחוייב לחזק אותה במשאבים ראויים. אני כאן גם כדי להבטיח שאף שיקול זר לא יחדור למשרד הבריאות". עוד הבטיח כי יפעל לצמצום הפער בין מרכז ופריפריה, "ושכל אדם יקבל יחס מקצועי ושיוויוני".

מוקדם יותר נאם שר המשפטים גדעון סער בטקס כניסתו לתפקיד החדש, ואמר: "באתי כדי לתקן, לא להרוס". הוא הוסיף: "המשימה המשותפת שלנו היא להחזיר לבניין את ההוד וההדר שמגיעים לו. אהיה שר משפטים שרואה את האזרח וחושב עליו". 

"בכל מערכת שאפתי לתקן. גם פה לא הגעתי לכהן אלא לעשות. בכוונתי לקדם שינויים", הוסיף סער. "אתווה מדיניות, אלמד, אשתף, אשתדל לגבש הסכמה רחבה לשינויים, אבל בסוף אבצע את השינויים שנראים חיוניים. לא אוכל לבדי, אצטרך לעזרתכם". 

מוקדם יותר אמר שר החוץ הנכנס יאיר לפיד כי יש צורך להיערך לחזרת ארצות הברית להסכם הגרעין מול איראן. לדבריו, ישראל הייתה יכולה להשפיע יותר אם ההתנהלות הייתה אחרת, והדגיש כי העיקרון המסדר הוא אחד - ישראל תמנע בכל דרך את האפשרות שלאיראן יהיה גרעין.

שרת הפנים הנכנסת איילת שקד מימינה אמרה שתפעל כדי ליישם מדיניות הגירה אחראית, להשיב מסתננים לארצם ולעודד אותם לחזור לארצם מרצון. קודם לכן אמרה שקד כי אין זה סוד שרצתה להקים ממשלת ימין, אולם משזה לא הסתייע, הממשלה הזאת עדיפה על בחירות. את הדברים אמרה השרה שקד לאחר צילום תמונת חברי הממשלה במשכן הנשיא.

לדברי שר הפנים היוצא אריה דרעי בטקס חילופי השרים עם שקד, "זו לא הממשלה שציפיתי שתקום, ציפיתי לממשלה ימנית. זה המשחק הדמוקרטי. אני חצוי טיפה באיחוליי לאיילת שקד - מצד אחד מאחל לך הצלחה למען המדינה, ומצד שני כיו"ר ש"ס אעשה הכל כדי להפיל את הממשלה הזו".

שר האוצר אביגדור ליברמן התחייב כי לא יוטלו מיסים חדשים וכי לא תהיה "השתוללות" בנושא התקציב. בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת אמר יו"ר המפלגה כי הוא מקווה לדאוג לכך שש"ס ויהדות התורה יישארו "בעזרת השם" הרבה שנים באופוזיציה, והוסיף - "נעשה מאמץ בכיוון הזה".

עם זאת, ציין כי הוא אינו נוקם ונוטר וכי הוא מכבד את אורח החיים החרדי. הוא הוסיף כי משרדו יפעל לקידום לימודי ליבה במערכת החינוך החרדית, כך שהדור הצעיר בחברה החרדית ירכוש השכלה מקצועית ולא יהיה תלוי בקצבאות ובגמ"חים.

בתשובה לשאלת כאן חדשות הבהיר שר האוצר: "אנחנו לא מתכוונים לפגוע באף אחד, ובטח לא לפגוע בתקציבים. אבל אנחנו נתקצב וניתן תמריצים לבתי ספר שיובילו את הדגל של לימודי ליבה. אנחנו רוצים מאוד לחזק את המערכת של בתי הספר הממלכתיים-חרדים. אני לא רוצה להתערב לשרת החינוך, אנחנו ניתן לה גיבוי".

ליברמן התייחס להצטרפות מפלגתו לגוש מתנגדי נתניהו ואמר כי ישראל ביתנו הייתה חוד החנית במאבק. הוא הודה לחברי מפלגתו שהלכו לצידו "3 שנים במדבר". הוא הוסיף כי "אם אני רוצה לדבר במטאפורה - לכבוש את היעד המבוצר כמו המעון ברחוב בלפור, זה כמו כיבוש הבסטיליה". הוא התייחס להשתתפותו של חבר הכנסת מסיעתו אלי אבידר בהפגנות ואמר "הוא עשה שם עבודה טובה, לפעמים אפילו עבודה טובה מדי".

שר החינוך היוצא יואב גלנט אמר לשרה הנכנסת יפעת שאשא ביטון בטקס החילוף: "החלפת אותי במשרד השיכון, החלפת אותי במשרד החינוך - ואני מאחל שתחליפי אותי גם באופוזציה בקרוב מאוד". שאשא ביטון השיבה לו: "אעצור את המעקב אחריך במשרד החינוך".

שאשא ביטון פרשה את תוכניתה לתפקיד החדש: "מעונות היום יעברו באופן רשמי למשרד החינוך. לא עוד מסגרות שנותנת מענה להורים, אלא חלק ממערכת החינוך. נחזיר את החינוך למערכת החינוך, עם ערכיים ציוניים ודמוקרטיים. נקדם מעבר לחמישה ימי לימוד לתיכונים וביסודי חמישה ימי לימוד ויום שישי יהיה חברתי. נצמצם את בחינות הבגרות ונשנה את שיטות הבחינות".

שר החוץ היוצא גבי אשכנזי אמר בטקס פרידה מהעובדים: "המשרד חזר בשנה האחרונה להיות שחקן משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות המדיני, העוסק בנושאי ליבה והיושב במרכז שולחן קבלת ההחלטות - משרד מוביל, מתכלל ומשפיע על מדיניות החוץ הישראלית - כיפת ברזל מדינית אמיתית למדינת ישראל".

בתוך כך, חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד אמר היום בכאן רשת ב כי בנימין נתניהו אינו מעוניין לקיים את טקס החילופין עם נפתלי בנט משום שהוא אינו רוצה להעניק לגיטימציה להתנהלותו של האיש. "בנט הכריז עם פתיחת המבצע בעזה שממשלת האחדות עם השמאל ירדה מעל הפרק, אבל המשיך לנהל בחשאי את המשא ומתן", אמר ביטן בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. הוא הדגיש כי למרות ביקורתו הקשה של נתניהו על בנט, הוא מכיר בהיותו ראש הממשלה ולכן יערוך עמו חפיפה.

האזינו לריאיון עם דוד ביטן בכאן רשת ב

בנוסף, הכחיש ח"כ ביטן את הדיווחים לפיהם מפלגתו קיימה מו"מ קואליציוני עם מפלגת רע"ם. "עבאס רצה לתמוך בליכוד - הוא בחר בזה, לא אנחנו. לא ניהלנו אתו מו"מ אלא שיחות", אמר. ח"כ ביטן הוסיף כי "לא הצענו לו שום דבר, מה שתכננו לעשות זה מה שתוכנן גם בלעדיו - מלחמה באלימות במגזר הערבי. מפה עד להקים אתו ממשלה זה רחוק".

מוקדם יותר היום ביקר יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' בחריפות את ראש הממשלה הנכנס. בריאיון ראשון שקיים מאז מערכת הבחירות, אמר ח"כ סמוטריץ' לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי "שנאת נתניהו היא פתולוגית. אין שום דבק שמחבר את הממשלה הזאת פרט לרצון להדיח את נתניהו. בנט הוא בתפקיד האידיוט השימושי שעוזר להם להפיל את הימין כדי לבסס את השלטון בעצמם".

האזינו לריאיון עם בצלאל סמוטריץ' בכאן רשת ב

יו"ר הציונות הדתית הוסיף כי היה אפשר להקים ממשלת ימין אך נפתלי בנט סיכל זאת מההתחלה. סמוטריץ' הצדיק את סירובו להקים ממשלת ימין שנשענת על תמיכת רע"ם, אותה הגדיר "מפלגה תומכת טרור" הגרועה מהרשימה המשותפת. עוד אמר כי יש הבדל גדול אם הימין ולא השמאל הוא שנשען על תמיכת מפלגות ערביות. "בנט נתן לזה לגיטימציה, והוציא עצמו ממחנה הימין. נתניהו אומר כי לא התכוון להישען על רע"ם ואני מאמין לו", אמר סמוטריץ'.

עוד קודם לכן התייחס יו"ר רע"ם מנסור עבאס להימנעות חבר סיעתו ח"כ סעיד אלחרומי אמש בהצבעה על אישור הממשלה. ח"כ עבאס אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי ההימנעות של ח"כ אלחרומי בהשבעה הייתה בידיעה ובהסכמה ולדבריו חבר הכנסת חבר בקואליציה. "אם היה ספק שהממשלה תקום - הוא היה מצביע בעדה", הוסיף.

האזינו לריאיון עם מנסור עבאס בכאן רשת ב

עבאס הוסיף כי בנט ולפיד ידעו שאם יהיה חשש שלא יימצא רוב התומך בממשלה יצביע אלחרומי בעדה. "אנו מעוניינים בממשלה ותרמנו את חלקנו להקמתה. ככל שהדבר תלוי בנו, לא יהיה שום משבר אבל אנו מצפים ששותפינו יגלו גישה חיובית כלפי הדרישות של החברה הערבית", אמר עבאס.

הממשלה ה-36 במשכן הנשיא ראובן ריבלין, הבוקר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, זאב קם, מיכאל שמש, קלמן ליבסקינד, אסף ליברמן ואריה גולן

הפופולריים