בג"ץ הקפיא את מינוי אקוניס לשר משפטים

בג"ץ הקפיא את מינוי אקוניס לשר משפטים

ביהמ"ש הוציא צו ביניים להחלטת הממשלה, שהתקבלה בניגוד לעמדת מנדלבליט • היועמ"ש ביקש מבג"ץ להורות לממשלה למנות שר משפטים באופן מיידי • השופט פוגלמן: המצב הוא התפרקות שלטונית | עדכונים שוטפים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בניין משרד המשפטים בירושלים, 20.03.18
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סערת מינוי שר משפטים: בג"ץ הקפיא הערב (שלישי) את מינוי אופיר אקוניס לשר משפטים, שאושר מוקדם יותר היום בממשלה בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. בית המשפט הוציא צו ביניים המורה לממשלה לנמק מדוע לא ייקבע כי ההחלטה על המינוי אינה תקפה. ראש הממשלה והשר אקוניס נדרשים להשיב עד מחר בצהריים. מחר גם צפוי בג"ץ לדון שוב בסוגיית אי מינוי שר משפטים.

על רקע ההחלטה למנות אקוניס בניגוד לעמדת היועץ, מנדלבליט הודיע היום לבג"ץ טרם הדיון כי עמדתו היא שיש להורות לממשלה למנות שר משפטים ללא דיחוי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש בתגובה שמנדלבליט לא ייצג אותו בבית המשפט, וביקש שוב דחייה של 48 שעות במינוי שר משפטים על מנת להגיע להסכמות בממשלה.

נציגו של נתניהו אמר לשופטים כי עמדתו של מנדלבליט לא מחייבת וכי הממשלה יכולה לקבל החלטות בניגוד לעמדתו. מנגד, נשיאת בית המשפט העליון חיות אמרה כי עמדת מנדלבליט מחייבת: "היועץ אמר דברים חמורים". השופט פוגלמן מתח ביקורת חריפה ואמר כי מדובר במצב של "התפרקות שלטונית". הנשיאה חיות הוסיפה: "מה יקרה בעוד 48 שעות שלא קרה מיום חמישי".

סערת מינוי שר משפטים | עדכונים שוטפים

טרם הדיון בבג"ץ, נתניהו העלה את ההצעה למינוי אקוניס על אף שמנדלבליט הבהיר כי אי אפשר להעלות את ההצעה לסדר היום בשל ההסדר המשפטי בממשלה בין הליכוד לכחול לבן, ורוב השרים הצביעו בעד. מנדלבליט צעק בעת הישיבה: "שלא תחשבו שההצבעה הזו תעבור, זו הצבעה לא חוקית. אי אפשר להתעלם מזה שסתמו את פי".

קודם לכן נפלה ההצעה למינוי בני גנץ לתפקיד שר המשפטים בעקבות התנגדות שרי הליכוד. גנץ סירב לעוד דחייה במינוי, וצעק בישיבת הממשלה: "נמאס לי מהזובור שלכם. שקלתי דחייה אבל ירדתי מזה, לא תהיה פשרה. תחמנותכם אומנותכם". גנץ דרש להעלות את ההצבעה על מינוי שר משפטים כעת, כשהוא טוען שיש למנות אותו לתפקיד.

גנץ מתרגז, רגב מתעצבנת, אוחנה צועק | האזינו להקלטות

הדיון הסוער בממשלה גרר תגובות גם מגורמים מחוץ לממשלה. יו"ר ימינה נפתלי בנט הגיב בחריפות לדברים וצייץ: "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה. אין לנו מדינה אחרת. אני קורא לכולם להבין את גודל הרגע, להתעשת ולגלות אחריות לאומית. מדינת ישראל חייבת בדחיפות ממשלה מתפקדת ויציבה".

גם יו"ר תקווה חדשה כתב דברים דומים: "הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון".

יו"ר יש עתיד ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר: "כל מי שהעלה בדעתו אפילו לרגע לחתום על הסכם כלשהו עם נתניהו, קיבל תזכורת שאין שום סיכוי שהוא ימלא את חלקו בשום הסכם. הזלזול הבוטה בשלטון החוק, בכל הסכם שהוא חתם עליו, השקרים כדרך חיים - כל זה פרץ היום סביב מינוי שר המשפטים. הוא פשוט לא מסוגל לא לרמות".

הפופולריים