שלב ההוכחות במשפט רה"מ מתחיל, ומה עכשיו?

שלב ההוכחות במשפט רה"מ מתחיל, ומה עכשיו?

מתי משפט נתניהו יסתיים? אז זהו, שהוא בקושי התחיל. בהערכה פשוטה - ייקח לפחות שנתיים להליך הכולל, עד להחלטה סופית בתיק. אם יורשע, כמה שנים צפוי נתניהו לשבת בכלא? ואיך בכלל התחיל המשפט? כל התשובות לשאלות הרלוונטיות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בשימוע במשפטו. 8 בפברואר, 2021
צילום: צילום: ראובן קסטרו, פול

שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפתח מחר (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים. זה הזמן ליישב כמה מהשאלות שנשארו פתוחות בעניין, בייחוד כשהמשפט עולה הילוך. הדיונים בשלב הנוכחי צפויים ללוות אותנו כל שבוע בימים שני, שלישי ורביעי, בין השעות 9:00 עד 15:30.

עדכונים מרכזיים לקראת יום הדיונים

·         העד הראשון – מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה ועדים נוספים בתיק 4000, אחריהם – ארנון מילצ'ן ומזכירתו

·         נתניהו קיבל פטור מנוכחות בעדות של ישועה, ורשאי לבקש להיעדר משלבים נוספים במשפט

·         הפרקליטות תחקור את העדים ראשונה, ואז סנגורי הנאשמים יעלו לחקירה נגדית. אחרי 300 עדי התביעה – ההגנה תוכל לקרוא לעדים מטעמה

·         ההערכה – פרק זמן של לא פחות משנתיים עד לסיום ההליך

·         הגבלות הקורונה: לתקשורת ניתנו רק שני מקומות באולם בית המשפט

מפתיחת החקירה ועד לספסל הנאשמים: המדריך המלא למשפט נתניהו

האם נתניהו חייב להיות במשפט שלו? למה נתניהו צריך בכלל להגיע?

ככלל, לנאשם יש זכות וחובה להיות במשפטו. אפשר לבקש פטור מדיונים מסוימים או מרובו המכריע של המשפט, ובדרך כלל בתי המשפט נענים לבקשה. עם זאת, יש שלבים שבהם נאשם לא מקבל פטור, שכן התייצבותו היא קריטית לניהול המשפט וההליך התקין. כך לדוגמה תחילת משפט, מענה לאישום ושלבים נוספים.

נתניהו בשלב זה ביקש פטור מהתייצבות בדיונים בהם יעיד אילן ישועה. הוא לא ביקש פטור כללי, להבדיל מלא מעט נאשמים בתיקים אחרים, שאז גם מנמקים את בקשתם – לדוגמה בצורך לעבוד או בנסיבות אחרות. נתניהו, אפשר להניח, נזהר מאוד בעקבות לא מעט טענות שעלו על הקושי לנהל משפט ומדינה בו זמנית. בקשת הפטור של ראש הממשלה היא רק לעדות ישועה, כלומר לשבועות הקרובים. אם ירצה להמשיך להעדר אחר כך, יצטרך לבקש ולנמק שוב. אפשר להעריך שנתניהו מתכוון להגיע לעדות עדי המדינה.

האם דנים בכל התיקים ביחד או בנפרד?

בגדול דנים בנפרד, מה גם שלמעט נתניהו – בכל תיק יש נאשמים שונים. בקטן - זה קצת יותר מורכב. מתחילים לדון בתיק 4000, שהוא תיק וואלה-בזק. לאחר קבוצת העדים הראשונה בתיק, יעלו חלק מהעדים בתיק אלף, תיק טובות ההנאה.

זה לא היה התכנון המקורי, אלא שינוי כתוצאה מחשש שיש בפרקליטות להשפעה בעניין של עדויות ארנון מילצ'ן והדס קליין, כפי שפרסמנו בכאן חדשות. לאחר מכן צפויים להמשיך לקבוצה השניה בתיק 4000. יש לזכור שכמה מהעדים משותפים לתיקים השונים, ועל כן אי אפשר להפריד לחלוטין, כמו עדי המדינה.

שלב ההוכחות הנוכחי מיועד לתביעה בלבד? או גם להגנה?

הוכחות הוא הכינוי לשלב במשפט שבו מעידים העדים. המדינה היא המאשימה, עליה הנטל להוכיח שהנאשמים ביצעו את העבירות ברמה של למעלה מספק סביר, ולכן הצגת הראיות והעדים היא עליה. לכן מיד אחרי דברי הפתיחה, כמקובל במשפטים כאלה, מתחילים להעיד העדים שהמדינה קראה להם. המדינה, דרך הפרקליטות, חוקרת אותם בחקירה ראשית, כלומר בשאלות פתוחות ולא מדריכות.

אחר כך הסניגורים של כל הנאשמים יכולים לחקור בחקירה נגדית, כולל שאלות שהתשובה היא כן או לא, או כל דרך אחרת. בשלב הבא, התביעה יכולה לחזור ולהשלים שאלות לאחר שאלות ההגנה. ככה זה עובד, עד אחרי עד מטעם התביעה, עד שמסתיימת כל הרשימה. אז יכול נאשם לטעון "אין להשיב לאשמה", ולנסות לומר שכבר בשלב הזה התביעה לא עמדה בנטל ולכן יש לזכותו. אספר לכן.ם, שזאת טענה שעולה בהרבה משפטים, ומתקבלת במעט מאוד, ממש במקרים ספורים.

גם אם העד טען והטענה נדחתה וגם אם לא טען, אחרי שהתביעה מסיימת - מתחיל השלב שנקרא "פרשת ההגנה". בניגוד לתביעה, על הנאשמים אין נטל הוכחה. הם יכולים לבחור שלא לקיים פרשת הגנה, כלומר לא להביא עדים, או להביא אלו עדים שהם רוצים. הנאשמים גם לא חייבים לעלות להעיד לטובת עצמם, אבל אם בוחרים שלא להעיד – זה יכול לשמש, ככלל, לחיזוק הראיות נגדם.  התביעה כמובן לא יכולה לקרוא להם להעיד.

כמה זמן צפוי להיערך כל המשפט?

עוד בקושי התחיל... אבל הערכה פשוטה של מספר עדי התביעה, הזמן הממוצע הצפוי לעדויות, בחזקת תקדימי עבר ומינוס עדי הגנה, שכאמור עוד לא יודעים אם וכמה יהיו – ששנתיים לפחות הן פרק זמן להליך הכולל, כולל ערעור של אחד הצדדים. הדגש הוא על לפחות, אפשר להעריך שיקח יותר.

מי העדים המרכזיים וכמה עדים יש?

כתב האישום כולל, כפי שהחוק מחייב, את רשימת עדי התביעה, אלו שנקראו להעיד מטעם המדינה. רשימת עדי התביעה כוללת יותר מ-300 עדים, אבל זה ממש לא אומר שכולם יעידו. חלק ניכר מהרשימה, כמו בתיקים רבים, הוא של חוקרי רשויות אכיפת החוק. בהרבה משפטים הצדדים מגיעים להסכמה שהעדויות האלו יוגשו בכתב בלבד, ואז אין צורך בעדות בבית המשפט. עוד מוקדם לדעת אם ובאיזה היקף זה יקרה כאן. כך או כך, גם אם יעידו במשפט - אלו עדויות קצרות ברובן. העדים המרכזיים ביותר הם כמובן עדי המדינה -  ניר חפץ, שלמה פילבר וארי הרו.

עדי תביעה מרכזיים נוספים צפויים להיות אילן ישועה בתיק 4000, בשל היותו מנכ"ל וואלה שמסר מסמכים לתביעה. בתיק 1000 אלו כמובן ארנון מילצ'ן והדס קליין יד ימינו, שעדותם לא צפויה להיות פשוטה גם היא לראש הממשלה. גם בתיק 2000 יש כמה עדויות עם פוטנציאל נפיץ, כולל של מקורבים לרה"מ שנקראו להעיד מטעם התביעה, כמו ח"כ יריב לוין.

יש עוד הרבה דוגמאות של מקורבים, עורכי דין וכדומה, וזה עוד לפני שדיברנו על מי שההגנה צפויה לזמן מטעמה, וכן על עדויות הנאשמים עצמם. איך לדוגמה, תשפיע עדות של נוני מוזס על נתניהו, ולהיפך?

מתי התחילו לחקור את נתניהו ומאיפה זה התחיל?

בהתחלה הייתה מה שמכונה – וזאת פרקטיקה שלא מופיעה בחוק - "בדיקה". היא נמשכה במשך כמה חודשים, בכמה נושאים. הבדיקה הזאת הביאה לסגירה של כמה מהנושאים, תיקים שלא הבשילו לחקירה בשל העדר ראיות, וכן לפתיחה הרשמית בחקירת תיקי 1000 ו-2000, כשראש הממשלה נחקר במעונו בינואר 2017.

תיק 4000 התחיל מאוחר יותר. ביוני 2017 החלה חקירה גלויה של הרשות לניירות ערך בעניין בזק, שממצאיה הובילה להרחבתה, ולתיק 4000 שבו נחשד ראש הממשלה מפברואר 2018. 

אילו מגבלות קורונה חלות על דיון אם בכלל?

מגפת הקורונה כמובן הביאה לשינויים במועד הדיונים, אבל גם עם תום הסגרים השפעתה ניכרת באולם. יש מגבלת מקום באולם הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, אולם אותו יצרו מחדרים קיימים לטובת העניין. העדיפות במקום ניתנת לנאשמים ולעורכי הדין. לתקשורת יש שני מקומות בלבד - מצב חריג ביותר.

אם יורשע – כמה שנים צפוי נתניהו לשבת בכלא?

בתיק 1000, תיק טובות ההנאה, ותיק 2000, השיחות עם המוציא לאור של ידיעות אחרונות - ראש הממשלה מואשם במרמה והפרת אמונים, עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר. בתיק 4000 הוא מואשם גם במרמה והפרת אמונים אבל בעיקר בלקיחת שוחד, עבירה שדינה עד עשר שנות מאסר.

לכן קשה להשיב לשאלה, שכן זה תלוי לא רק בשאלה אם יורשע, אלא גם במה יורשע, באיזה שלב של המשפט וכדומה. באופן כללי ניתן לומר שבתי המשפט נוטים להחמיר בשנים האחרונות בענישה הנוגעת לטוהר המידות, אבל יש מגוון שיקולים בקביעת מתחם הענישה.

כמה שלבים נותרו עד לגזר הדין?

אחרי שלב ההוכחות, כשכל העדים יעידו וכל הראיות יוגשו באמצעותם, השלב הבא הוא סיכומים, ואחר כך הכרעת הדין. אם הכרעת הדין מרשיעה, יש טיעונים לעונש ואז גזר דין - קביעת העונש. רק כשכל המשפט מסתיים, כלומר, אם היה זיכוי אחרי הכרעת הדין ואם הייתה הרשעה אחרי גזר הדין, הצדדים יכולים לערער, כל אחד מהזווית שלו.

הפופולריים