אחרי נאום עבאס: סמוטריץ' סירב לקבל שיחת טלפון מנתניהו

אחרי נאום עבאס: סמוטריץ' סירב לשוחח עם נתניהו

מקורביו של יו"ר האיחוד הלאומי אומרים כי הוא זועם על נתניהו, ש"מלבין של מפלגת רע"מ" וטוענים - נאום עבאס לא היה זוכה לתהודה לולא תמיכת רה"מ • ארבעה ימים להגשת ההמלצות לנשיא, יו"ר רע"מ משאיר את כל האופציות פתוחות - ונמנע בנאומו מלדבר על מדינה פלסטינית, בתקווה שמסריו הדתיים יחדרו פנימה לציבור היהודי - ואפילו הימני
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחר הצהרתו של מנסור עבאס: יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' סירב לקבל הערב (חמישי) שיחה מראש הממשלה בנימין נתניהו. מקורביו של סמוטריץ' אומרים כי הוא זועם על נתניהו, ש"מלבין של מפלגת רע"מ". עוד מסבירים בסביבת סמוטריץ' כי בלעדי מסע ההלבנה של רע"מ מצד נתניהו, שנועד לאפשר הקמת ממשלה בעזרתו, נאומו הערב לא היה מקבל תהודה.

הערב נשא יו"ר רע"מ מנסור עבאס הצהרה לתקשורת שבה לא המליץ על אף מועמד לראשות הממשלה. ח"כ עבאס אמר: "אינני רוצה להיות בשום גוש – בימין או בשמאל". בפתח דבריו אמר ח"כ עבאס: "לא פסלתי איש. הגישה שלי היא מה כן, ופחות מה לא. באתי לייצג נאמנה ציבור שלם שמונה יותר מ-20% מהציבור במדינה".

ארבעה ימים בלבד להגשת ההמלצות לנשיא, עבאס משאיר את כל האופציות פתוחות - ונמנע בנאומו במכוון מלדבר על מדינה פלסטינית. הוא התמקד במסרים דתיים ולא פוליטיים,  בתקווה שיחדרו פנימה לציבור היהודי - ואפילו הימני. 

שותפו הפוליטי של סמוטריץ', יו"ר מפלגת עוצמה יהודית איתמר בן גביר, הגיב גם הוא בהתרסה לדברי עבאס. "הוא מנסה להציג כ'דובי חמוד' את מי ששייך לתנועה האיסלאמית, תומך בחמאס ומקדש רוצחי תינוקות. קואליציה שתישען על עבאס תהיה הסוף של הימין ואין לנו מנדט לפעול כך. קואליציה עם המשותפת ומרצ תשלח את בנט וסער הביתה ואין להם מנדט לפעול כך. אני קורא לכל שותפנו בימין להקים יחד ממשלת ימין מבלי להתבסס על התנועה האיסלאמית תומכת חמאס".

מנגד, מנהיג הציבור החרדי ליטאי הרב חיים קניבסקי אמר כי מבחינת שמירה על היהדות - "עדיף ללכת עם הנציגים מהציבור הערבי מאשר עם הנציגים מהשמאל". "גם להם חשוב הצביון של המדינה והם לא רוצים לקדם כור היתוך לעשות את כולם חילונים. גם בנושא הגיוס וערכי המשפחה הם הרבה יותר קרובים אלינו", הוסיף הרב.

הפופולריים