הוועדה המסדרת משותקת – מה זה בעצם אומר?

הוועדה המסדרת משותקת – מה זה בעצם אומר?

אי אפשר לאשר את הרכב הוועדות או נשיאות הכנסת. איך זה קרה? יו"ר הוועדה מהליכוד מעלה רק הצעות לטובת הגוש שלו, שהרוב בוועדה מתנגד להן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת ה- 24, לקראת השבעת הח"כים 5.4.21
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

המשמעות של השיתוק בוועדה המסדרת הוא שאי-אפשר בכלל להפעיל את הכנסת. איך זה משפיע עלינו? אחד התפקידים המרכזיים של הוועדה הוא להביא לאישור המליאה את הרכב ועדות הכנסת. אם היא לא עושה את זה – אז למשל, אין ועדת חוץ וביטחון שיכולה לבחון את ההתנהלות בעניין הכרה ופיצויים לנפגעי פוסט טראומה.


כמו כן מאחר שאין ועדת כספים – אי אפשר להעביר תקציבים. תפקיד נוסף של הוועדה המסדרת הוא לבחור את נשיאות הכנסת - כלומר - סגנים ליושב ראש הכנסת. בהיעדר נשיאות – אי אפשר לקדם חוקים, כי כל הצעת חוק חייבת לעבור דרכה. 

הסיבה שהוועדה המסדרת לא מצביעה בינתיים לא על נשיאות ולא על הקמת ועדות היא ההרכב המוזר שלה. יו"ר הוועדה המסדרת, לפי החוק, הוא מהסיעה של מי שמחזיק במנדט להרכבת הממשלה – היום זה מיקי זוהר מהליכוד. לעומת זאת, לגוש מתנגדי נתניהו יש רוב בוועדה, שהרכבה נקבע אתמול שלשום במליאה.

כך יוצא שיו"ר הוועדה, מהליכוד, מעלה להצבעה רק הצעות לטובת מפלגתו שהרוב בוועדה מתנגד להן. ואת ההצעות להרכב הוועדות שרוב הוועדה היה תומך בהן – היו"ר לא יהיה מוכן להעלות להצבעה. אז סביר שיתחיל עכשיו דיון משפטי בשאלה עד כמה יכול יו"ר ועדה לעכב הצבעה בנושאים שהוא מתנגד להם – אבל סביר גם שעד שהדיון הזה ימונה, המנדט של נתניהו ממילא יפקע. 

הפופולריים