בתמיכת רע"ם וימינה: הוועדה המסדרת הקימה את הוועדה לענייני החברה הערבית

הדיל של מיקי זוהר עם עבאס בוצע בהצלחה

המהלך מאפשר לליכוד להשיג רוב בוועדה המסדרת. ח"כ פריג' ממרצ: החברה הערבית תהפוך לגטו • הוקמו ועדות זמניות בכנסת - ועדת חוץ וביטחון וועדת הכספים שבראשה ח"כ גפני
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ מנסור עבאס מתחבק עם ח"כ מיקי זוהר בעת בחירתו ליו"ר הועדה הזמנית לענייני החברה הערבית. 26.04.21
צילום: צילום: דוברות הכנסת

הוועדה המסדרת הצביעה היום (שני) בעד הצעת הליכוד להקים ועדה לענייני החברה הערבית, בתמיכת ימינה ורע"ם - שבראשה יעמוד מנסור עבאס. מדובר בוועדה חדשה שעל הקמתה הכריז בדיון יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ מיקי זוהר. המהלך מאפשר לליכוד להשיג רוב בוועדה המסדרת. 

הצעה נוספת של יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר אושרה, לפיה בשלב זה ימונו שלושה סגנים ליו"ר הכנסת: ח"כ יעקב מרגי מגוש הימין, ח"כ מתן כהנא מימינה וח"כ מנסור עבאס מרע"ם. כמו כן, יוקמו שתי וועדות זמניות בכנסת - 17 חכי"ם בוועדת חוץ וביטחון ו-17 חכי"ם בוועדת הכספים, בראשה יעמוד יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני.

לפני ההצבעה על הוועדה לענייני החברה הערבית, ביקשו חברי הכנסת לדעת האם מדובר בהקמת ועדה זמנית או קבועה, שתיקח מסמכויות ועדות אחרות. ח"כ זוהר השיב כי הוועדה תעסוק בנושאים ספציפיים שקשורים לחברה הערבית. ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ הביע מחאה ואמר כי מדובר בשוחד פוליטי. לטענתו, החברה הערבית תהפוך לגטו עם הקמת הוועדה. "הוועדה הזו תוציא את החסרה הערבית מהחברה הישראלית", אמר. "חזון הטרנספר מתחיל להתממש".

ח"כ וליד טאהא מרע"ם הגן על המהלך ואמר כי מדובר באינטרס משותף לכולם. לדבריו, "אם מדינה רוצה להקים פורום כדי לשרת את אזרחיה זו דרמה? אולי יש כאלה שלא התרגלו לזה. יש את מי שלועגים על הדם הנשפך של האזרחים הערבים ועל מצוקת הדיור ורדיפת חוק קמיניץ. יש מי שלא מתחשבים בצרות של הערבים בנגב. מרבית הדוברים השתמשו בעניין לניגוח פוליטי גרידא".

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר לטאהא: "הוועדה הזאת היא כלום כשאתה נמצא פה ומגנה עלייך מאי גולן. הרשימה המשותפת קוראת להמשיך בהקמת הוועדה למאבק בפשיעה". טיבי פנה לחברי יש עתיד ואמר להם: "גוש השינוי" - אתם מגיעים לפה וימינה הולכים לכם על הראש, איך אתם מסכימים? סוחטים אתכם ברמה הנמוכה ביותר. אתם חושבים שזה גשם? יורקים לכם בפרצוף, אתם ביש עתיד".

ח"כ אורית סטרוק מהציונות הדתית אמרה שסיעתה מכירה בכך שיש אזרחים ערבים במדינה ועל כן תתמוך בכל לב בפתירת בעיות המגזר. "אין לנו העדפה שזה יטופל בוועדה אחת או בוועדות שונות".

הוועדה אמורה עוד להצביע היום על מינוי סגני יו"ר כנסת. לפי הצפי, ימונו יעקב מרגי מטעם ש"ס, נציג של ימינה, נציג רע"ם וחבר נוסף מטעם יש עתיד. כמו כן, הוועדה צפויה להצביע על הרכב הוועדות הזמניות ועל ראשי הוועדות הזמניות לענייני כספים ולענייני חוץ וביטחון.

הפופולריים