המרוץ למנדט | לפיד ובנט נועדו: "פגישה טובה"

המרוץ למנדט | לפיד ובנט נועדו: "פגישה טובה"

זו פגישתם השנייה השבוע. ביש עתיד מסרו שתתקיים פגישה נוספת בקרוב. כפי הנראה, אף שלפיד דרש זאת, בנט לא יתחייב פומבית שלא יישב תחת נתניהו • בגוש להחלפת נתניהו ילחצו על סער: אי המלצה תכשיל את הגוש • נתניהו: מאמין שאפשר להרכיב ממשלת ימין יציבה • רע"מ: לא התקבלה החלטה על מי נמליץ לראשות הממשלה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד ונפתלי בנט נתפלי בנט ויאיר לפיד
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש90 ואורן בן חקון, פול

לקראת ההמלצות לנשיא ביום שני: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט נפגשו הערב (שבת) במשך כשעתיים וחצי כדי לדון באפשרות להקים ממשלה שאינה בראשותו של בנימין נתניהו. זו הפגישה השנייה של השניים השבוע. "הייתה פגישה טובה ותתקיים פגישה נוספת בקרוב", מסרו ביש עתיד. ייתכן שפגישה נוספת ביניהם תתקיים עוד לפני יום שני, יום ההמלצות לנשיא.

כפי הנראה, אף שלפיד דרש זאת, בנט לא מתכוון להתחייב פומבית שלא יישב תחת נתניהו. בימים הקרובים ינסו בסביבת לפיד להפעיל לחץ ציבורי על בנט ועל סער ולטעון שאם לא ימליצו על לפיד, המשמעות היא הכשלת ממשלה שתחליף את נתניהו.

קודם לפגישה אמרו גורמים בימינה לכאן חדשות כי בנט נוטה לתמוך בנתניהו, אך לא ימליץ עליו. בנט בשיחות סגורות: אעשה הכל כדי למנוע בחירות חמישיות.

אתמול נועדו בנט ונתניהו במשרד ראש הממשלה לפגישה שארכה כשלוש שעות. ביום שני יגיעו נציגי המפלגות לבית הנשיא בירושלים ויודיעו לריבלין על מי הם ממליצים להרכיב את הממשלה. לקראת יום שני, צפוי לפיד ללחוץ על סער ולהפציר בו - אי-המלצה תכשיל את הגוש המעוניין בהחלפת נתניהו. נתניהו, שהתארח אצל חברת הכנסת אסנת מארק לחגיגות המימונה, אמר הערב שהוא מאמין שניתן להקים ממשלת ימין יציבה. בד בבד הבהירו הערב ברע"מ כי עד רגע זה לא התקבלה החלטה במפלגה על מי ימליצו לראשות הממשלה.

בתום הפגישה עם נתניהו אתמול אמר בנט: "בגלל חרמות ותחושה של כל אחד ש'רק אני צודק', כבר איבדנו את ביתנו לפני 2,000 שנה. לכן אמשיך במאמצים כבירים כדי להביא להקמת ממשלה טובה לישראל בהקדם". מלשכתו של בנט נמסר לאחר הפגישה: "השניים שוחחו על הצורך להקים ממשלה יציבה ומתפקדת בהקדם האפשרי וכן על האפשרויות להביא לכך בסיטואציה הפוליטית שנוצרה". עוד ציינו בלשכתו של יו"ר ימינה כי סוכם שהצדדים ימשיכו להיות בקשר בהמשך.

בכירים בליכוד התבקשו לשוחח עם חברים במפלגתו של בנט, כמו איילת שקד ואלון דוידי, ולנסות לשכנע אותם שעדיפה להם חבירה לנתניהו.

מוקדם יותר אתמול, הודיע יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', שמפלגתו לא תהיה שותפה לממשלה שתסמך על רע"מ. יום אחרי נאומו של יו"ר רע"מ מנסור עבאס, כתב סמוטריץ' בפייסבוק: "הקמת ממשלה שתישען על מנסור עבאס תהיה אסון ובכיה לדורות ולא נאפשר לה לקום". עוד הוא קרא ליו"ר ימינה, נפתלי בנט, וליו"ר תקווה חדשה, גדעון סער - לשים את השיקולים האישים בצד ולהצטרף להקמת ממשלת ימין אמיתית.

ברקע גורמים בתקווה חדשה מציבים מעין אולטימטום ליאיר לפיד בעקבות אי ההגעה להסכמות מול נפתלי בנט: לדברי הגורמים במפלגתו של סער, בנט וימינה נמצאים בימים האחרונים תחת מתקפה קשה בימין על כך שהם שותקים ועל כך שהם מראים מוכנות להיכנס לממשלה עם מפלגות המרכז-שמאל, ולא נראה שזה יוכל להימשך עוד זמן רב.

ביום חמישי ערך לפיד פגישה משולשת עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ויו"ר סיעת תע"ל ברשימתו אחמד טיבי. הפגישה הסתיימה ללא התחייבות מצד טיבי ועודה להמליץ על לפיד לקבל את המנדט מהנשיא ופגישה נוספת תתקיים ככל הנראה מחר.

בתוך כך, לאחר נאום עבאס והביקורת שהושמעה כלפי תנועת רע"מ במגזר הערבי, השיב שיח' כאמל ריאן, איש התנועה האיסלאמית ומפלגת רע"מ, בפייסבוק למי שתקף את עבאס על כך שלא הזכיר את הסוגיה הפלסטינית: "יש מי שמזכיר את פלסטין, ירושלים ועזה, ויש מי שפועל למענן".

הפופולריים