ההסכמים הקואליציוניים: נשקל – נתניהו לא יוכל להתמודד לכנסת במשך 4 שנים

רוב ימני בקבינט וזכות וטו: ההסכם הקואלציוני

בימינה הכחישו את קיומו של הסעיף, ובליכוד תקפו: "בנט הופך את ישראל לדיקטטורה" • החוק הנורווגי יורחב וצירוף של סיעות חדשות לקואליציה יעשה באישור בנט ולפיד בלבד • ההסכמים כבר סופיים, אך ייחתמו רק לפני ההשבעה כדי לאפשר שינויים אחרונים • שקד לפעילים: "בעניין רע"ם - מדובר בהקפאת המצב הקיים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישת ראשי מפלגות ממשלת בנט-לפיד, 06.06.21
צילום: צילום: רענן כהן

ההסכם הקואליציוני בממשלת בנט-לפיד: ח"כ איילת שקד מימינה הגיבה הלילה (שלישי) על פרסום סעיפי ההסכם וכתבה בקבוצת וואטספ של פעילי המפלגה כי "בעניין רע"ם מדובר בהקפאת מצב קיים. חוק קמיניץ נשאר כמו ההסדר היום". עוד כתבה שקד כי "נתנו לעבאס את ועדת הפנים ללא הוועדה לביטחון הפנים".

מתוך ההתכתבות בקבוצת הפעילים של סיעת ימינה, הלילה

מוקדם יותר פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגות הממשלה שבדרך סופיים, אך יחתמו רק לקראת מועד ההשבעה כדי לאפשר פתח לשינויים בלתי צפויים. עוד פורסם כי הסיכום בין רע"ם לשתי סיעות הימין היה שלא לכתוב בגוף ההסכם מי יהיו חברי הוועדה שתדון בהכרה ביישובים בנגב - כך שהוויכוח בנושא יימשך אחרי השבעת הממשלה.

כפי שפורסם אתמול בכאן חדשות: לפי ההסכם, אדם שכיהן כראש ממשלה במשך שמונה שנים ברציפות יצטרך לעבור תקופת צינון שאורכה ארבע שנים לפני שיוכל להתמודד לכנסת. חוק כזה אמור לתמרץ את נתניהו לא להפיל את ממשלת בנט-לפיד. זאת מאחר שאם הממשלה תיפול לאחר שנתיים, נתניהו לא יוכל להתמודד לתפקיד ראש הממשלה, כי לא הסתיימה תקופת הצינון.

בליכוד הגיבו לחוק ותקפו את יו"ר ימינה: "בנט הופך את ישראל לדיקטטורה חשוכה. אחרי שרימה את בוחריו והעביר קולות מימין לשמאל רק כדי למנות את עצמו לראש ממשלה עם 6 מנדטים, הוא מביא חוק שלא קיים בשום דמוקרטיה בעולם. זאת במטרה לפסול את ראש הממשלה נתניהו מלהתמודד לכנסת, ובכך לחסל את המנהיג החזק של הימין".

בימינה הכחישו את הפרסום ומסרו: "אין, לא הייתה ולא תהיה הסכמה בעניין מניעת ריצה לכנסת. מדובר בהצעה שעלתה, לא סוכמה והיא גם לא תהיה. הדבר היחידי שהיה והוסכם הוא הגבלת כהונת ראש ממשלה לשמונה שנים או שתי קדנציות". 

בד בבד, מזכירות הליכוד מאשרת במשאל טלפוני שריונים לשלושה חברי כנסת, אחד בכל עשירייה. מטרת המהלך היא לאפשר לחברי כנסת מימינה או תקווה חדשה לפרוש מגוש מתנגדי-נתניהו ולקבל מקום בליכוד. 

אלה סעיפי ההסכם הקואליציוני

• ההסכמים הקואליציוניים ייחתמו בין המפלגות ימינה ויש עתיד, ובין שאר המפלגות למפלגת יש עתיד.

• ההסכם בין ימינה ויש עתיד יהווה ״הסכם גג״ שיחייב את כלל סיעות הקואליציה, ויצורף כנספח לכל ההסכמים. ההסכמים בין לפיד ליתר סיעות הקואליציה מחייבים רק אותו. 

• בקבינט המדיני-ביטחוני יכהנו 12 חברים שיחולקו שווה בשווה בין שני הגושים. ראש הממשלה המכהן יקבע את סדרי הדיון ונושאיו. אך יהיה רוב לסיעות הימין, עקב כך שאביגדור ליברמן ייחשב בגוש השמאל.

• צירוף סיעות נוספות לקואליציה לאחר הקמת הממשלה ייעשה בהסכמת ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי. לא יהיה צורך בהסכמה של ראשי מפלגות אחרים בממשלה.

• חוק יסוד הכנסת יתוקן כך שיורחב החוק הנורווגי – המאפשר לשרי הממשלה להתפטר מהכנסת כדי להכניס אליה חבר נוסף מרשימתם – בהקצאה אחת נוספת לכל מדרג. כלומר: בסיעה המונה שישה ח"כים יוכלו להתפטר שלושה מהם, בסיעה המונה בין שבעה לתשעה ח"כים יוכלו להתפטר ארבעה מהם ובסיעה המונה תשעה ח"כים ומעלה יוכלו להתפטר חמישה מהם. החוק יחול על שרים וסגני שרים.

בעבר, לפיד וסיעת יש עתיד התנגדו בתוקף לחוק הנורווגי שהעביר גנץ בממשלה עם נתניהו, וכינה אותו "חוק חזירי ומביש".

אחרי 20 שנות גלות - מרצ מתכוננת לקואליציה | האזינו לעוד יום

• במליאת הממשלה ובוועדות השרים יידונו נושאים שהעלאתם תיקבע בהסכמה ע"י ראש הממשלה המכהן וראש הממשלה החליפי, כאשר לשניהם תעמוד זכות וטו הדדית.

• כח ההצבעה במליאת הממשלה ובוועדות השרים יהיה שווה בין שני הגושים, בדומה לממשלה הנוכחית.

• לכל ראש ממשלה תהא אחריות מיניסטריאלית לשרי הגוש שלו.

יו"ר הכנסת יריב לוין אמר לחברי כנסת כי השבעת הממשלה שבדרך צפויה להתקיים ביום שני הבא, כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. הדבר תואם את הקו של מקורבי נתניהו, שאומרים שעדיף למשוך את ההצבעה כמה שיותר. אתמול פורסמו בכאן חדשות הקלטות שבהן נשמע לוין אומר שהשיקול המרכזי למועד שבו תוכרז ההשבעה על הממשלה החדשה הוא מה שטוב לליכוד. החלטה סופית של לוין עדיין לא התקבלה. 

הפופולריים