עו"ד בן ארי: נתניהו עשה שימוש פסול בכוח השלטוני הרב שהופקד בידיו

בן ארי: רה"מ עשה שימוש פסול בכוח שבידו
תם הדיון הראשון בשלב ההוכחות במשפט רה"מ • התובעת: "יש ראיות רחבות ומשמעותיות" • רה"מ עזב את בית המשפט עם סיום נאום הפתיחה • אילן ישועה בעדותו: "‏בכל השנים בתפקיד מה שקיבלתי מכל הפוליטיקאים האחרים גם יחד כבקשות, אולי נכנס לשבוע של בקשות שקיבלתי מראש הממשלה ואשתו" • עדות ישועה תימשך גם מחר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משפט נתניהו- עורכי דינו של ביבי
צילום: אורן בן חקון

עדכון: עד התביעה אילן ישועה לרשויות האכיפה: קיבלתי מסר מאיים ברשתות החברתיות אחר הדיון היום

בבית המשפט המחוזי בירושלים הסתיים היום (שני) הדיון הראשון של שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הדיון נפתח בנאומה של נציגת הפרקליטות, עורכת הדין ליאת בן ארי. אילן ישועה, שהיה מנכ"ל "וואלה", העיד כי מחקירתו הראשונה במשטרה אמר שהסיקור המוטה באתר החדשות נעשה בתמורה להטבות רגולטוריות. הוא סיפר כי בני הזוג אלוביץ' אמרו לו בכמה הזדמנויות שאם רעיית ראש הממשלה תתרגז, נתניהו יתרגז - ואם הוא יתרגז "ייגרם לנו נזק", כלשונם. עדות ישועה תימשך גם מחר.

בנאום הפתיחה היום אמרה עורכת הדין בן ארי כי "המודעות של ראש הממשלה, שהדברים ניתנים לו בגלל מעמדו הציבורי - הם שנותנים לנו להגדיר את הדברים כשוחד. מודעות הצדדים האחרים היא שיכולה לבסס את נושא מתן השוחד. הדיון הוא לא תקשורת אובייקטיבית או לא - אלא השפעה על תכנים", אמרה בן ארי. ראשון העדים, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה אמר בעדותו כי "בכל השנים בתפקיד מה שקיבלתי מכל הפוליטיקאים האחרים גם יחד כבקשות, אולי נכנס לשבוע של בקשות שקיבלתי מראש הממשלה ואשתו".

"התיק שנמצא בפני בית המשפט הוא תיק משמעותי וחמור בתחום השחיתות השלטונית", ציינה בן ארי. "נאשם 1, הוא ראש ממשלת ישראל, אשר על פי כתב האישום עשה שימוש פסול בכוח השלטוני הרב שהופקד בידיו, בין היתר, על מנת לדרוש ולהפיק טובות הנאה פסולות מבעלים של כלי תקשורת מרכזיים בישראל, לשם קידום ענייניו האישיים לרבות עת לנגד עיניו עמד רצונו לשוב ולהיבחר", אמרה התובעת.

שלב ההוכחות במשפט רה"מ מתחיל, ומה עכשיו?

בן ארי ציינה כי כתב האישום כולל ראיות רחבות ומשמעתיות, התכתבויות וסרטונים והקלטות - כדי לגבות את כתב האישום. בהתייחסה לתיק 2000 אמרה בן ארי כי נתניהו קיים את השיח על הצעת השוחד שהציע לו מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, מתוך רצון לקדם אינטרס אישי מובהק שלו - הטיית הסיקור התקשורתי בעניינו, כך שהביקורת עליו בגוף תקשורת שנתפס על ידו כעוין אותו אישית, תופחת עד תקופת הבחירות הקרבות.

"בהקלטות שיוצגו בפני בית המשפט נוכל לשמוע מה היה מוכן נאשם 4 לעשות, כדי שנאשם 1 יפעל למענו ויחוקק את החוקים הנדרשים על מנת להציל את עסקיו". בן ארי ציינה כי בניגוד לאמור בתשובת נתניהו לכתב האישום, האישום אינו עוסק רק בשאלה מדוע נתניהו לא הפסיק את השיח מייד כשקיבל הצעת שוחד כל כך מפורשת, אלא מדוע המשיך לנהל עם מוזס שיחות ארוכות ומפורטות שדנו בפרטי הצעת השוחד, גם אם לא התכוון לקדם את הצעת החוק, ומדוע עשה פעולות שמטרתן הצגת מצג בפני מוזס, לפיו יש אפשרות של ממש שיעשה שימוש בכוחו השלטוני כדי לקדם חקיקה המיטיבה עמו. "כפי שיוכח במהלך המשפט, התשובה לשאלה ברורה, והיא עולה מפיו של נאשם 1 עצמו בחקירה – המטרה הייתה השגת טובת הנאה אישית מהצעת השוחד שהייתה על השולחן".

עו"ד ליאת בן ארי בנאום הפתיחה (איור: ביאנה זקוטניק) 

באשר לתיק בזק-וואלה, הפרשה שבה חשוד נתניהו בכך שהעניק הטבות רגולטוריות לשאול אלוביץ' בעלי וואלה ובזק, בתמורה לסיקור חיובי באתר החדשות, אמרה בן ארי כי במערכת היחסים בין נתניהו והזוג אלוביץ' הגישה לתכנים של כלי התקשורת הפכה להיות מטבע עובר לסוחר. "משהו שאפשר לסחור בו - משהו שאפשר לדרוש, ומשהו שאפשר לתת. מרגע שמבינים שהגישה הזאת לאמצעי התקשורת, והיכולת להשפיע על התוכן שבו, היא סחורה – סחורה יקרת ערך - בעיני הנאשמים, מבינים גם שהשאלות פה הן בכלל לא שאלות מתחום התקשורת אלא שאלות מתחום טוהר המידות".

אילן ישועה: "היה פיקוח על עריכה מדוייקת, איזו מילה ואיזו תמונה"

לאחר נאום הפתיחה החל שלב שמיעת עדי התביעה. ראשון העדים שעלה הבוקר על הדוכן, היה כאמור אילן ישועה, שמתח ביקורת על אופן ההתנהלות באתר: "בכל השנים בתפקיד מה שקיבלתי מכל הפוליטיקאים האחרים גם יחד כבקשות, אולי נכנס לשבוע של בקשות שקיבלתי מראש הממשלה ואשתו", אמר. הוא ציין כיצד היו איתו בקשר אנשי לשכתו של נתניהו: "גם שי חייק וגם בועז סטבמלר היו בקשר איתי והעבירו בקשות. לירן דן ורן ברץ העבירו גם כן בקשות". ישועה נשאל מה הייתה הציפייה של ניר חפץ ממנו: "למלא את הדרישות והבקשות שהועברו לנו. זה היה די אוטומטי. לא היה צריך לכתוב. הוא היה שולח אלי איזה כתבה היה ברור שאני צריך להוריד".

ישועה גולל בתחילה את יחסיו עם שאול אלוביץ' שהיה בעלי האתר. "בהתחלה הקשר בינינו היה קורקטי. בשלב מסויים החלו בקשות להציג באור מסויים את ראש הממשלה, רעייתו ובמקרים מסויימים גם את ילדיו. וגם להעלות כתבות נגד אויבים פוליטים של ראש הממשלה. היה מאמץ מיוחד סביב בנט, זה קיבל תשומת לב מיוחדת - ואפילו בקשה להעלות סדרת כתבות נגדו, אשתו ואביו. ישועה נשאל האם ידע למה: "לא ניתן הסבר. חוץ מהעובדה שזה מה שראש הממשלה מבקש. לא היה צריך להיות גאון גדול".

ישועה תיאר כיצד משלב מסויים הפכה רעייתו של שאול אלוביץ', איריס, למעורבת יותר. "הייתה שם דרישה שנעלה משהו באופן מיידי נגד אורי אריאל, שכביכול הוא הציג אולטימטום נגד ראש הממשלה - והם רצו שזה יעלה תוך 10 דקות, אבל זה עלה רק מחר בבוקר. בין היתר בגלל שלא מצאנו אימות. כי גם בלשכת ראש הממשלה לא היו מוכנים לאשר אותה, וגם אורי אריאל הכחיש, רציתי שהמערכת תעבוד בצורה הגיונית - גם עם הלחץ הזה. מאותו רגע, בגלל שלא העלנו בזמן, הוחלט שאיריס תעבוד מולי והיא תהיה עורכת על. ואז הוקם בוואטסאפ הפורום של איריס, שאול ושלי - לטובת הסיקור למען ראש הממשלה, שיעבוד בצורה יעילה, כי נטען שאנחנו לא יעילים מספיק בביצוע".

ישועה סיפר על דך העבודה שנוצרה: "היה פיקוח על עריכה מדוייקת, על איזה מילה תהיה ואיזה תמונה וכמה זמן יהיה ואיפה יהיה ומתי ירד - זה בעצם להיות עורך בפועל של האתר". במהלך עדותו התפרצה איריס אלוביץ' לעברו וצעקה: "כמה אתה יכול לשקר?".

אילן ישועה באולם בית המשפט. (איור: ביאנה זקוטניק)

ישועה המשיך וסיפר: "קיבלתי שורה של קבצים במייל על בנט, משאול וגם מזאב רובינשטיין שהוא היה ציר בינינו לבין ראש הממשלה, ואמרו לי: 'יש פה שורה של מסמכים שמשמיצים את נפתלי בנט שאשתו היא לכאורה דתייה אבל עבדה במסעדה לא כשרה'". 

שלב העדים המרכזיים צפוי להימשך כמה ימים ואף שבועות. הדיונים בשלב זה צפויים להיערך בימים שני, שלישי ורביעי מדי שבוע, בין השעות 9:00 עד 15:30. מחוץ לבית המשפט התייצבו הבוקר מפגינים ממתנגדי ראש הממשלה ומולם הפגנת תמיכה בו. הנאשמים בתיק 2000 ו-4000, ארנון מוזס ושאול אלוביץ' הגיעו גם הם לבית המשפט. עם עזיבת ראש הממשלה את בית המשפט התפזרו גם המפגינים.

התיק הראשון בו מתמקדים בשלב ההוכחות יהיה תיק 4000, תיק בזק-וואלה. בתביעה מעריכים כי תשאולו של ישועה על ידי הפרקליטות יתפרס לפחות על פני שישה דיונים, כלומר עד סוף החודש. לאחר עדותו של ישועה, תהיינה עדויות של עוד כמה עדים מהתיק, ואחריהם תהיה הפסקה לטובת עדים מפרשת תיק 1000, תיק טובות ההנאה, שקיבלו על פי החשד נתניהו ורעייתו מאיש העסקים ארנון מילצ'ן.

כתב האישום במשפט נתניהו כולל יותר מ-300 עדי תביעה. אבל ההערכה היא שרק כמחציתם ייקראו לתת עדות בסופו של דבר. ההגנה אינה חייבת להודיע כעת מי העדים שתביא, ואינה חייבת לקרוא לשום עד. נתניהו לא חייב להעיד בעצמו במשפט, אבל מהלך שכזה עלול לחזק את החשדות נגדו, ולכן סביר שיבחר להעיד בשלב הרלוונטי במשפט, שהוא שלב העדויות מטעם ההגנה.

מפתיחת החקירה ועד לספסל הנאשמים: המדריך המלא למשפט נתניהו

תקציר האירועים עד כה

בינואר 2020 הוגש כתב האישום נגד נתניהו, לאחר שוויתר על חסינותו. תחילת המשפט הרשמית נדחתה בשל סגר הקורונה הראשון, ונערכה לבסוף ב-24 במאי 2020 - אז התייצב נתניהו באולם בית המשפט המחוזי בירושלים, מול השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם. 

ביולי 2020 התקיים דיון "תזכורת" בנוכחות עורכי הדין לגבי ההמשך. אחרי חילופי עורכי דין, התקיימו דיונים בחודשים נובמבר ודצמבר שנגעו לסדרי המשפט, חומרים, טענות ועוד. גם אלה התקיימו ללא נוכחות נתניהו. למעשה עד היום, ראש הממשלה נכח פעמיים בבית המשפט - בתחילת משפטו במאי, ובדיון תשובה לאישום שהיה בפברואר. 

תזכורת - האישומים בתיקי האלפים:

תיק 1000, תיק טובות ההנאה
האישום: בנימין נתניהו - מרמה והפרת אמונים.

עיקרי תשובת נתניהו: מדובר במתנות בין חברים, שנתניהו קיבל ייעוץ משפטי המתיר לו לקבלו. בכל הקשור למתנות שקיבלה רעייתו, טוען נתניהו שלא היה מודע להיקפן. 

תיק 2000, תיק נתניהו-מוזס
האישומים: נתניהו - מרמה והפרת אמונים. מוזס - הצעת שוחד והבטחת שוחד.

עיקרי תשובת נתניהו: לא הייתה עסקה פלילית בין השניים, או כוונה לעשות כזו. נוצר תקדים משפטי באישומים. אין בספר החוקים עבירה על אי דיווח, או על "סירוב בלתי מספק" להצעה.

תיק 4000, תיק בזק-וואלה
האישומים: נתניהו - שוחד, מרמה והפרת אמונים. שאול אלוביץ' - מתן שוחד, שיבוש הליכי משפט, הדחה בחקירה, פעולה ברכוש אסור, גרימת פרט מטעה בדיווח מיידי כדי להטעות משקיע סביר. איריס אלוביץ' - מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה - בצוותא עם בעלה. 

עיקרי תשובת נתניהו: הפניות שלו ושל אנשים מטעמו היו פניות דוברות שגרתיות, בדומה לכאלו של פוליטיקאים רבים וכן אינו מייחס חשיבות לוואלה. לגבי ההקלות הרגולטוריות לבזק - נתניהו יטען שלא התערב בעצמו כמעט ולא נתן תמורה, אלא החלטותיו היו על סמך עמדות גורמי המקצוע.

בהכנת הידיעה השתתפו: תמר אלמוג, אמוץ שפירא, עמיחי שטיין וסולימאן מסוודה

הפופולריים