הסליחה של לפיד וההבטחה של נתניהו: כך נראו הנאומים לפני השבעת הממשלה

הסליחה של לפיד וההבטחה של נתניהו: הנאומים

בנט בירך את נתניהו על "פרק חדש" ביחסים עם ערביי ישראל, בן גביר הניף דגל שחור. לפיד ויתר על הנאום - ונתניהו ביקש "תשתדלו לקלקל כמה שפחות". כך נראו הנאומים בכנסת, לפני השבעת הממשלה החדשה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש90

המשדר המיוחד בכאן 11

נאומו הראשון של ראש הממשלה נפתלי בנט, אתמול (שני) בישיבת המליאה המיוחדת להשבעת ממשלת ישראל ה-36, היה סוער ונקטע פעמים רבות על ידי חברי האופוזיציה. חברי מפלגת הציונות הדתית הניפו שלטים בפתח נאומו של בנט והוצאו מהאולם. בנט אמר בתגובה: "כגובה הצעקות - כך גובה אובדן המשילות בתקופתכם".

צפו בנאום המלא של רה"מ הנכנס נפתלי בנט

"בעת הזו אנחנו ניצבים גם בפני אתגר פנימי", אמר בנט כשחברי הכנסת מהליכוד ומהסיעות החרדיות הפריעו וצעקו, וילדיו של ראש הממשלה הנכנס סימנו לו לב מהיציע. "הקרע המתמשך בעם כפי שבא לידי ביטוי בדקות אלה ממש", המשיך בנט, "הקרע הזה שהלך ופרם את החוטים, הטיל אותנו למערבולת של שנאה וריב אחים.

"הפרלמנט של מדינת היהודים זה פרלמנט עם דעות, ומי שאי פעם ראה חברותא, כשלומדים גמרא, התורה היא של כולנו, היא לא שייכת לפלג מסוים בעם ישראל. אבל יש נקודות בהיסטוריה היהודית שבהן המחלוקת יוצאת משליטה והמחלוקת כבר לא לשם שמיים. והיא מאיימת עלינו ועל כל מה שבנינו בדם ובעמל. ופעמיים בהיסטוריה רבותיי איבדנו את הבית הלאומי שלנו. עם ישראל איבד את הבית הראשון והשני כי מנהיגי הדור ההוא לא הסכימו לשבת זה עם זה ולהתפשר".

עוד אמר בנט: "אני גאה ביכולת לשבת עם אנשים עם דעות מאוד שונות. ולכן הפעם רבותיי, ברגע המכריע לקחנו אחריות. הכי קל להמשיך ככה, לפי התוכנית שתכננתם לנו. עוד בחירות - בחירות חמישיות, ושישיות, ועשיריות. עוד שנאה, עוד הפגנות. זאת לא אופציה. לכן אנחנו עצרנו את הרכבת רגע לפני התהום. ואני רוצה להודות כאן לידידי - שר החוץ המיועד - יאיר לפיד שגילה אחריות לאומית, נדיבות פוליטית וסבלנות, ובלעדיו לא היינו כאן היום.

בנט ומשפחתו במליאת הכנסת

בנט הוסיף: "אנחנו נפתח פרק חדש עם אזרחי המדינה הערבים. אני אתן את הקרדיט לנתניהו על סלילת הדרך. אנחנו נשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית חזקה. באנו לעבוד בשביל כולם".

ראש הממשלה החליפי הנכנס יאיר לפיד עלה לנאום של פחות מדקה, ואמר כי הוא מוותר על הנאום המתוכנן בגלל התנהגות חברי האופוזיציה: "אימא שלי בת 86, ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים. ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע הזה, והיא תיראה איך מתחלף שלטון.

"כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל, תל אביב הייתה עיירה של 30 אלף בני אדם, ולא היה לנו פרלמנט. ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי. במקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר מתבייש בכם, וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם".

נתניהו במליאה: אין פלא שבאיראן חוגגים היום

ראש האופוזיציה הנכנס בנימין נתניהו נשא במליאה את נאומו הראשון כראש האופוזיציה המיועד. בנאומו מנה נתניהו את הישגיו כראש ממשלה, ותקף את ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי הנכנס יאיר לפיד.

"אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים שבחרו בדרך של זקיפות קומה ולא בדרך של הרכנת ראש. אני עומד כאן כשליח ציבור נבחר שלמעלה ממיליון ישראלים הצביעו לו", אמר נתניהו. "בכל תפקידיי הציבוריים, וכראש ממשלת ישראל במשך למעלה מ-15 שנים, היתה לי הזכות לפעול לילות כימים למען המדינה האהובה שלנו. יחד עם חבריי בליכוד הפכנו את ישראל לכוח עולמי ולמעצמה. עשינו זאת לא מתוך חולשה, אלא מתוך טיפוח עוצמה כלכלית. והעוצמה הביאה להישגים אדירים שלא היו כמוהם מעולם.

נתניהו הוסיף: "ההישגים שלנו הפכו את ישראל ממדינת שוליים לכוח עולה בזירה העולמית. זאת הדרך שלנו, שלי ושל חבריי למחנה הלאומי, חבריי לימין האמיתי. אם נגזר עלינו להיות באופוזיציה - נעשה זאת בגו זקוף עד שנפיל את הממשלה המסוכנת הזאת.

"ממשלה שאינה מסוגלת להתייצב בעוצמה מול הקהילה הבין לאומית בנושאים שחורצים את גורלנו, אינה מסוגלת להנהיג את ישראל אפילו לא ליום אחד. גם באיראן מבינים את זה ואין פלא שהם חוגגים שם היום. הם יודעים שאלמלא המאמצים שהובלנו, כבר מזמן היה להם נשק כדי להשמיד אותנו. הם מבינים שמהיום תהיה בישראל ממשלה שתכנע לתכתיבי הקהילה הבין לאומית. אז יש לי מסר לטהרן - לאופוזיציה בישראל יהיה קול ברור וחזק. ויש לי עוד מסר בשבילם - נחזור בקרוב".

הפופולריים