מה יקרה היום בחצות אם לנתניהו לא תהיה ממשלה?

מה יקרה היום בחצות אם לנתניהו לא תהיה ממשלה?

שעות אחרונות לפקיעת המנדט – יערה שפירא עושה סדר בשאלות הפתוחות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

המנדט שהטיל הנשיא על נתניהו להרכבת הממשלה יפוג הלילה (שלישי) בחצות ויחזור לריבלין. הדרמה הפוליטית מגיעה לרתיחה, ויערה שפירא עושה סדר בכל השאלות הבוערות עד לפקיעת המנדט. מה הסיכוי שלנתניהו תהיה ממשלה עד סוף היום? מה יקרה אם לא? מתי הנשיא אמור להעביר את המנדט ומה האפשרויות שלו? ומה הסיכוי של כל אחד מהמועמדים לקבל את המנדט להרכבת הממשלה? 

מה הסיכוי שלנתניהו תהיה ממשלה עד סוף היום?

הסיכוי כמעט אפסי, אין לו ממשלה כרגע. שתי האופציות – כניסה של מפלגת "הציונות הדתית" בתמיכת רע"ם או הצטרפות של "תקווה חדשה" – נראות קלושות. אם נלך שלב נוסף קדימה, לאפשרות שהמנדט יחזור לכנסת. יהיו 21 ימים שבהם כל מי שיש לו 61 חתימות של ח"כים יוכל להקים ממשלה. כרגע אין לאף אחד מישהו כזה. אין מועמד עם 61 תומכים אמיתיים. אם נגיע למצב כזה, כנראה שזה אומר בחירות. אם המנדט יעבור ללפיד, נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה באותו זמן. 

מה בכל זאת הסיכוי של הליכוד? אופציות כמו לבקש להמליץ לנשיא על מועמד אחר מהליכוד או בנט, ולהאריך את הזמן שבו ממשלת נתניהו יכולה לקום. או לסכם על תאריך מוסכם לבחירות ולפזר את הכנסת. או לנסות לגבש חוק לבחירה ישירה. כל עוד הוועדה המסדרת בידי הליכוד הם מנסים להריץ את המהלך הזה. התרחיש הרגע מבחינתם הוא אופוזיציה. כל האופציות האלה הן אופציות של טריקים. יש גם אפשרות לבקש הארכה מהנשיא, אבל הסיכויים לכך נראים קלושים. 

למי הנשיא יעבור את המנדט?

לריבלין יש עד שלושה ימים להתלבט עם עצמו ולהחליט מה לעשות. להעביר את המנדט למישהו אחר, או להחליט שאין יותר סיכוי מבחינתו – ולהודיע שהוא מעביר את המנדט לכנסת. יש לו שיקול דעת. הוא מבקש לשמוע המלצות מכל הסיעות. הוא לא חייב להעניק אותו לבעל מספר הממליצים הרב ביותר. ריבלין גם יכול לומר שהוא מעריך שהמלצה על מועמד מסוים היא לא אמיתית. אם למשל יגיע כל גוש נתניהו וימליץ על מועמד מהליכוד – הנשיא יכול להגיד שזו סתם הזדמנות שנייה לנתניהו. 

האם לפיד יוכל להקים ממשלה? 

יש לו כרגע את הסיכוי הגדול ביותר במערכת הפוליטית עם מערכת פריטטית בינו לבין בנט. הם עובדים על זה. יש סיכוי כזה אבל יש גם קשיים. אם תקום ממשלה כזו היא תהיה מאוד הטרוגנית – אמורים לשבת בה יחד הורוביץ יחד עם שקד והנדל בצוותא עם גולן. לא בדיוק שותפים אידיאולים ברוב הנושאים. זו תצטרך להיות ממשלה עם קווי יסוד מאוד הדוקים. כזו שמי שמגיע אליה יודע שלא יספח שטחים או לא יפנה יישובים. יהיו ויכוחים על קווי הייסוד אך הם יצטרכו להיות מוגדרים מראש. 

הפופולריים