יאיר נתניהו פרסם את הכתובת של ח"כ אורבך - והוגבל בפייסבוק ובטוויטר

יאיר נתניהו צייץ איפה ח"כ אורבך גר - ונחסם

נתניהו הבן נחסם ל-24 שעות ברשתות אחרי שעבר על האיסור לפרסם כתובות של אנשים, והגיב: "מכניסים את ישראל לתקופה אפלה מאוד". גם פעילי ימין הוגבלו בפייסבוק אחרי שפרסמו מודעה דומה להפגין מחוץ לבית הח"כ מימינה - בהם יותם זמרי והעיתונאי ידידה מאיר • אורבך: בישראל מותר לכל אדם להפגין ולמחות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר נתניהו ספט' 2019
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, הוגבל בפייסבוק ובטוויטר ל-24 שעות. זה קרה אחרי שפרסם שלשום (חמישי) בעמוד הפייסבוק שלו מודעה בה קרא לאנשים להפגין מול ביתו של ח"כ ניר אורבך מימינה כדי "לחבק" או "להפגין" - וציין את כתובתו המלאה של אורבך.

במוצאי השבת צייץ אורבך קריאה למנהלי הרשתות החברתיות להסיר את החסימה: "‏אם המנהלים באינסטגרם / טוויטר חסמו את יאיר נתניהו כי רצו להתערב לטובתי - אז תודה, אבל לא תודה. בישראל מותר לכל אדם להפגין ולמחות ואשמח שזה יישאר כך, גם אם ההפגנה מופנית נגדי. גם אם אינני מסכים עם מילה מדבריך, אלחם למען זכותך לאמר אותם", כתב חבר הכנסת.

פייסבוק הייתה הראשונה להגביל את נתניהו הבן, וקבעה שלשום שלא יוכל להעלות פוסטים חדשים או להגיב על פוסטים קיימים למשך יממה, גם באינסטגרם - משום שעבר על מדיניות החברה האוסרת על פרסום כתובות של אנשים.

בנו של ראש הממשלה הגיב על כך בפוסט בטלגרם: "פייסבוק הבולשביקים חסמו אותי ל-24 שעות בגלל התמונה הזאת. הביג-טק, הדיפ סטייט ומערכת הפסאודו משפט, יחד עם הבובות שלהם בממשלה החדשה, מכניסים את ישראל לתקופה אפלה מאוד". מפייסבוק טרם נמסרה תגובה.

לא רק יאיר נתניהו - גם העיתונאי יותם זמרי הוגבל בפייסבוק וכך גם פעילי ימין נוספים, אחרי שפרסמו מודעה דומה בקריאה להפגין מחוץ לביתו של ניר אורבך. בטוויטר צייץ זמרי: "בשביל הכיף הלכתי לבדוק, נחשו איזה פוסטים הקוראים לצאת להפגנות פייסבוק כן משאירה?", והוסיף צילום מסך ובו מודעה על הפגנת תמיכה בח"כ אורבך של תנועת קריים מיניסטר. בציוץ אחר כתב זמרי: "סעמק, בחרתי בנט ושקד ועכשיו אני מצפה מניר אורבך שיציל אותי. זה כמו לבנות על גול של רז מאיר במשחק אליפות". 

אחריו הגיעה תורו של העיתונאי ידידיה מאיר, ששיתף בפוסט בפייסבוק את טורו שהתפרסם בעיתון "בשבע" ובו קרא למחאה מול חברי הכנסת של ימינה. "מדובר במתקפה כוללת, לא פחות, על חופש הביטוי של מחנה הימין", אמר בתגובה עורך העיתון, עמנואל שילה.

ברקע הצעד של ענקיות האינטרנט לחסום פעילי ימין שהפרו את תנאי השימוש, פורסמה אמש הודעה מטעם הליכוד: "טוויטר ופייסבוק משהים חשבונות של פעילי ימין שמקדמים הפגנות מחוץ לבתים של חברי כנסת שמתכננים להצטרף לממשלת שמאל מסוכנת".

מה כולם רוצים מאורבך - ולמה תומכי נתניהו סימנו אותו?

תשעה ימים למועד המתוכנן להשבעת הממשלה, המכשול העיקרי בדרך לשם הוא חבר הכנסת ניר אורבך מימינה, שממשיך לאיים שיצביע נגד הקמתה. אמש (שישי) התכנסו חברי ימינה לישיבת סיעה, ויצאו ממנה בתחושת אופטימית. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח אתמול כי ההערכה בימינה היא שאורבך ימסור החלטה סופית עד מחר.

עוד דווח כי בנט הציג לאורבך את הישגי הימין בממשלה ו"סתר מידע מוטעה" על ההסכם הקואליציוני עם מנסור עבאס. חברי ימינה הציעו לאורבך: נקים ממשלה, אם לא יצליח נאמר שטעינו ונלך לבחירות. מחר תתקיים פגישה ראשונה של כל ראשי המפלגות בגוש בנט-לפיד.

מנגד, בגוש של תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו מפעילים לחץ על חברי מפלגות הימין בממשלת בנט-לפיד. בגוש של נתניהו סימנו את חברי הכנסת ניר אורבך ועידית סילמן ומארגנים הפגנות מול בתיהם. נתניהו ואנשיו מפעילים לחץ כבד גם על בני משפחותיהם של אורבך וסילמן ומכחישים שהוצע תפקיד לבני משפחת סילמן תמורת הצטרפותה לגוש נתניהו.

הפופולריים