בלינקן: נפתח מחדש את הקונסוליה במזרח ירושלים

בלינקן: נפתח מחדש את הקונסוליה במזרח ירושלים
אנתוני בלינקן הגיע לישראל לבקשת ביידן ובפגישה עם אבו מאזן ברמאללה התחייב לסיוע כספי ולפתיחתה של הקונסוליה שעסקה בענייני הרשות הפלסטינית. הבוקר הוא נפגש עם ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ כשעל הפרק שימור הפסקת האש בין ישראל לחמאס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן מחמוד עבאס הרשות
צילום: צילום: אי-פי

ביקור בלינקן: בביקורו ברמאללה היום (שלישי) הכריז שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן שארצות הברית תפתח מחדש את הקונסוליה ממזרח ירושלים שהיוותה בעשורים האחרונים הנציגות הדיפלומטית של ארצות הברית לרשות הפלסטינית. כמו כן הודיע שיעבירו למעלה מ-100 מיליון דולר לפלסטינים לפיתוח, עזרה כלכלית וסיוע הומניטרי.

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בתום הפגישה שערך היום כי הרשות הפלסטינית מוכנה לפעול באופן ישיר בעניין שיקום רצועת עזה. הוא הודה לארצות הברית על כך שהחזירה את התמיכה באונר"א והוסיף כי הוא מקווה שהעתיד יהיה מלא בפעילות דיפלומטית של ארצות הברית והקוורטט על מנת להגיע לפתרון צודק של הסכסוך הישראלי פלסטיני. אבו מאזן הדגיש כי הוא תומך במחאה בלתי אלימה ומסרב לאלימות.

בלינקן: מחויבים לביטחון ישראל וגם לשיקום עזה

הבוקר פגש הדיפלומט האמריקני גם את ראש הממשלה נתניהו. בהצהרות משותפות לאחר המפגש אמר נתניהו כי אם חמאס יתקוף שוב "תגובתנו תהיה עוצמתית". הוא ציין כי השניים דנו בשיפור המצב ההומניטרי בעזה כולל החזרת השבויים. "בנוגע לשלום עם הפלסטינים, הנשיא ביידן אמר בצדק שהדבר לא יקרה עד שתהיה הכרה במדינת ישראל", אמר ראש הממשלה. נתניהו הוסיף כי פגישתם עסקה גם בעניין איראן. "אני מקווה שארצות הברית לא תחזור אחורה כי הדבר עלול לסלול את דרכה של איראן לנשק גרעיני בתמיכה בין-לאומית".

בלינקן ציין הנשיא ביידן הבהיר שארצות הברית תומכת בזכותה של ישראל להגנה עצמית. "היה לנו דיון מעמיק על ביטחונה של ישראל כולל כיפת ברזל. יש לפעול לשיפור המצב ההומניטרי בעזה. יש לדאוג שחמאס לא ירוויח מהסיוע". הוא הוסיף כי השיחה כללה גם את האלימות בתוך ישראל בין יהודים וערבים. "בארצות הברית חזינו בעלייה של מתקפות אנטישמיות. הן בלתי מתקבלות על הדעת ועליהן להיפסק".


שר החוץ גבי אשכנזי היה זה שקיבל את בלינקן בשדה התעופה הבוקר. בתום פגישתם נמסר כי ישראל וארצות הברית החליטו להקים קבוצות עבודה כדי לקדם מיזמים אזרחיים ביהודה ושומרון, בד בבד עם דרישה מהפלסטינים להפסיק את הפניות למוסדות בין-לאומיים ועצירת ההסתה. אשכנזי הודה לבלינקן על תמיכתה הבלתי מתפשרת של ארצות הברית בישראל ובזכותה להגן על אזרחיה מפני טרור. גם שר הביטחון בני גנץ נועד עם בלינקן ודן עמו בצורך לפעול כדי לבלום את ההתקדמות הגרעינית של איראן.

גורמים אמריקניים: יהיה קשה לשקם את הרצועה ללא חמאס

היום דווח בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב, כי גורמים בממשל האמריקני מאמינים שניתן לייצר מנגנון להעברת כספים לרצועת עזה ולקידום פרוייקטים ברצועה ללא מעורבות חמאס – כזה שיפעל באמצעות הרשות הפלסטינית, וגורמים נוספים כמו האו"ם מצרים וירדן – למרות התנגדות חמאס לרעיון שכזה. הגורמים מוסיפים: "מעורבות של הרשות הפלסטינית בשיקום רצועה עזה תחזק אותה גם בגדה וגם ברצועה, וזו אחת המטרות המרכזיות של אותו מנגנון".

בדרג המדיני-ביטחוני הדיעות חלוקות לגבי סיכויי ההצלחה של היוזמה האמריקנית. ישנם מי שחושבים שהסיכוי לכך כמעט אפסי לנוכח התנגדות חמאס. מצד שני יש שחושבים שהיוזמה האמריקנית דווקא ריאלית. שר החוץ בלינקן גם צפוי לדון עם הגורמים הישראלים והפלסטינים במהלך ביקורו בסיוע כלכלי לרשות הפלסטינית ובקידום פרוייקטים של תשתיות אזרחיות.

הפופולריים