3 ימים להשבעת הממשלה: מרצ ויש עתיד חתמו על הסכם קואליציוני סופי

מרצ ויש עתיד חתמו על הסכם קואליציוני סופי
הצדדים הסכימו לקדם בין השאר את זכויות הקהילה הגאה ואת חוק המרכולים • שר המודיעין בריאיון לכאן חדשות: "מבטיח העברת שלטון מסודרת וממלכתית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש90

שלושה ימים להשבעת ממשלתם של נפתלי בנט ויאיר לפיד, מרצ ויש עתיד חתמו הערב (חמישי) על הסכם קואליציוני סופי. בהסכם נקבע כי יקודמו זכויות הקהילה הגאה וחוק המרכולים. עוד נכתב כי לא תצורף סיעה לממשלה ללא הסכמת מרצ - אך גם לסעיף זה, וגם לקודמים, בנט לא מחויב בהסכם שנחתם עימו.

שר המודיעין אלי כהן מהליכוד התייחס היום ליום שאחרי הממשלה המיועדת וההליכה של מפלגתו לאופזיציה. בריאיון לתוכנית "חדר החדשות" בכאן 11 הוא אמר כי לדעתו יהיו פריימריז בליכוד. "בליכוד יש דמוקרטיה, מי שחושב שהוא ראוי שיעמיד את עצמו לבחירה. אבל כמו שראיתי בישיבות, הסיעה - או רובה - תהיה מאוחדת מאחורי ראש הממשלה נתניהו", אמר כהן.

לדבריו, "אם ישביעו ממשלה ביום ראשון, אני מבטיח העברת שלטון מסודרת וממלכתית. זאת הדרך שבה אני נוהג. מצביעי הליכוד הם אנשים אחראים, טובים, מלח ארץ. הליכוד תמיד פועלת בצורה מכובדת ואחראית".

בתוך כך, לפני השבעת הממשלה ביום ראשון, בליכוד כבר החלו הקרבות על מעט התפקידים שיישארו בידיהם - אם אכן יגיעו לאופוזיציה. כל בכירי הליכוד, כולל השרים המכהנים, נאבקים כעת על ראשות שתי ועדות בכנסת שצפויה המפלגה לקבל.

בד בבד, בכירים במפלגת העבודה ובמרצ מתנגדים לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, גם אחרי הסיכום שהושג בין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר תקווה חדשה גדעון לסער. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם היום כי לדברי גורמים בשתי מפלגות השמאל, בכוונתם לנצל את העובדה שהסיכום בין סער ללפיד על קידום הרפורמה אינו כלול בהסכם היחיד שמחייב - זה שנחתם בין ימינה ליש עתיד, מה שמאפשר למרצ ולעבודה להתנגד לכך. 

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו לפרק של "עוד יום"

"אם סער רוצה באמת לקדם את פיצול היועץ המשפטי לממשלה הוא יצטרך לתאם איתנו את פרטי רפורמת הפיצול לאורך כל הדרך ולקבל את אישורנו לתהליך ולסעיפי הרפורמה", מבהירים הגורמים בשתי מפלגות השמאל. "בלי תיאום איתנו והסכמה שלנו זה פשוט לא יעבור".

מנגד, גורמים בתקווה חדשה הגיבו לדברים ואמרו: "סוכם שהנושא יובא לדיון והכרעה בממשלה וכך יהיה. זוהי רפורמה חשובה ונדרשת ואנו מאמינים שיהיה לה רוב בממשלה".

הפופולריים