לראשונה מזה שנים: שר ישראלי הוזמן לטורקיה לכנס רשמי בחסות ארדואן

שר ישראלי הוזמן לטורקיה לכנס בחסות ארדואן

השר שטייניץ זומן לכינוס דיפלומטי שייערך בחודש יוני באנטליה. זאת בניסיון לחמם את היחסים עם ישראל ברקע הקרב על הגז בים התיכון. זוהי הפעם הראשונה מאז שהוחזר השגריר לאנקרה ב-2018
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רג'פ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה
צילום: צילום: אי-פי

לראשונה מאז 2018: שר האנרגיה יובל שטייניץ קיבל הזמנה רשמית משר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו להשתתף בכינוס שיערך בחודש יוני באנטליה, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בכינוס דיפלומטי רשמי בחסות נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן.

מדובר על הפעם הראשונה שנעשה מהלך כזה מאז שטורקיה החזירה את השגריר שלה בישראל ב-2018 בעקבות מהומות הגדר בעזה, ויזמה את עזיבת השגריר הישראלי. מאז ארדואן מתבטא בחריפות נגד ישראל. ההזמנה נועדה לנסות ולחמם את היחסים עם ישראל – בין השאר ברקע הקרב על הגז בים התיכון, שבו טורקיה מוצאת את עצמה מחוץ למשחק. היא אינה חברה בפורום הגז שהוקם על ידי ישראל, מצרים ומדינות האזור.

צ'בושולו אמר השבוע בראיון ל-"Haberturk" הטורקי כי: "אם יהיה שינוי במדיניות מצד ישראל, אנחנו נהיה מוכנים לשקול שינוי מדיניות גם מצדנו. יש לנו כרגע יחסים כלכליים - אבל את שאר היחסים יהיה צריך לבצע צעדים כדי לתקן אותם". 

בסוף שנת 2020 ארדואן אמר שארצו מעוניינת בהידוק היחסים עם ישראל, על אף שהיחס שלה כלפי הפלסטינים "אינו מקובל", כלשונו. נשיא טורקיה ציין כי השיחות עם ישראל ברמה המודיעינית נמשכות, והוסיף שעדיין ישנן בעיות עם הצמרת הישראלית. 

הפופולריים