דרמה בכנסת: הליכוד איבדה את השליטה בוועדות לטובת גוש מתנגדי נתניהו

הליכוד איבדה שליטה בוועדות לגוש מתנגדי נתניהו
למרות הסיכום בין נתניהו לבנט, ההצעה של הליכוד נפלה לאחר שרע"מ הצביעה נגד במפתיע. התמיכה של רע"מ בעמדת גוש מתנגדי נתניהו הוסכמה בפגישה בין עבאס ללפיד טרם ההצבעה. כעת, אחרי שיתוף הפעולה בהצבעה, מתקיימים מגעים בין לפיד לעבאס לתמיכה במאיר כהן לתפקיד יו"ר הכנסת • הוועדה המסדרת התכנסה, מיקי זוהר: "מבינים שאנחנו בדרך לאופוזיציה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד וסער
צילום: צילום: דוברות הכנסת

בדרמה שהתחוללה במהלך היום והערב (שני) בכנסת, אישרה המליאה את הצעת גוש מתנגדי נתניהו להרכב הוועדה המסדרת. המהלך התאפשר בזכות תמיכה מפתיעה של רע"מ, שהוסכמה בפגישה שקיים מנסור עבאס עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מעט לפני ההצבעה. ההצעה אושרה למרות ההסכמות בין הליכוד לימינה קודם לכן על הרכב הוועדה. 60 חברי כנסת הצביעו נגד הצעת הליכוד ו-58 בעד. לאחר ההצבעה נראה גדעון סער קורץ לשר ישראל כ"ץ, שנע באי נוחות בכיסא.

כעת, אחרי שיתוף הפעולה בהצבעה, מתקיימים מגעים בין לפיד לעבאס לתמיכה במאיר כהן לתפקיד יו"ר הכנסת. בהצבעה עצמה, חברי הכנסת של רע"מ יצאו מהמליאה וחזרו ברגע האחרון כדי להצביע. על פי ההסכמות בין עבאס ללפיד, רע"מ תעמוד בראש הוועדה למלחמה בפשיעה הערבית, תקבל מקום בוועדת הכספים ואת תפקיד סגן יו"ר הכנסת.

בתוך כך, זעם ברע"מ ובסביבת מנסור עבאס על נתניהו ומיקי זוהר אחרי ההסכם בין ימינה לליכוד בעניין הוועדה המסדרת: "הוצאנו היום כרטיס צהוב לנתניהו, אנחנו לא משחקים משחקים. ההצבעה שלנו היום הוכיחה שאנחנו לא בכיס של אף אחד - כפי שתמיד אמרנו".

איך נראה הרכב הוועדה המסדרת ומה משמעותו?

אחרי המפלה של נתניהו, בוועדה המסדרת יהיו 16 חברים לגוש נתניהו, וגם זה אם כוללים בהם את חברי ימינה. 16 חברים יהיו לגוש מתנגדי נתניהו ועוד חבר לרע"מ, שתשמש לשון מאזניים. 

כבר הערב התכנסה הוועדה. יושב הראש, מיקי זוהר, אמר: "אנחנו כבר מבינים ומפנימים שאנחנו בדרך לאופוזיציה. יו"ר האופוזיציה יהיה בנימין נתניהו. אתם חושבים שאנחנו לא יודעים להיות אופוזיציה?".

זוהר הוסיף: "אני מודה היום ואומר בצורה ברורה - רע"מ והמשותפת, חד הם. שותפים". הצעתו של זוהר למינוי שני סגני יו"ר נפלה. ימינה היו בין המתנגדים. זוהר אמר: "צר לי לראות שגם ימינה קיבלה החלטה להצביע נגד ההצעה".

במקביל, נמשכים המגעים בין לפיד לבנט, אך לפי המעורבים, התגלתה מחלוקת משמעותית בין הצדדים על גודל הממשלה והשליטה בה. ביש עתיד רוצים להשביע ממשלה קטנה, ומנגד בימינה ובתקווה חדשה דורשים לקבל מכסה מוגדלת של שרים, בטענה שמפלגותיהן הן נציגות הימין היחידות בפועל.

נתניהו אחרי פגישה עם בנט: תפסיק לדהור לממשלת שמאל

מוקדם יותר סרב בנט לומר לנתניהו כיצד תצביע סיעתו בסוגייה שנידונה היום במליאת הכנסת. בפתח ישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה לאחר הפגישה קרא נתניהו לבנט "להפסיק לדהור לממשלת שמאל ולתמוך בהצעה לבחירות ישירות".

נתניהו אמר כי הפתרון למשבר הוא בחירות ישירות והוסיף: "אבסורד שבנט יהיה ראש ממשלה". נתניהו ביקר בישיבת סיעת יהדות התורה ואמר: "בנט הולך איתם, אנחנו נצטרך להיות חזקים ביחד והתקופה הזאת תעבור מהר". בנט נפגש בשעה האחרונה גם עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער. במקביל, נפגש יו"ר יש עתיד יאיר לפיד עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס. 

קודם לכן, בצל המשבר הפוליטי, ראשי המפלגות מסרו הצהרות. עבאס סירב לשלול ממשלה בראשות בנט. בפתח ישיבת סיעתו בכנסת נשאל עבאס את השאלה והשיב: "בוחנים הכול". הוא ציין כי מאז תחילת מערכת הבחירות ועד רגע זה הצליחה סיעתו להשיג את היעד שהציבה לעצמה - להיות בלב המפה הפוליטית הישראלית. בד בבד, לפיד שב ואמר היום: "אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה נבקש מהנשיא את המנדט כדי להקים ממשלת אחדות". 

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר בישיבת סיעתו כי "הקמת ממשלה שנשענת ותלויה במי שמזדהים עם אויבי ישראל, מחבקים ומעודדים מחבלים, אינם מקבלים את מדינת ישראל כמדינה יהודית, ומנסים להשיג באמצעים שלטוניים את מה שלא הצליחו אויבינו להשיג במלחמה - מסוכנת למדינת ישראל, וחובה למנוע אותה".

הוא פנה לגדעון סער ואמר כי יעבוד לצדו למצוא את הדרך להקים ממשלת ימין טובה עבור אזרחי ישראל. לנפתלי בנט אמר: "כל עוד אתה יושב על הגדר, ממתין לכשלונו של נתניהו כדי להקים ממשלה עם לפיד, העבודה ומרצ, לא ניתן לצפות משחקנים אחרים, שמחשבים גם הם את עתידם הפוליטי, להיכנס את המגרש ולהתחייב להקמת ממשלת ימין. לאזרחי ישראל מגיע לדעת לאן פניך".

גם יו"ר כחול לבן בני גנץ פנה לבנט בהצהרתו ואמר: "נפתלי, אתה מהעולם העסקי. הכוונה של נתניהו היא לגרום לך לפשוט רגל. זה לא משא ומתן על הקמת ממשלה בשותפות, אלא ניסיון הונאה נוסף". גנץ הוסיף כי "אסור לבנט ועבאס ליפול למלכודת של ביבי". 

בד בבד, יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי אמרה בהצהרה בישיבת סיעתה: "זה הזמן הארוך ביותר שהכנסת הייתה משותקת אי פעם מאז ההשבעה, בתולדות מדינת ישראל. זה בזמן שנכי צה"ל מפגינים ברחובות מהפקרה של המערכת. לממשלה יותר דחוף ספינים של בחירות. נתניהו הוא סכנה אסטרטגית וההכרח להחליפו הופך דחוף מיום ליום". 

גפני: ההצעה לבחירות ישירות לא ישימה

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הביע היום התנגדות להצעת החוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה. בפתח ישיבת סיעתו אמר: "עמדתנו לא השתנתה - ממשלת ימין בראשות מועמד אחר או ממשלה פריטטית. זה לא הזמן לקחת את ישראל לבחירות נוספות. לא נכון לשנות למעשה את שיטת המשטר הנוהגת באמצע ההליך הפרלמנטרי שמתקיים. הדבר דומה לשינוי כללי המשחק תוך כדי המשחק". 

סיעת ש"ס הגישה היום את הצעת החוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה. יו"ר המפלגה אריה דרעי אמר בישיבת סיעתו היום: "אני קורא לכל חברי הכנסת - זה הדבר הכי דמוקרטי. הציבור יגיד את שלו, נקבל את ההכרעה ונמשיך הלאה. אני משוכנע שרוב סיעות הבית רוצות את החוק הזה אבל יש כאלו שחוששים מה יגידו. עדיף לעשות את הדבר הזה עכשיו מאשר לחכות כמה חודשים ואז להגיע בסוף לאותה מסקנה". יו"ר יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, אמר לכאן חדשות: ההצעה לבחירות ישירות לא ישימה.

חבר הכנסת משה ארבל מש"ס, ממגישי הצעת החוק, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי סיעתוהגישה את ההצעת החוק בשל המשברים וחוסר ההכרעה: "עייפנו משיח של פלגנות", אמר ארבל. "גם בהליך כזה ראש הממשלה יהיה צריך קואליציה, הוא יהיה חייב את אמון הכנסת. אבל כשנבחרי הציבור יראו אמירה ברורה של הריבון שהוא רוצה שמועמד מסוים יהיה ראש ממשלה – אני מניח שזה יעודד הכרעה".

בהכנת הכתבה השתתפו זאב קם, מיכאל שמש, יערה שפירא וסולימאן מסוודה

הפופולריים