המנדט לנתניהו? גם זה טוב לבנט

המנדט לנתניהו? גם זה טוב לבנט

נתניהו לכוד וכנראה חותר לבחירות חמישיות. האלטרנטיבה הלא מאוד ריאלית: ממשלת בנט ולפיד בהצטרפות החרדים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוש התייעצויות בבית הנשיא- ריבלין, בנט, לפיד, ביבי
צילום:

מנה גדושה של אנטיביוטיקה, ומכייח חזק, אמנם מרחיקים את הפרשן ממרקע הטלוויזיה אבל משמשים אילוסטרציה מתאימה למצבנו הפוליטי. ״מדינת ישראל איננה דבר מובן מאליו״, אמר הנשיא ראובן ריבלין בטרם הטיל את המנדט להקמת ממשלה על בנימין נתניהו.

בואו לחזות את הקואליציה הבאה, או את הבחירות החמישיות

אכן כך, אף מדינה אינה דבר מובן מאליו, כפי שיודע כל מי שטורח לקרוא את דברי ימי העולם. ריבלין בחר את הרגע הזה כדי לשאת נאום תוכחה שמשמעותו חורגת בהרבה מההליך הטכני שאותו ניהל ביומיים האחרונים. אפשר לשער שאלה היו יומיים מתסכלים בעבורו. יומיים שבהם הרגיש היטב עד כמה קצרה ידו של הנשיא מלהושיע.

עכשיו להחלטה עצמה. ריבלין התרשם שאין לאף אחד סיכוי להרכיב ממשלה. הציבור יודע זאת כמותו. רק משום שהוא מחוייב להטיל את הרכבת הממשלה על מישהו, גם אם אין לו סיכוי, הטיל את המשימה על נתניהו. מי שהיו לו יותר ממליצים. מה יעשה נתניהו במנדט? נראה שהאפשרויות מוגבלות. לחץ על סמוטריץ׳ לאפשר הישענות על רע״מ כנראה לא יועיל. לחץ על סער לחבור לקואליציה בראשותו, כנראה לא יועיל. שני המנהיגים הבהירו היטב את עמדתם. כך שנתניהו יכול לחפש עריקים, אלא שגם כאן הוא תקוע. מה יציע לעריקים? תאמרו: להצטרף לקואליציה. אבל אין לו קואליציה כל עוד לא שכנע את בנט וימינה. תאמרו: אז שיביא קודם את בנט. אבל גם כאן יש לו בעיה. למה שבנט ירצה לחבור לנתניהו שאין לו קואליציה. בקיצור – בנט לא יבוא כי עוד אין עריקים, והעריקים לא יבואו כי עוד אין בנט. נתניהו לכוד. צריך להניח שהוא חותר לבחירות חמישיות, שהיא האופציה הפחות גרועה מבחינתו לעומת האלטרנטיבה. 

החלופה של בנט ולפיד ותרחישים אפשריים נוספים

ומה בדיוק האלטרנטיבה? בנט ולפיד הם כנראה האלטרנטיבה. ננתח אותה: יש להם אפשרות להקים קואליציה שתישען על המפלגות מסער ושמאלה. זה יחייב מנגנון פריטטי, כדי לאפשר לבנט שליטה גם אם אין לו רוב בקואליציה. זה יחייב שבירה של מחסום פסיכולוגי. מרגע שתקום קואליציה כזאת, יוכל הליכוד לנגח את בנט שזז שמאלה. כמו שעשו לפניו לבני ואולמרט, ליברמן ושרון, כחלון והאוזר. שימו לב שרובם איבדו את עמדת ההשפעה המשמעותית לאחר התזוזה מרכזה ושמאלה.

יש להם אפשרות להקים קואליציה שתישען על החרדים. זה יחייב את לפיד לאכול עוד צפרדע – לא רק שוויתר על ראשות הממשלה, הוא מוותר גם על חלק משמעותי מסדר היום האזרחי שלו. אבל לבנט וסער יהיה נוח. קואליציית ימין-חרדים, שלפיד הוא האורח הנכבד שהצטרף אליה (וגנץ ומיכאלי – כדי להגיע ל-61). האם יש סיכוי שהחרדים יבואו? הנה הסבר למה לבנט וסער היה אינטרס מובהק לאפשר לנתניהו לקבל את המנדט ראשון, ולא למישהו אחר. הנה הסבר למה המאמץ לסגור קואליציית בנט-לפיד לא הגיע לשיא בשבוע האחרון, אלא יחכה לאחרי נתניהו.

ככה זה הולך: לבנט נוח יותר להקים קואליציה עם לפיד, אחרי שהתברר שנתניהו כשל. מי יוודא שנתניהו ייכשל? סער. נדמה שלסער כבר לא אכפת להיות מואשם בקטילת המלך. סער כבר ניפץ מחסום פסיכולוגי בנט לא רוצה לנפץ. אז סער יתעקש לא להצטרף. עריקים לא יבואו (הסברנו למה). נתניהו ייכשל. ואחרי שייכשל, לבנט יהיה תירוץ טוב לחפש אלטרנטיבה (לא אשמתו שביבי נכשל). יותר מזה: גם לחרדים יהיה תירוץ טוב להרהר מחדש באפשרות של בנט. הם היו נאמנים לנתניהו, עד כמה שאפשר. הוא נכשל. עכשיו אין להם ברירה אלא למנוע מליברמן להיות שר האוצר. אין להם ברירה אלא ללכת עם בנט, סער, וההוא שאכל צפרדע.

כמה כל זה ריאלי? לא מאוד ריאלי. ואם זה יקרה, כמה זמן זה יחזיק מעמד? קשה לראות את זה מחזיק מעמד. ומצד שני, אם היינו שואלים על התסריט של בחירות חמישיות לפני שנתיים, גם הוא לא היה נראה ריאלי. גם עליו היינו אומרים שהוא מופרך. אנחנו חיים בעידן של מופרכות, אז מי יודע. אולי בנט, עם שבעה מנדטים יקים קואליציה. אולי לפיד יוותר על עוד קצת ועוד קצת ועוד קצת אגו. אולי דרעי יחליט לפרום את הקשר שבו נתפר לגופו של נתניהו. אולי נתניהו יחליט שהוא רוצה להיות נשיא המדינה. אולי הכנסת תחליט למנות אותו – למרות שגם את זה קשה מאוד לדמיין כשסופרים את הקולות.

אבל תנו לדמיון לנצח, וחישבו על התסריט הבא: ממשלת בנט-לפיד מחזיקה שנתיים. בראשית 2024 נערכות בחירות. בנט נגד לפיד. התוצאה, 60-60. נשיא המדינה נתניהו צריך לתת את המנדט. הנה דילמה מעניינת: האם נתניהו נותן את המנדט למועמד הימין, בנט, או למועמד השמאל לפיד. האם הוא נותן אותו למועמד שחיסל אותו, בנט, או למועמד שפחות חיסל אותו, לפיד. האם מכריע האגו, האם רגש הנקמה, האם האידיאולוגיה, האם הממלכתיות. תנו את התסריט הזה לשמוליק הספרי, הוא כבר יעשה ממנו סדרה מנצחת לכאן.

הפופולריים