גנץ: פניתי ליועמ"ש שיבחן את כשירותו של נתניהו לכהן כראש ממשלה

גנץ: פניתי ליועמ"ש שיבחן את כשירותו של נתניהו

נתניהו ימסור הערב הצהרה • הרב דרוקמן: למען ממשלה יציבה - ניתן להשאיר את בן גביר בחוץ • עודה לקראת הפגישה עם לפיד: "הוא לא יצליח - בחירות חמישיות בספטמבר" • עבאס: "מנהל מגעים עם שני הצדדים, האופציות פתוחות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ בהצהרה, 31.03
צילום:

שר המשפטים היוצא בני גנץ תקף היום (רביעי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע אי אישור מינוי לשר משפטים קבוע. במסיבת עיתונאים שערך גנץ הוא אמר: "מחר יהיה יום חשוך בתולדות ישראל, באופן תקדימי לא יהיה שר משפטים. זה יהיה יום שבו ראש ממשלה מבקש להטיל מורא על מערכת המשפט". 

"אי מינוי שר משפטים הוא הוכחה ניצחת שנתניהו נמצא בניגוד אינטרסים", הוסיף יו"ר כחול לבן. "פניתי ליועץ המשפטי לממשלה שיבחן את כשירותו לכהן כראש הממשלה". גנץ התייחס גם למתקפה של בכירי הליכוד על נשיא המדינה ראובן ריבלין וציין: "נתניהו שולח את אנשיו להשתלח בנשיא. אחרי שכיוון על המעטפת, הוא מבקש לפגוע בליבה של הדמוקרטיה הישראלית״. אחרי הצהרתו של גנץ הודיע נתניהו כי ימסור הצהרה מיוחדת הערב ב-20:00.

הרב דרוקמן: למען ממשלה יציבה - ניתן להשאיר את בן גביר בחוץ

בכיר רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, אמר היום כי לצורך הקמת הקואליציה וצירוף בנט וסער אליה, ניתן להותיר את יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר מחוצה לה. בריאיון לתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 אמר לדב גיל-הר כי "אם זה יהיה התנאי, למען העם וממשלה יציבה – ניתן שאדם מסוים לא יהיה בה". 

לדברי דרוקמן, "אני מצטער על חרמות ועקרונית נגדם. אם זה צריך להיות המחיר שתהיה ממשלה שהעם רוצה בה – ייתכן. מה אני אגיד". הוא אף פסל את האפשרות להקמת ממשלה בראשות נתניהו בתמיכה מבחוץ של רע"מ וטען: "אין צורך בזה, סער ובנט הם עצם מעצמות הימין. כל אחד צריך להתגמש כדי למלא את רצון העם".

עודה: "לפיד לא יצליח - בחירות חמישיות בספטמבר"

מהצד השני של המפה הפוליטית, התייחס יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לאפשרות שמפלגתו תמליץ על יאיר לפיד, ואמר בריאיון לאימאן קאסם-סלימאן ברדיו מכאן: "אנחנו נגיד לו בסופו של דבר 'תגיע ל-55 ממליצים, אחר כך נהיה מוכנים לכל מהלך פוליטי שיהיה טוב בעינינו'. אך לפיד לא יצליח. יהיו בחירות חמישיות בספטמבר". הוא הוסיף: "אם ועידת חד"ש תבקש ממני לעזוב את מקומי - אעזוב". 

בד בבד, גנץ ולפיד נפגשו היום בפעם השנייה במסגרת הניסיונות להקמת ממשלה. בתום הפגישה הצדדים הודיעו שהשיחות יימשכו בימים הקרובים. בכחול לבן מותחים ביקורת על התנהלות לפיד ובנט ואומרים כי הם על סף הרמת ידיים ממלאכת התיווך שהם מנסים לקיים בין השניים. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לטענתם, כל צד מתבצר בשלב זה בעמדתו ואין כרגע קצה חוט לחידוש השיח בין הצדדים.

לדבריהם, בנט כלל לא מוכן לדון על שום דבר שקשור לגוש אנטי-נתניהו כל עוד לא יובטח לו מראש שהוא ראשון ברוטציה בתפקיד ראש הממשלה. ואילו מהצד השני, לטענתם, לפיד לא מוכן לוותר על כך שהוא יהיה ראשון ברוטציה בראשות הממשלה לאור ההבדל המשמעותי במספר המנדטים בין יש עתיד לימינה וכן לאור מספר הממליצים שאסף.

"אנחנו על סף ייאוש משניהם", אמרו הבכירים בכחול לבן. "אף אחד מהם לא מוכן לזוז במילימטר ואין כרגע אפילו התחלה של שיח. זה גם מסבך את ההחלטה שלנו על מי להמליץ אצל הנשיא לאור זה שקיווינו שיהיו כבר הסכמות בשלב הזה".

עבאס: "מנהל מגעים עם שני הצדדים, האופציות פתוחות"

יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר בריאיון לסוכנות הידיעות הטורקית "Anadolu Agency" שהוא מנהל מגעים עם הימין והשמאל, וכי האופציות פתוחות. הוא ציין שטרם החליט במי יתמוך להרכבת הממשלה והגדיר עת עצמו "המחנה השלישי". עבאס הבהיר שהקו האדום שלו הוא זכויות לאומיות ואזרחיות של המגזר הערבי והוסיף כי "ייתכן שלא נוכל להשיג הכול, אבל לא ננטוש את העקרונות".

גורם ברע"מ אומר כי מפלגתו תלך עם מי שייטיב עם הציבור הערבי. "לא חוששים מעוד בחירות", אמר הגורם ואישר כי עבאס קיבל הבטחה מלפיד לחופש הצבעה בענייני דת ומדינה. ברע"מ יחליטו אם להמליץ על נתניהו אחרי פגישה עם בכיר הליכוד, יו"ר הכנסת יריב לוין, שצפויה להתקיים בקרוב. במפלגתו של מנסור עבאס מציבים כמה דרישות בתמורה לתמיכה במועמד לראשות בממשלה.

בין הדרישות: תקציב לתוכנית למיגור הפשיעה, ביטול חוק קמיניץ, שינוי חוק הלאום, הגדלת סמכויות לרשויות המקומיות, מתן היתרי בניה ביישובים הערבים והעלאת שיעור הערבים במגזר הציבורי. מנסור עבאס אמר לאנשים ששוחחו איתו היום: "הבעיה הגדולה של גוש מתנגדי נתניהו - שאין להם בכלל מועמד מוסכם".

חבר הכנסת לעתיד מטעם הציונות הדתית, עו"ד שמחה רוטמן, התראיין הבוקר למואב ורדי וקלמן ליבסקינד וטען שממשלה שתישען על תמיכת רע"מ לא תהיה ממשלה מתפקדת. "ממשלה בתמיכת מנסור עבאס היא לא באמת פתרון, לא נהיה חלק מממשלה שאיננה ממשלת ימין מתפקדת", אמר בריאיון.

הפופולריים