גורמים משפטיים בכירים: הצעד של נתניהו מקרב אותו לנבצרות

גורמים משפטיים: הצעד של נתניהו מקרב נבצרות

ההערכה מגיעה על רקע ישיבת הממשלה הסוערת, שבה העלה נתניהו להצבעה את מינוי אקוניס לשר משפטים בניגוד לעמדת מנדלבליט
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משפט נתניהו, ביבי מדבר מחוזי ירושלים 24.5.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכאוס בממשלה: על רקע ישיבת הממשלה הסוערת שהתקיימה היום (שלישי), שבה עלה להצבעה מינוי אופיר אקוניס לשר משפטים בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, גורמים משפטיים בכירים מעריכים כי הצעד שעשה ראש שהממשלה בנימין נתניהו מקרב אותו מאוד לנבצרות. כך פורסם היום בחדשות הערב כאן 11.

מנדלבליט התריע בעת ישיבת הממשלה כי ההצבעה על מינוי אקוניס ואישורו אינם חוקיים בשל ההסכם בממשלה בין כחול לבן לליכוד. לאחר ישיבת הממשלה אמר מנדלבליט כי "הממשלה פעלה במודע ובמכוון באופן לא חוקי. עם זאת, לצד הערכת הגורמים המשפטיים, היועץ לא דן או קיבל החלטה בנושא מאז עמדתו בשבוע שעבר לפיה בשלב זה אין מקום לנבצרות.

לפני הדיון בבג"ץ הודיע מנדבליט כי הוא מבקש מבית המשפט להורות לממשלה למנות שר משפטים באופן מיידי. נתניהו ביקש בתגובה שמנדלבליט לא ייצג אותו בבית המשפט, וביקש שוב דחייה של 48 שעות במינוי שר משפטים כדי להגיע להסכמות בממשלה.

גנץ מתרגז, רגב מתעצבנת, אוחנה צועק | האזינו להקלטות מישיבת הממשלה נחשפו לראשונה באתר וביישומון כאן

נציגו של נתניהו אמר לשופטים כי עמדתו של מנדלבליט לא מחייבת וכי הממשלה יכולה לקבל החלטות בניגוד לעמדתו. מנגד, נשיאת בית המשפט העליון חיות אמרה כי עמדת מנדלבליט מחייבת: "היועץ אמר דברים חמורים". השופט פוגלמן מתח ביקורת חריפה ואמר כי מדובר במצב של "התפרקות שלטונית". הנשיאה חיות הוסיפה: "מה יקרה בעוד 48 שעות שלא קרה מיום חמישי".

השר בני גנץ אמר על ישיבת הממשלה הסוערת כי "ראש הממשלה ניסה לדרוס באופן מתוכנן ומכוון את שלטון החוק. אני קורא לכל חברי הכנסת שדואגים למדינת ישראל להצטרף למאמץ להקמת ממשלת שינוי, זהו צו השעה להתגבר על כל המחלוקות".

הפופולריים