בכיר חמאס אבו-מרזוק: מעריך שתהיה הפסקת אש בתוך יום או יומיים

אבו-מרזוק: הפסקת אש בתוך יום או יומיים

בישראל מעריכים: בגלל הלחץ של ביידן יש לסיים את הלחימה עד יום שישי • גורמים שמעורים במאמצי התיווך: אם ישראל תרצה הפסקת אש – חמאס יסכים • שר הביטחון הורה לצה"ל להאיץ תוכניות מבצעיות בעזה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תקיפות צה"ל ברצועת עזה. 19.05.21
צילום: צילום: יונתן זינלד, פלאש 90

מבצע "שומר החומות": בכיר חמאס, מוסא אבו-מרזוק, אמר הערב (רביעי) כי הוא סבור שהמאמצים להביא להפסקת אש יצלחו בתוך יום או יומיים. לדבריו, השיח בישראל בשאלה הזו הפך ברור והמשוואות שחמאס הציג מהרגע הראשון היו ברורות: "אמרנו, אם הם יוסיפו נוסיף גם אנחנו ואם יעצרו נעצור גם אנחנו".

בישראל מעריכים כי בגלל הלחץ של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, יש לסיים את הלחימה בעזה עד יום שישי. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. ישראל מנסה לגרוף עוד הישג במבצע שנמצא בישורת האחרונה שלו, אבל מאותתת - לא יגיעו היום להסכמות על הפסקת אש.

כך למשל, למרות דיוני הכנה - הקבינט לא יכונס הערב ולא ידונו בו בהפסקת אש. בד בבד, מרתון שיחות של בכירים אמריקנים עם מקבילים בישראל - אחרי שיחה קשה של ראש הממשלה נתניהו והנשיא ביידן, שיחה ידידותית יותר של שר הביטחון גנץ עם מקבילו לויד אוסטין, ובהמשך הערב צפויה גם שיחה בין שר החוץ האמריקני בלינקן למקבילו גבי אשכנזי. המסר המרכזי בשיחות - יש להגיע להפסקת אש.

— כאן חדשות (@kann_news) May 19, 2021

גורמים מדיניים שמעורים במגעים להפסקת אש אמרו הערב כי גם אם תהיה הפסקת אש - זה לא יקרה מיד. חמאס עשוי לנקוט במטח סיום, ייתכן שלגוש דן, מה שיכול להביא גם לתגובה ישראלית. זה יכול להתגלגל לפינג פונג של כמה ימים גם מרגע שהחלטנו להסכים להצעה מצרית של הפסקת אש, אמרו הגורמים.

בד בבד, גורמים לא ישראלים שמעורים במאמצי התיווך, אמרו הערב לכאן חדשות כי אם ישראל תרצה ללכת להפסקת אש – חמאס יסכים ללא תנאים כאלה ואחרים. לפי שעה אין סיכומים בעניין. הגורמים אמרו שבניגוד לסבבים קודמים, הפעם, מורכב יותר להשיג את הפסקת האש מכיוון שהאירוע לא מתמצה בעזה בלבד אלא בזיקות נוספות, כוללל בתוך ישראל פנימה. לדבריהם, הקושי הוא בעיקר מול ישראל ופחות מול חמאס. 

התקיפות משני הצדדים לא הסתיימו אבל מאז ראשון לפנות בוקר צה"ל לא הפיל רבי קומות בעזה וחמאס לא ירה לגוש דן. על רקע המצב הזה לוחצים גורמים בין-לאומיים על ישראל לפתוח פרוזדור הומניטרי לרצועת עזה להעברת סיוע, עד שיוכרז על הפסקת אש.


בהערכת המצב שהתקיימה הערב הורה שר הביטחון, בני גנץ, לצה"ל להאיץ תוכניות מבצעיות משמעותיות בנושא שלילת יכולות ימיות ואוויריות של חמאס בעזה ולהתמקד במיצוי המאמץ להשמדת המערך התת קרקעי של הארגון. זאת על רקע ההערכה כי הפסקת האש מתקרבת. ההחלטה התקבלה במהלך ישיבה שעסקה בין השאר גם בלחץ הבין-לאומי על ישראל ובהישגי המבצע. צה"ל צפוי להגביר מאמץ בהגנה כדי למנוע מחמאס הישגים. קצין בכיר בצה"ל אומר היום כי חמאס ינסה לבצע פיגוע איכותי לפני הפסקת אש, דוגמת פשיטה קרקעית לתוך שטח ישראל ולגרום לנפגעים בצד הישראלי.

שר החוץ של צרפת, ז'אן-איב לה דריאן, אמר הערב כי הוא מאמין שיש סיכוי להעביר את הצעת ההחלטה להפסקת אש במועצת הביטחון. עם זאת הודיעה ארות הברית כי לא תתמוך בהצעת ההחלטה הצרפתית. "ארצות הברית לא תתמוך בפעולות שאנו מאמינים שיערערו את המאמצים להרגעה. היינו ברורים ועקביים שאנו מרוכזים במאצים דיפלומטיים אינטסיביים הנמצאים בעיצומם שיביאו לסוף האלימות", נאמר בהודעה האמריקנית.

מנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נחלה, התייחס הערב במרומז למגעים להפסקת אש ואמר כי "המערכה המדינית", כלשונו, מדשדשת במקום, והיא חזית נוספת שתוצאותיה חייבות להיות שקולות להקרבת השאהידים והלוחמים. "הם רוצים לכפות הפסקת אש באמצעות הרג אזרחים, הרס בתים ושקרים", אמר בנאום שנשא מלבנון.

בהודעה שפרסם היום נתניהו, מסר כי הוא "מעריך במיוחד את התמיכה של הנשיא ביידן לזכות ההגנה העצמית של מדינת ישראל". נתניהו הוסיף כי הוא נחוש להמשיך במבצע עד שיושג היעד שלו - להחזיר את השקט והביטחון לאזרחי ישראל. מוקדם יותר שוחח ביידן עם נתניהו, ובהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי הנשיא אמר לראש הממשלה שהוא מצפה מישראל לפעול לרגיעה של ממש כבר היום, בדרך להפסקת אש. גם שר הביטחון גנץ שוחח היום עם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין שאמר לו כי צריך להרגיע ולמנוע הידרדרות של העימות.

ראש הממשלה נתניהו התייחס הבוקר להמשך מבצע "שומר החומות" בעזה ואמר כי "אנחנו לא עומדים עם סטופר, אלא דואגים לעמוד במטרות". בתדרוך לשגרירים זרים הוסיף כי ישראל אינה משטחת ערים ברצועת עזה, אלא מנסה לפגוע במי שפוגע בה, בפעולה כירורגית.

נתניהו הסביר כי צה"ל נמנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים. "כשאתם רואים בניינים נופלים, אין שם אזרחים", אמר ראש הממשלה לשגרירים. נתניהו הציג סרטון המתעד ביטול של הפצצה ברגע האחרון, משום שבמקום היו ילדים. נתניהו ציין כי עשה כל שביכולתו להרגיע את המתיחות בהר הבית, כולל איסור כניסה של יהודים להר ביום ירושלים, אך השקרים וההסתה נמשכו, ואחריהם שיגר חמאס טילים לעבר ירושלים.

במענה לשאלה של שגרירת קולומביה כיצד אפשר למנוע סבב הסלמה נוסף, האשים נתניהו את חמאס ואמר כי לא אנחנו רצינו לפתוח את סבב ההסלמה הזה, אלא הפלסטינים. ראש הממשלה גם תקף את מבקרי ישראל בעולם ואמר: "זה אבסורד, טיפשות, שיא הצביעות. זה מחזק את הטרוריסטים". 

שר החוץ גבי אשכנזי נשאל באירוע כיצד יראה הקשר מול הרשות ומול האוכלוסייה הפלסטינית לאחר המבצע. שר החוץ השיב כי העם הפלסטיני הוא לא האויב וכי ישראל מבדילה בין האוכלוסיה האזרחית לבין פעילי חמאס שהם פעילי טרור. הוא ציין לדוגמה את הפעילות ההומניטרית שבמסגרתה ישראל אפשרה להכניס ציוד לעזה שכלל ציוד, תרופות, מזון ואנרגיה, אך חמאס החליט לירות לעבר המעברים ועל השיירה ומנע הכנסת הציוד.

אשכנזי ציין באוזני השגרירים כי התביעה בבית הדין בהאג, והתביעה הפלסטינית פוגעות בכל הסיכויים להתפתחות אזורית. "ישראל לא תוכל לקדם צעדים בוני אמון מול הפלסטינים כשברקע מרחפת חרב מאיימת של תביעת חיילי צה"ל ומאסרים בחו"ל, ולכן יש אינטרס משותף להסיר את התביעה מסדר היום".

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, גל ברגר, רועי שרון, מיכל רשף ועמיחי שטיין

הפופולריים