מה צריך לקרות כדי שתקום ממשלה?

מה צריך לקרות כדי שתקום ממשלה?
רגע לפני תום המנדט שניתן ללפיד עדיין ישנם כמה תרחישים שבהם אפשר לבנות קואליציה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד בנט ביבי
צילום: לפיד בנט ביבי

נתחיל קודם כל באוחז במנדט - יאיר לפיד. בסביבתו דיברו על הרעיון לנסות להרכיב ממשלה בלי בנט, עם גדעון סער, שתסתמך גם על רע"ם וגם על הרשימה המשותפת – אבל מכיוון שהסיכוי שסיעת בל"ד הקיצונית תסייע בזה כמעט אפסי נדלג לתרחיש העיקרי שמנסים לקדם ביש עתיד – והוא שיקום מיזם ההקמה של הממשלה המקורית עם בנט.


הבדל אחד מרכזי יהיה בה: זו לא תהיה ממשלת בנט-לפיד אלא ממשלת לפיד-בנט. המקום המיועד ליושב ראש ימינה, כקנס על הזגזג שלו, הוא המקום השני ברוטציה. איך זה יתבצע? ביש עתיד מקיימים במגעים מאתמול ולאורך היום עם כל הסיעות בגוש השינוי, ואפילו החלו מגעים בעצימות נמוכה עם גדעון סער. רגע לפני תום המנדט של לפיד, מקווים ביש עתיד להגיע לבנט עם הסכם מוגמר בין כולם, ולומר לו: "הכול מוכן, יש ממשלה, רק תחתום פה ויוצאים לדרך". לכן, במגעים שיש עתיד מנהלת עכשיו היא לא מציעה לאף אחד את התיקים שהסכימו מראש להקצות לימינה. זאת, כדי לשמור להם מקום.

אבל בינתיים יש דווקא נתק בין בנט ללפיד, ולעומת זאת צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל ימינה דווקא מנהלים מגעים אינטנסיביים. ההצעות לבנט מהליכוד כוללות תיקים בכירים. בין השאר, תיק הביטחון בעבורו, וגם שריונים למפלגתו ברשימת הליכוד לבחירות הבאות. המגעים האלה עדיין מתנהלים.

יכול להיות שזה נגמר? האזינו להסכת "עוד יום"

אבל שאלה יותר חשובה היא עם מי עוד יקים גוש נתניהו ממשלה? גם בהנחה שבנט יחבור אליו, עדיין חסרים שני מנדטים לפחות. וכאן התקווה בליכוד היא לעקור שני חברי כנסת מכחול לבן או ממפלגתו של גדעון סער. לא ברור אם זו תקווה ריאלית, ויכול מאוד להיות שאם תתגבש ההבנה שאין עריקים יעברו בליכוד לתכנית ב': לנסות להעביר את חוק הבחירה הישירה או פשוט להוביל במחדל לבחירות חמישיות, שכזכור – ישאירו את נתניהו בראשות ממשלת המעבר.

 

הפופולריים