יו"ר הכנסת הודיע לחברי המשותפת שסירבו להצהיר אמונים על שלילת חלק מזכויותיהם

יו"ר הכנסת ישלול את זכויות חלק מחברי המשותפת

לא תהיה פגיעה במשכורתם כל עוד יצהירו אמונים כחוק בישיבת המליאה הקרובה. עד אז ינוכו משכרם משכורות יועציהם. יו"ר בל"ד אבו-שחאדה: "היו"ר החליט לנהל את הכנסת לפי דעתו ועל פי האינטרס הפוליטי הצר שלו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איימן עודה, יריב לוין
צילום: צילום: יונתן זינדל

חשב הכנסת חיים אבידור הודיע הלילה (חמישי) רשמית בשם יו"ר הכנסת יריב לוין, לארבעת חברי הכנסת מהרשימה המשותפת שסירבו להצהיר אמונים כחוק, על שלילת חלק מזכויותיהם, בעקבות חוות דעת שקיבל מוקדם יותר מהיועצת המשפטית לכנסת. היועצת שגית אפיק המליצה ליו"ר לוין לאפשר לחברי הכנסת איימן עודה, סאמי אבו-שחאדה, עאידה תומא-סלימאן ועופר כסיף להצהיר אמונים כנדרש בישיבת מליאה סמוכה.

במכתבה ציינה אפיק כי חשב הכנסת לא יעביר לידיהם את החזרי התשלומים שהם זכאים להם, אך לא תהיה פגיעה במשכורתם כל עוד הם יצהירו אמונים בישיבה הקרובה של המליאה. עד אז ינוכו משכרם המשכורות של יועציהם. בנוסף, חסינותם של חברי הכנסת לא תפגע ויתאפשר להם להשתתף בהצבעות.

בזמן הצהרת האמונים בישיבת הפתיחה של הכנסת ה-24 ביום רביעי, סירבו ארבעת חברי הכנסת לומר את צמד המילים הקבוע "מתחייב אני". במקום זאת אמרו כי הם "מתחייבים להילחם בכיבוש, באפרטהייד ובחוק הלאום". שני חברי הכנסת האחרים מטעם הרשימה, אחמד טיבי ואוסאמה סעדי מתע"ל הצהירו אמונים כחוק.

בתגובה להודעה אמר יו"ר בל"ד סמי אבו-שחאדה לכאן חדשות כי "יו"ר הכנסת החליט לנצל את מעמדו באופן פוליטי וציני, כדי לרצות את חבריו החדשים בן-גביר וסמוטריץ'". עוד אמר אבו-שחאדה כי לוין "החליט להעניש בלא כל סמכות ובלי סיבה על עמדותינו הפוליטית, והרצון שלנו להביע קול של מחאה לגיטימית בעד צדק, בעד שיוויון ובעד דמוקרטיה ונגד הכיבוש". יו"ר בל"ד הדגיש כי הוא ועמיתיו ייפנו לייעוץ משפטי בעניין ולא יאפשרו לפגוע בזכויות היועצים שלהם.

גם חבר הכנסת עופר כסיף מחד"ש הגיב להודעה הלילה ואמר כי "החלטתו של יו"ר הכנסת לוין לעכב השבעתנו היא ניצול סמכותו למטרות פוליטיות, בניגוד לחוק ותוך פגיעה במעמדה של הכנסת ובעבודתם של נבחרי ציבור".

הפופולריים