בנט נשבע אמונים כראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל

בנט נשבע אמונים כרה"מ ה-13 של ישראל
המליאה אישרה את ממשלת בנט-לפיד - 60 הצביעו בעד ו-59 התנגדו • בנט ונתניהו יקיימו חפיפה, ללא טקס חילופים • ביידן: מצפה לעבוד עם בנט ולפיד כדי לחזק את הקשרים בין המדינות | עדכונים שוטפים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט, נתניהו ולפיד אחרי ההשבעה
צילום:

ממשלת בנט-לפיד: נפתלי בנט נשבע הערב (ראשון) אמונים כראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל. מליאת הכנסת אישרה את ממשלת בנט-לפיד ברוב של קול אחד בלבד, כש-60 חברי כנסת הצביעו בעד ו-59 התנגדו.

בישיבת הממשלה הראשונה אמר ראש הממשלה בנט: "כדי שהמהלך יצליח – כולנו צריכים לשמור על איפוק". מחר תתקיים פגישת חפיפה בין בנט לראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, אך לא יתקיים טקס חילופים במשרד ראש הממשלה.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בירך את נפתלי בנט ויאיר לפיד, ובהודעה מטעמו נמסר כי הוא "מצפה לעבוד יחד כדי לקדם את שיתוף הפעולה בין המדינות". שעה לאחר מכן שוחח בנט עם ביידן בטלפון.

בנט סיכם עם שר הביטחון בני גנץ על הישארותו של המזכיר הצבאי לראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט, בתפקידו בשלב זה. גם ראש המל"ל, מאיר בן שבת, נענה לבקשת ראש הממשלה המיועד, ויישאר כעת בתפקידו כדי להבטיח את הרציפות התפקודית.

אחרי ההצבעה: ראש הממשלה בנט וראש האופוזיציה נתניהו לחצו יד

עוד קודם לאישור הממשלה, המליאה בחרה בח"כ מיקי לוי מיש עתיד ליו"ר הכנסת ה-24. יו"ר  הכנסת היוצא יריב לוין בירך אותו.

בפתח ישיבת מליאת הכנסת המיוחדת להשבעת הממשלה, נשא ראש הממשלה בנט נאום סוער שנקטע פעמים רבות בגלל הפרעות של חברי הליכוד, הציונות הדתית והסיעות החרדיות. "בעת הזו אנחנו ניצבים גם בפני אתגר פנימי", אמר בנט כשחברי האופוזיציה הפריעו וצעקו, וילדיו של ראש הממשלה הנכנס סימנו לו לב מהיציע. "הקרע המתמשך בעם כפי שבא לידי ביטוי בדקות אלה ממש", המשיך בנט, "הקרע הזה שהלך ופרם את החוטים, הטיל אותנו למערבולת של שנאה וריב אחים.

"הפרלמנט של מדינת היהודים זה פרלמנט עם דעות, ומי שאי פעם ראה חברותא, כשלומדים גמרא, התורה היא של כולנו, היא לא שייכת לפלג מסוים בעם ישראל. אבל יש נקודות בהיסטוריה היהודית שבהן המחלוקת יוצאת משליטה והמחלוקת כבר לא לשם שמיים. והיא מאיימת עלינו ועל כל מה שבנינו בדם ובעמל. ופעמיים בהיסטוריה רבותיי איבדנו את הבית הלאומי שלנו. עם ישראל איבד את הבית הראשון והשני כי מנהיגי הדור ההוא לא הסכימו לשבת זה עם זה ולהתפשר".

ראש הממשלה החליפי הנכנס יאיר לפיד עלה לנאום של פחות מדקה, ואמר כי הוא מוותר על הנאום המתוכנן בגלל התנהגות חברי האופוזיציה: "אימא שלי בת 86, ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים. ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע הזה, והיא תיראה איך מתחלף שלטון.

"כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל, תל אביב הייתה עיירה של 30 אלף בני אדם, ולא היה לנו פרלמנט. ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי. במקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר מתבייש בכם, וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם".

אחרי בנט ולפיד עלה לנאום ראש האופוזיציה החדש - בנימין נתניהו, שמנה את הישגיו כראש ממשלה, וגם תקף את הממשלה החדשה. "אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים שבחרו בדרך של זקיפות קומה ולא בדרך של הרכנת ראש. אני עומד כאן כשליח ציבור נבחר שלמעלה ממיליון ישראלים הצביעו לו", אמר נתניהו. "בכל תפקידיי הציבוריים, וכראש ממשלת ישראל במשך למעלה מ-15 שנים, היתה לי הזכות לפעול לילות כימים למען המדינה האהובה שלנו. יחד עם חבריי בליכוד הפכנו את ישראל לכוח עולמי ולמעצמה. עשינו זאת לא מתוך חולשה, אלא מתוך טיפוח עוצמה כלכלית. והעוצמה הביאה להישגים אדירים שלא היו כמוהם מעולם.

"בניגוד גמור לתחזית הנלעגת של השמאל, על בידוד מדיני וצונאמי מדיני, הטיפוח השיטתי הביא פריחה מדינית חסרת תקדים, כשמדינות רבות מחפשות את קרבתנו. גם בארץ כולכם רואים את השינוי".

נתניהו הוסיף: "ההישגים שלנו הפכו את ישראל ממדינת שוליים לכוח עולה בזירה העולמית. זאת הדרך שלנו, שלי ושל חבריי למחנה הלאומי, חבריי לימין האמיתי. אם נגזר עלינו להיות באופוזיציה - נעשה זאת בגו זקוף עד שנפיל את הממשלה המסוכנת הזאת". 

שרי הממשלה החדשה

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, יערה שפירא, זאב קם ועקיבא וייס

הפופולריים