ריבלין: הטלתי על יאיר לפיד את המנדט להרכבת הממשלה

ריבלין: הטלתי על לפיד את המנדט להרכבת הממשלה

הנשיא אמר שיו"ר יש עתיד ינסה להרכיב ממשלה "בין אם יעמוד בראשה בתחילה, ובין אם יעמוד בראשה מועמד אחר תחילה" • נתניהו לבנט: ממשלת אחדות - מכבסת מילים, בוא נקים ממשלת ימין • לפיד אחרי קבלת המנדט: ממשלת האחדות מטרה ולא פשרה, אעשה הכול כדי שתקום מהר ככל האפשר • ח"כ קרין אלהרר תמונה ליו"ר הוועדה המסדרת • בנט: או בחירות חמישיות - או ממשלת אחדות, מעדיף להוציא את העגלה מהבוץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד והנשיא ראובן ריבלין
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט ללפיד: נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע היום (רביעי) שהחליט להעניק לחבר הכנסת יאיר לפיד את המנדט להרכבת הממשלה. "ללפיד יש אפשרות להקים ממשלה, אם כי בקשיים רבים", אמר ריבלין בהצהרה לתקשורת בה בישר על החלטתו.

לפיד הגיב לחלטה של ריבלין וכתב שממשלת האחדות הינה "מטרה ולא פשרה". לפיד הוסיף: "עשה הכול כדי שתקום מהר ככל האפשר". ח"כ קרין אלהרר מיש עתיד תעמוד בראשות הוועדה המסדרת בכנסת. ראש הממשלה נתניהו הגיב להחלטה של ריבלין ואמר שכשיהיו לצידו 59 מנדטים, יימצא את חברי הכנסת הנוספים להקמת ממשלה. "ממשלת אחדות היא מכבסת מילים", אמר. 

ריבלין סיפר שללפיד 56 ממליצים, ובנוסף ח"כ עבאס מרע"ם מסר לו כי "ישתף פעולה בצורה חיובית עם כל מי שעליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה, קרי מי שזוכה למספר הממלצים הרב ביותר". מסיבה זו ראה ריבלין את לפיד כבעל הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה. "בנסיבות אלו החזרת המנדט לכנסת חוטאת לחוק, ועלולה להביא אותנו לבחירות חמישיות, בלא שנוצלו כל האפשריות להקמת ממשלה", הוסיף ריבלין. 

"בין אם תהיה זו ממשלה שהוא יעמוד בראשה בתחילה, ובין אם זו תהיה ממשלה שיעמוד בראשה מועמד אחר תחילה, והוא יכהן בה בתחילה כראש ממשלה חליפי. אמרתי לו כי לא רבים זכו להגיע למעמד הזה, שבו מוענק להם המנדט להרכבת ממשלה בישראל, ושאני בטוח שעבורו זהו רגע שאוצר בתוכו חשיבות, ואחריות לאומית מהמעלה הראשונה", סיפר ריבלין על שיחתו עם לפיד. 

יו"ר ימינה בנט: זה הזמן לממשלת אחדות

יו"ר ימינה נפתלי בנט נשא היום הצהרה בכנסת ואמר שבכוונתו להקים ממשלת אחדות. "עכשיו יש שתי אופציות: לדהור לבחירות או להקים ממשלת חירום רחבה ומאתגרת, שתוציא את העגלה מהבוץ", אמר והוסיף: "זה הזמן לממשלת אחדות". 

בנט אמר בהצהרתו: "אני פונה לחבריי בימין - זה הזמן לעצור ולחשב מסלול מחדש. מי שיקח בציניות את ישראל לבחירות על בסיס אינטרסים בניגוד לצורכי העם - העם לא יסלח. זה הזמן לממשלת אחדות, כל מפלגות הימין מוזמנות פנימה. הדלת פתוחה לכל המפלגות לצורך ההקמה. רק קו אחד מנחה אותנו - לא לבחירות חמישיות". 

"מי שמנסה להוביל לבחירות ימצא אותנו מולו. אני לא יכול להבטיח שנצליח אבל ננסה. זו לא ממשלה טבעית ולא קלה לאף שותף פוטנציאלי אבל חילוקי דעות היו הרבה בתולדות ישראל וישראל ידעה לצאת מזה. קואליציה היא תמיד פשרה", אמר יו"ר ימינה. 

"האם באמת עומר בר לב לא יכול להיות בקואליציה עם מתן כהנא?", שאל בנט. "הם יכולים להלחם יחד ולא להיות יחד באותה ממשלה? הממשלה שנקים לא תהיה ממשלה של נגד אלא של בעד - הטוב והרוגע. אולם בנט הוסיף - "כדי להקים את הממשלה לא נחסוך שום מאמץ אבל לא נקים אותה במחיר העקרונות והערכים שלנו".

הנשיא נפגש עם בנט ולפיד, סער המליץ על יו"ר יש עתיד

על יאיר לפיד המליצו יש עתיד, העבודה, מרצ, כחול לבן, תקווה חדשה, חד"ש ותע"ל. ימינה המליצה על בנט. רע"ם ובל"ד לא המליצו על מועמד. הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית המליצו למסור את המנדט אל הכנסת. בסופו של דבר, על לפיד המליצו 56 חברי כנסת. 

חבר הכנסת עמיחי שיקלי מימינה הודיע לבנט כי הוא מתנגד לממשלה עם לפיד והשמאל. גורמים בימינה מסרו שלמרות התנגדותו, הוא לא יצביע נגד ממשלה עם לפיד. בד בבד, הליכוד ביטל את ההצבעה על חוק הבחירה הישירה בוועדה המסדרת והוועדה לא תתכנס. אמש התברר שלליכוד אין רוב להעברת ההצבעה לאישור הליכי חקיקה מזורזים. 

יו"ר רע"ם על הפגישה עם הרב דרוקמן: אני נפגש עם מי שמבקש

לאחר שנחשף בכאן חדשות שנפגש עם הרב דרוקמן, יו"ר רע"ם מנסור עבאס אמר הבוקר לכאן רשת ב: "נעניתי לפנייה להיפגש איתו, אני נענה בדרך כלל לכל פנייה, לא ביקשתי להיפגש. אנחנו מציגים את העמדות שלנו ומפריכים את העמדה שאנחנו תומכי טרור". 

בריאיון לאריה גולן הוא טען: "אנחנו מוכנים לבוא בדיאלוג עם כל מגזר ומפלגה בנושאים פוליטיים ודתיים. לא התחננו כפי שמנסים להציג בתקשורת. אנחנו רוצים להיות שותפים". עבאס הוסיף שמפלגתו טרם החליטה על מי להמליץ לנשיא והוסיף כי "אם תקום ממשלה בישראל יש עתיד וימינה צריכות להיות באותו צד. זה לא עניין של הסכמה בין ימינה לרע"ם". 

במסגרת השיחות בין ראש הממשלה ליו"ר ימינה, נתניהו דרש שכהונתו כראש ממשלה חליפי בשנה הראשונה – שבה הוצע לבנט להיות ראש ממשלה – תכלול סמכויות שהוא יקבל לידיו, ולא תסתכם בתואר בלבד. ראש הממשלה ביקש סמכויות בכמה נושאים, כשהמרכזי שבהם הוא להמשיך להיות הגורם שאחראי לקשר וליחסים מול מעצמות העולם, ובראשן ארצות הברית ורוסיה. בנט אומנם לא סירב לדרישה – שתשאיר את נתניהו אחראי ליחסי החוץ המרכזיים של ישראל – אך השיב שקודם ראש הממשלה צריך להראות שיש לו קואליציה אפשרית ביד.

בהכנת הידיעה השתפו סולימאן מסוודה וזאב קם

הפופולריים