הניסיון האחרון לצרף את החרדים לממשלה - אביר קארה נפגש בסוף השבוע עם משה גפני בבני ברק

בניסיון לצירוף החרדים: קארה וגפני נפגשו

גורמים במפלגות החרדיות: המתקפה החריפה נגד נפתלי בנט הגיעה לבקשת נתניהו • שר השיכון המיועד זאב אלקין הסכים לכהן גם כשר המקשר בין הממשלה לכנסת • קצין הכנסת הורה להצמיד אבטחה לסער ממחר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביר קארה ומשה גפני
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ממשלת בנט-לפיד: בניסיון אחרון לצרף את הסיעות החרדיות לממשלה נפגש ח"כ אביר קארה מימינה ביום חמיש שעבר עם יו"ר יהדות התורה, ח"כ משה גפני, בבני ברק. קארה הציע לגפני להצטרף לממשלה והבטיח כי יטפל בווטו של ליברמן על צירוף הסיעות החרדיות. הדבר נכשל וגפני אמר לקארה כי הוא נשאר נאמן לציבור החרדי ולנתניהו.  


גורמים במפלגות החרדיות אומרים הערב כי המתקפה החריפה על ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט, מצד ראשי הסיעות חרדיות, דרעי, גפני וליצמן הגיעה לבקשת בנימין נתניהו. גורם ביהדות התורה מתח ביקורת על המהלך ואמר: ”זו הייתה טעות. המתקפה הייתה מוקדמת וחיזקה את בנט בציונות הדתית”.


בינתיים, בנט ולפיד נערכים לחתימת ההסכמים כבר הערב בתקווה שהדבר יתאפשר. הם נפגשו עם גדעון סער וזאב אלקין בביתו של סער, כשאלקין מציב כמה דרישות הקשורות להתיישבות ולא, לדבריו, לא תקום ממשלה. הצדדים התנגדו לדרישות האלה ובסיום הפגישה אף הכחישו את הפרטים המתפרסמים: ״זו ממשלה צעירה ואנחנו זקוקים לנסיונו העצום ולחוכמתו של אלקין כדי להתמודד עם האתגרים הגדולים העומדים בפנינו ובראש ובראשונה העברת התקציב. הספינים השונים שפורסמו בשעות האחרונות בכלי התקשורת הם בעיקר מגוחכים״, מסרו בנט ולפיד. אלקין, שר השיכון המיועד הסכים בפגישה לכהן גם כשר המקשר בין הממשלה לכנסת. 


בין הנושאים במחלוקת שעלו בפגישה – האם ייכלל בהסכמים החוק שנועד למנוע מנתניהו להבחר לכנסת הבאה. בעוד שסער ולפיד תמכו, בנט התנגד בתוקף. נכון לרגע זה נראה שהסעיף ישאר בהסכם בין יש עתיד לתקווה חדשה, אך לא ייכלל בהסכם עם בנט - ובכך הוא לא יהיה מחוייב לו.

עוד בפגישה דנו בשאלה האם סער צריך להיות חתום דווקא עם בנט ולא עם לפיד על הסכם קואליציוני מן הטעם שישתייך לגוש של בנט - ובין השאר בשל המחלוקת סביב חוק הצינון, הוחלט כי לעת עתה ישאר סער חתום עם לפיד. בד בבד, קצין הכנסת הורה להצמיד ממחר מאבטחים גם לגדעון סער כבר ממחר.

יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע היום שההצבעה על הקמת ממשלת בנט-לפיד בכנסת תיערך ביום ראשון הקרוב. חבר הכנסת ניר אורבך מימינה, שעד כה התלבט, הודיע לבסוף שיצביע בעדה. באותה ישיבה ייבחר גם יו"ר חדש לכנסת.

סיעות יהדות התורה וש"ס התכנסו היום לישיבה מיוחדת, וראשיה תקפו את הממשלה שתושבע. "הממשלה החדשה הולכת להחריב את האופי והזהות היהודית של המדינה, שמאפשרת את החיים שלנו ביחד", אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי. "המדינה היהודית בסכנה".

יו"ר יהדות התורה משה תקף את בנט ושקד ופנה בהצהרה מהישיבה למצביעי ימינה ולמצביעים אחרים בציונות הדתית: "תקיאו את האנשים האלה מתוככם, שיהיו מוחרמים ומנודים". השר יעקב ליצמן קרא לבנט "להוריד את הכיפה", והוסיף: "לפחות שכולם יבינו שהוא רפורמי".

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף את אורבך, שהסכים להצביע בעד הקמת הממשלה: "רציתי לכתוב שהוא אפס. אבל הוא שחצן חצוף, שקרן, ורודף כבוד ותפקידים, שאם היה מקבל שיריון אצלינו היה בא מיד".

הפופולריים