ריבלין באגרת למקרון: להעביר מסר ברור שאין סלחנות לתקיפת יהודים

ריבלין באגרת למקרון: אין סלחנות לתקיפת יהודים

נשיא המדינה כתב לנשיא צרפת: "אין מחלוקת על העובדות ולפיהן ד"ר שרה חלימי הייתה קרבן לרצח מתועב בידי רוצח אכזרי על רקע היותה יהודייה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא המדינה ראובן ריבלין, 24.03.21
צילום: צילום: אי-פי

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שיגר היום (רביעי) אגרת אל נשיא צרפת, עמנואל מקרון, באשר להחלטה באי כשירותו המשפטית של הנאשם ברצח של שרה חלימי ב-2017. במכתב קרא ריבלין: "יש לעשות הכול על מנת לשלוח מסר ברור לפיו אין ולא תהיה סלחנות לאנטישמיות חולנית בזויה ולתקיפת יהודים על רקע מוצאם ודתם״.

נשיא המדינה ריבלין אמר בפתח מכתבו "שמעתי בצער את החלטת בית המשפט העליון של צרפת שאישר את החלטת הערכאות הקודמות, וקבע את אי כשירותו המשפטית של הנאשם ברצח האנטישמי, הברוטאלי והאיום של שרה חלימי לעמוד לדין. אין מחלוקת על העובדות ולפיהן ד"ר שרה חלימי הייתה קרבן לרצח מתועב בידי רוצח אכזרי על רקע היותה יהודייה".


בשבוע שעבר הורה מקרון, בעקבות החלטת בית המשפט, לשר המשפטים הצרפתי לפעול לשינוי חוק העונשין באופן מיידי - "להחליט כי שימוש בסמים כדרך הגנה ולאחר מכן לטעון לשיגעון, בעיניי לא אמור לנקות מאחריות פלילית", אמר מקרון לעיתון "לה פיגרו". ריבלין בירך את מקרון על כך, וכתב: "אני מחזק את עמדתך המוסרית והמשפטית ואת נחישותך להגיש תיקון לחוק העונשין. תגובתך המהירה והחד משמעית מעבירה מסר ברור למשפחת הקרבן ולצרפת כולה שיש לקות בנוסח החוק, לקות שאפשרה לרוצח המתועב לחמוק ממשפט צדק ומעונש".

ויליאם אטאל, אחיה של חלימי, שוחח עם כאן חדשות בשבוע שעבר, והביע את זעמו על החלטת בית המשפט שנומקה בטיעון כי הרוצח עישן קנאביס לפני המעשה. "מי שרצח את אחותי אינו חולה אלא אסלאמיסט קיצוני שתכנן את הטבח שלה. הוא הכניס לה אגרופים בפנים, באף, בעצמות הלחיים, בגולגולת. היא צעקה משטרה והרוצח רץ אחריה בדירה. היא ניסתה להציל את חייה ולא הצליחה. הוא טבח בה – פשוט טבח. הוא עשה לה מה שנאצים עשו ליהודים בשואה", סיפר אחיה של חלימי.


שלשום התקיימו מחאות נגד החלטת בית משפט הצרפתי. בכיכר זכויות האדם בפאריס, מול שגרירות צרפת בתל אביב וכן מול שגרויות נוספות באירופה התכנסו מוחים שכינו את ההחלטה אנטישמית. בין המוחים בתל אביב היו שרת התפוצות עומר ינקלביץ' וחברי הכנסת אמילי מואטי ויוסי טייב.הפופולריים