הדרמה הפוליטית: המנדט חוזר לנשיא

הדרמה הפוליטית: המנדט חוזר לנשיא

גורמים בליכוד: פחתו הסיכויים שנמליץ על בנט, חשש ש"יגנוב את המנדט" • הנשיא יפנה לסיעות ויבחן אם למועמד כלשהו יש סיכוי להרכיב ממשלה • החוק לבחירה ישירה לא עלה להצבעה בוועדה המסדרת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד בנט ביבי
צילום: לפיד בנט ביבי

הדרמה הפוליטית: פקע הלילה (רביעי) המנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא חזר לנשיא המדינה ראובן ריבלין. הנשיא הודיע כי כבר בשעות הבוקר יהיה בקשר עם הסיעות באשר להליך הרכבת הממשלה.

גורמים בליכוד אמרו שפחתו הסיכויים שנמליץ על בנט, חשש ש"יגנוב את המנדט". מוקדם יותר אמרו מקורבים לראש הממשלה לכאן חדשות שאפסו הסיכויים שירכיב ממשלה, ושלא יבקש ארכה למנדט מנשיא המדינה. נוכח הרוב המתנגד לחוק לבחירה ישירה, הוועדה נעלה את הדיון ללא הצבעה על החוק, שצפויה להתקיים היום. 

למרות ההודעה של הגורמים, בכיר בליכוד אמר אתמול לכאן חדשות שאפילו אם בנט לא יתחייב בפומבי שלא יקיים עוד מגעים עם לפיד - הם ישקלו להמליץ עליו.

לקידום החוק לבחירה ישירה כאמור אין כרגע רוב, אחרי שרע"ם ותקווה חדשה הודיעו שיתנגדו אליו. ימינה הודיעה שתתמוך בחוק זה. כפי שפורסם אתמול בכאן חדשות, הליכוד תכננו להביא אמש את החוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה לוועדה המסדרת, כדי שניתן יהיה להצביע עליו במליאת הכנסת, אולם לבסוף החליט יו"ר הוועדה מיקי זוהר שלא להעלותו להצבעה.

הנשיא יפנה לסיעות ויבחן אם למועמד כלשהו יש סיכוי להרכיב ממשלה

השיקול המרכזי שילווה את הנשיא בהתייעצויותיו לגבי הרכבת הממשלה בימים הקרובים יהיו אם יש מועמד שיש סבירות שירכיב ממשלה – ואם לא, אז הנשיא צפוי להעדיף להחזיר את המנדט לכנסת. אם המנדט יוטל על מועמד, הוא יוכל להציג ממשלה באמצעות רוב רגיל.  אם המנדט יגיע לכנסת, העסק מסתבך, ומוריד משמעותית את הסיכוי להרכיב ממשלה, כיוון שצריך 61 תומכים.

החל מהלילה יישלחו מבית הנשיא מכתבים לסיעות השונות בפניה אליהן להציג את עמדתן בעניין. ישנה אפשרות שחלק מהסיעות יבקשו פגישות עם הנשיא. במקרה כזה בבית הנשיא מתכוונים להתחיל בפגישות כבר היום. לנשיא יש עד יום ראשון בערב כדי לקבל החלטה – אך בבית הנשיא מעוניינים לקבל החלטה כמה שיותר מהר, בתום ההתייעצויות עם הסיעות.

ימינה ותקווה חדשה תמכו בחקיקה ימנית, רע"ם התנגדה

לצד דחיית ההצבעה על חוק הבחירה הישירה, בתמיכת ימינה ותקווה חדשה, הוועדה המסדרת אישרה אמש מתן פטור מחובת הנחה לחוק להסדרת ההתיישבות הצעירה וכן לפסקת ההתגברות, הליך שיאפשר את העלאתן להצבעה במליאה היום. חוקים נוספים שהליכוד תכנן להעלות לוועדה הם חוק לביטול תוכנית ההתנתקות וחוק עונש מוות למחבלים. 

אתמול אמר יו"ר הכנסת, יריב לוין, בשיחה סגורה עם ח"כים חרדים בכנסת כי ככל הנראה סיעתו, הליכוד, תמליץ על בנט לקבל את המנדט. בימינה ביקשו מגדעון סער להמליץ על בנט לקבל את המנדט. ח"כ לוין הכחיש את הדברים. 

מה בנט ולפיד רוצים? 3 תרחישים ליום שאחרי החזרת המנדט

בתוך כך, גורמים בימינה טענו שלצד הצעתו הפומבית של נתניהו לבנט להיות ראשון ברוטציה, בפועל נתניהו חותר ומעוניין בבחירות חמישיות ולא בהקמת ממשלה. בימינה טוענים שזה הרושם שקיבלו מהשיחות עם אנשי נתניהו והבהירו להם שלא יאפשרו להם הליכה לבחירות נוספות, אלא יקימו ממשלה עם לפיד, אם צריך, כדי למנוע זאת.

בכירים ביהדות התורה תקפו את ראשי ימינה: "מובילים את ישראל לתהום"

בד בבד, בכירים ביהדות התורה תקפו אתמול בחריפות את ראשי ימינה, בנט ושקד, ואמרו כי הם מובילים את ישראל לתהום. "העברת תיק האוצר לליברמן הוא פשע שנאה ועוול מוסרי, שאין לו סליחה. ראוי שבנט יראה כמה לפיד, ‘החליפי’ המיועד שלו, מנסה להסיר מעצמו את קלון העבר, ויבין שיש גבולות שלא חוצים. הצעד שמובילים בנט ושקד הוא צלם בהיכל שמשמעותו הרס המסורת ופגיעה אנושה בדת ישראל. זוהי אזעקת אמת לימין ולציבור הדתי, מר בנט מבצע התנתקות 2 בישראל", אמרו הבכירים.

כמה גורמים מתוך מפלגות גוש מתנגדי נתניהו טוענים שבימים האחרונים נעשו ניסיונות מצד גנץ לבדוק מול כמה מפלגות את האפשרות לקבל בעצמו את המנדט להרכבת ממשלה מהנשיא, באמצעות המלצה עליו מצד חלק ממפלגות הגוש. לדברי אותם גורמים, באותן מפלגות הבהירו שלא יתנו לכך יד והרעיון נפל. בלשכת גנץ טוענים בתגובה שלא היה שום ניסיון מצד גנץ או אנשיו לקבל לידיו את המנדט.

הפופולריים