המנדט של לפיד: בנט רוצה להשביע ממשלה בתוך ימים ספורים

בנט רוצה להשביע ממשלה בתוך ימים ספורים

גורמים בימינה לבנט: לא כדאי למהר במשא ומתן, ברגע האחרון תוכל להשיג מלפיד יותר • שקד מגבה את בנט: עשינו הכל כדי להקים ממשלת ימין • מחלוקת בין לפיד לבנט על זהות יו"ר הכנסת • נתניהו מנסה לפרק את ימינה – ולסכל את ממשלת לפיד ובנט
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד נפתלי בנט
צילום: צילום: גטי אימג'ס

המנדט אצל לפיד: אחרי שנשיא המדינה ראובן ריבלין החליט להטיל היום (רביעי) את הרכבת הממשלה על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, בימינה נערכים למגעים על ממשלת האחדות. בחדשות הערב בכאן 11 דווח שיו"ר ימינה נפתלי בנט מעוניין לסיים את המגעים להרכבת ממשלה בתוך ימים ספורים. לעומת זאת, גורמים בימינה אמרו לבנט שלא כדאי למהר במשא ומתן, כי ברגע האחרון יוכל להשיג מלפיד יותר. 

אחרי שח"כ עמיחי שיקלי מימינה הודיע היום שלא יתמוך בממשלה לצידו של בנט, בחדשות הערב דווח שנפתלי בנט חושש שח"כ נוסף ממפלגתו יסרב להצטרף לממשלה לצידו של לפיד. בין לפיד לבנט יש כמה נקודות במחלוקת. אחת מהן היא זהות יו"ר הכנסת - בעוד שלפיד מעוניין במאיר כהן לכהונה מלאה, בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער מבקשים רוטציה לאחר שנתיים. מחלוקת נוספת נוגעת להשפעת גודל הגוש על החלטות הממשלה: בנט וסער רוצים תקנון לממשלה שלפיו מניין הקולות בהצבעה ייספר ביחס לגודל הגוש.

ח"כ איילת שקד, שבגוש השינוי חששו שתתנגד לממשלה לצד לפיד, גיבתה הערב את בנט וכתבה בפוסט בעמוד הפייסבוק שלה: "בנט אמר מההתחלה שינסה להקים ממשלת ימין וכך עשה. הוא גם אמר שיעשה כל מאמץ למנוע בחירות נוספות- וכך כעת הוא יעשה". עוד הוסיפה כי יו"ר ימינה עשה הכל כדי להקים ממשלת ימין, אך הסירוב של סמוטריץ' לתמיכה מבחוץ של רע"מ והתנגדות סער וליברמן להצטרפות לממשלה, טרפדו את המהלך. 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנשא הצהרה היום בה תקף את בנט, ממשיך לנסות לעורר מחלוקות בין חברי סיעת ימינה. בנאומו היום החמיא נתניהו לח"כ עמיחי שיקלי מימינה שהודיע על התנגדותו לממשלה עם לפיד. "בנט ושקד מפרים את כל התחייבויותיהם וזו הסיבה שעמיחי שיקלי אמר באומץ שהוא לא מוכן להיות חלק מממשלה מסוכנת כזאת", אמר נתניהו. מימינה נמסר שבנט ושיקלי התכתבו היום וישוחחו מאוחר יותר בהרחבה.

הנשיא ריבלין התייצב היום מול המצלמות והודיע שהוא הטיל על לפיד את המנדט להרכבת הממשלה. בהודעתו, התייחס ריבלין גם לאפשרות של ממשלת רוטציה עם בנט. "בין אם תהיה זו ממשלה שהוא יעמוד בראשה בתחילה, ובין אם זו תהיה ממשלה שיעמוד בראשה מועמד אחר תחילה, והוא יכהן בה בתחילה כראש ממשלה חליפי", אמר ריבלין. 

לפיד הגיב לדבריו של ריבלין במסר כתוב, בו הביע רצון להקים ממשלת אחדות במהרה. לפני ריבלין היה זה בנט שנשא הצהרה, בה אמר שנתניהו נכשל בהקמת ממשלת ימין, ולכן הברירה היא בין בחירות חמישיות לבין ממשלת אחדות.  "זה הזמן לממשלת אחדות, כל מפלגות הימין מוזמנות פנימה. הדלת פתוחה לכל המפלגות לצורך ההקמה. רק קו אחד מנחה אותנו - לא לבחירות חמישיות", אמר בנט. 

הפופולריים