בכיר בלשכת רה"מ ניסה לקדם הלילה פשרה בין ח"כ בן גביר למשטרה בעניין הצעדה - המפכ"ל סירב

צעדת בן גביר: הצעת הפשרה של לשכת רה"מ למפכ"ל

פרסום ראשון: בכיר במשרד ראש הממשלה ניסה לפשר הלילה בין סירובו של המפכ"ל שבתאי לבין רצונם של חברי הכנסת איתמר בן גביר ומאי גולן לצעוד היום ברובע המוסלמי. המפכ"ל דחה את ההצעה, לפיה השניים יצעדו לבד בשעה 13:00 בצוהריים - ארבע שעות לפני הפגנה פלסטינית המתוכננת בשער שכם • בן גביר: לא אתעמת עם שוטרים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המפכ"ל בן-גביר
צילום: צילום: יונתן זינדל ואוליבייה פיטוסי, פלאש90

פרסום ראשון: בכיר בלשכת ראש הממשלה ניסה הלילה (חמישי) לקדם פשרה בין ח"כ איתמר בן גביר לבין המשטרה, בעניין צעדת המחאה שתכנן לערוך היום בן גביר ברובע המוסלמי - אולם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי סירב להצעת הפשרה. כך דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. ההצעה שהובאה למפכ"ל: בן גביר וגולן יצעדו לבדם, ללא פעילים נוספים, משער שכם לכותל - בשעה 13:00, ארבע שעות לפני הפגנה של ערבים המתוכננת במקום. 

בג"ץ דחה בצוהריים עתירה של בן גביר ומפלגת עוצמה יהודית שבה הוא ביקשו לבטל את החלטת המפכ"ל שלא לאפשר להגיע היום לשער שכם, לשאת דגל ישראל ולצעוד לכותל המערבי. בן גביר טען כי הסמכות לקבל החלטה היא לא של המפכ"ל, אלא של ראש הממשלה ושל ראש הממשלה החלופי, ולחילופין היתה צריכה החלטת המפכ"ל לעבור דרך ועדת הכנסת. בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב אמר בן גביר כי אם בג"ץ ידחה את העתירה, לא יצעד בכל מקרה. "אני הולך למקום הראשון שמותר. לא אתעמת עם שוטרים".

אתמול אסר המפכ"ל על חברי הכנסת בן גביר ומאי גולן לצעוד משער שכם לכותל המערבי. ההחלטה ניתנה בגיבוי היועץ המשפטי לממשלה. החלטתו של המפכ"ל לאסור את הצעדה נחשבת חריגה ביותר, משום שהחוק מאפשר להגביל תנועת חבר כנסת רק מחשש לפגיעה בביטחון המדינה או בסוד צבאי.

במקביל, בימים האחרונים פורסמו ברשתות החברתיות קריאות לתושבי מזרח ירושלים להגיע היום לשער שכם בשעה 17:00, ל"חגיגת ניצחון" בעקבות ביטול מצעד הדגלים. ניסיון הצעדה של בן גביר והתגובה הפלסטינית הגיעו עד ללשכת ראש הממשלה, והלילה ניסה בכיר בלשכה לקדם הצעת פשרה בין בן גביר למפכ"ל.

הנחיית המפכ"ל באה על רקע הערכות של גורמי המודיעין והשב"כ כי הצעד הזה עלול לגרום להפרות סדר עד כדי פגיעה בביטחון המדינה. בעקבות הההנחייה, הודיע יו"ר "עוצמה יהודית" בן גביר שיישא הערב הצהרה בשער שכם שבירושלים.

בד בבד, המשטרה הציעה למפלגת הציונות הדתית, המארגנת את "מצעד הדגלים", לצעוד דרך שער יפו - אך הם שבים ואומרים כי הם דורשים לצעוד דרך שער שכם או שער אריות ולנוע ברובע המוסלמי. לדברי המארגנים הם מוכנים לחכות עוד כמה ימים כדי שהמשטרה תוכל להיערך וכדי שתהיה פנויה למשימה זאת, אך לפי שעה לא מתפשרים על המתווה כפי שהציעה המשטרה.

הפופולריים