בהיעדר שינוי בהמלצות: הנשיא יטיל מחר את המנדט על נתניהו

בהיעדר שינוי בהמלצות: המנדט יוטל על נתניהו
בתום פגישת הנשיא עם נציגי כלל המפלגות שנבחרו לכנסת, עולה ש-52 ח"כים ממליצים על נתניהו, 45 על לפיד ו-7 על בנט. תקווה חדשה, הרשימה המשותפת ורע"מ בחרו שלא להמליץ על מי מהמועמדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין מעניק לנתניהו מנדט, בית הנשיא, 25.9.2019
צילום: צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

סבב ההתייעצויות אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין הסתיים הערב (שני) כשראש הממשלה בנימין נתניהו הוא המועמד עם מספר הממליצים הגבוה ביותר - 52, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד עם 45 ממליצים ויו"ר ימינה נפתלי בנט עם שבעה. בהיעדר שינוי בהמלצות, הנשיא יטיל מחר את המנדט על נתניהו.

הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית המליצו על נתניהו; יש עתיד, כחול לבן, העבודה, ישראל ביתנו ומרצ המליצו על לפיד; ימינה המליצה על בנט; רע"מ, הרשימה המשותפת ותקווה חדשה לא המליצו על אף מועמד. 

יו"ר רע"מ מנסור עבאס, שמפלגתו הייתה האחרונה בסדר הממליצים בבית הנשיא, אמר הערב: "ניסינו למנוע את הבחירות הרביעיות וננסה למנוע את החמישיות. נבוא בצורה חיובית לכל מועמד שתטיל עליו את הרכבת הממשלה".

סער ותקווה חדשה לא המליצו על איש

מוקדם יותר, נציגי תקווה חדשה הודיעו לנשיא שלא ימליצו על איש להרכבת הממשלה. נציגת המפלגה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון, קראה לנשיא לזמן אליו את בנט ולפיד כדי "למצות את ההידברות". הנשיא התייחס לנושא ואמר: "השאלה אם אני יכול להתערב בנושא ערכי מדירה שינה מעיניי. השאלה היא מה התערבות הנשיא תועיל לדורות הבאים, שיאמרו על מוסד הנשיאות - האם הוא איתנו או נגדנו?"

עם זאת, ריבלין נתן לנציגי תקווה חדשה עוד זמן לעשות בירורים ולעדכן אותו במקרה שהמלצתם משתנה. בד בבד, חבר תקווה חדשה זאב אלקין ביקש מהנשיא יומיים נוספים להתייעצות - ומסתמן שהנשיא ייעתר לכך. 

לפיד אמר הערב שהציע לבנט להיות ראשון ברוטציה בממשלה שיקימו יחד. "זה מה שהמדינה זקוקה לו עכשיו", הוא טען. "אני קורא לכל המפלגות – נתניהו ינסה לפרק אתכם. הוא יחפש עריקים, הוא יחפש לפרק מפלגות. אל תתנו לו, אין לו ממשלה". 

יו"ר תע"ל אחמד טיבי התייחס להחלטת המשותפת שלא להמליץ על אף מועמד, ואמר הערב: "חיכינו לראות מה מספר הממליצים על לפיד, וכפי שאמרנו לו - אם נגיע למצב שאנחנו נכריע בקולותינו, נשקול זאת בחיוב". יו"ר תע"ל הוסיף שאם סער היה ממליץ על יו"ר יש עתיד - גם הם היו עושים זאת. 

ישראל ביתנו המליצה על לפיד

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר לנשיא: "אמרנו בצורה חד משמעית שנמליץ על המועמד מהמפלגה שתביא את מרב המנדטים מגוש השינוי, ונמליץ על יאיר לפיד". עוד הוא הוסיף שמפלגתו מכוונת להקמת קואליציה ציונית וליברלית מימינה ועד מרצ.

בהמשך השיחה עם נציגי ישראל ביתנו, אמר הנשיא: "זו הפעם ראשונה שאנחנו שומעים שמפלגות אומרות שיסתמכו על עריקים, אלה דברים שמסכנים את הדמוקרטיה. החיפוש אחר עריקים הוא פגיעה בציבור ובאמונתו למי הוא מצביע שכשהוא מצביע".

ריבלין אמר בשיחות עם נציגי ימינה: "תשכנעו אותי שלבנט יש את הסיכוי הכי טוב. מי ממליץ על בנט חוץ מכם?" שקד ענתה: "אנחנו נגד החרמות של חלק מהמפלגות. אבל כרגע היחיד שיכול ואינו מוחרם הוא בנט". לאחר מכן הוסיף ריבלין כי ייתכן ויעביר את המנדט לכנסת, אם ייכשל הסבב הראשון. 

חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה אמר בשיחה עם ריבלין: "הציבור המסורתי הולך עם הליכוד ולכן גם אנחנו הולכים איתו". גפני הוסיף כי "לא ננטוש את הציבור המסורתי כמו שהוא לא נטש אותנו. ולכן אנחנו עם נתניהו".

בחד"ש ובבל"ד, שהן חלק מהרשימה המשותפת, הודיעו שלא ימליצו על איש לנשיא. נציגי מפלגת תע"ל – החברה השלישית במשותפת – טרם הודיעו על החלטתם. 

בפגישתו עם נציגי יש עתיד אמר ריבלין שהוא אינו רואה כרגע דרך להקים ממשלה. בתשובה לשאלתו אם הם רואים גם מישהו אחר כמועמד לראשות ממשלה, ענתה חברת הכנסת אורנה ברביבאי: "לפיד יידע לקבל את ההחלטות הקשות כדי למנוע בחירות חמישיות". 


לפני פגישתו עם נציגי יש עתיד, ריבלין פגש את נציגי הליכוד וציין כי ייתכן שיהיו שיקולים נוספים, ערכיים, בהטלת המנדט. "האם יש מועמד אחר שתרצו להמליץ עליו?", שאל את השרים אוחנה, הנגבי ואקוניס, שהמליצו כצפוי על נתניהו.

השר אמיר אוחנה אמר לנשיא כי ישנה הכרעה של הבוחר גם ברמת המפלגה הגדולה ביותר וגם במספר הממליצים הגבוה ביותר. "מצביעי הליכוד הביעו אמון בנתניהו למרות מצבו המשפטי ואי אמון במוסדות שמעמידים לדין את נתניהו", אמר אוחנה. ריבלין השיב: "אני חייב להגיד שכמי שעומד בראש משכן הנשיא אני חולק על עמדתך".

הנשיא אמר בפתח סבב הפגישות כי השיקול המרכזי שינחה אותו הוא הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על חבר הכנסת בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת החדשה. "כך נהגו כל נשיאי ישראל לדורותיהם, כך נהגתי בכל מערכות הבחירות הקודמות וכך אנהג אף עתה".

מול בית הנשיא הפגינו פעילים של התנועה לאיכות השלטון ותנועת "אין מצב" בקריאה לריבלין שלא להעניק את המנדט לנתניהו המואשם בפלילים. בתנועה לאיכות השלטון עתרו הבוקר לבג"ץ בדרישה שיחייב את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להוציא את ראש הממשלה נתניהו לנבצרות בשל משפטו הפלילי. פרט להם, הפגינו ליד בית הנשיא גם משפחות שכולות נגד הכנסת הסיעות הערביות לממשלה או הקמת ממשלה תוך הישענות עליהן.

מחריף הקרע בין סמוטריץ' לבנט

בשיחות סגורות אומרים מקורביו של יושב ראש הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' שהוא מתנגד לכך שיו"ר ימינה נפתלי בנט יקבל מנתניהו את האפשרות להיות ראש ממשלה ראשון ברוטציה במסגרת הניסיון למנוע הקמת ממשלת מרכז-שמאל, כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

סמוטריץ' תקף אמש בכנסת את האפשרות שבנט יקבל את תפקיד ראש הממשלה במסגרת ממשלת מרכז-שמאל, בהישענות על הח"כים הערבים. סמוטריץ' גם מתנגד לדרישת בנט לעמוד בראש ממשלת ימין במסגרת רוטציה עם נתניהו. "זו דרישה שאינה לגיטמית מראש מפלגה שלה רק שבעה מנדטים", אומרים אנשיו של סמוטריץ'.

בהכנת הידיעה השתתפו: זאב קם, מיכאל שמש, יערה שפירא, גילי כהן ועמיחי שטיין

הפופולריים