מקורבים לנתניהו: הוא לא שולל שיתוף פעולה פרלמנטרי עם עבאס

מקורבי נתניהו: לא שולל שיתוף פעולה עם עבאס

המקורבים חוששים שיו"ר רע"מ יסייע להחלפת יו"ר הכנסת – ומנסים למנוע זאת • ספירת המעטפות הכפולות החלה • ביהדות התורה זועמים על נתניהו בטענה שהסית קולות חרדיים לכיוון סמוטריץ' • בגוש מתנגדי נתניהו החלו לפעול כדי לחוקק חוק שימנע את הטלת הרכבת הממשלה על נאשם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ומנצור עבאס
צילום: נועם רבקין, דוד כהן, פלאש 90

מתקרבים לתוצאות האמת: ספירת המעטפות הכפולות החלה הלילה (רביעי), והצפי לסיום ספירת כלל הקולות הוא יום שישי, בסמוך לערב פסח. 

מוקדם יותר אמרו מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא לא שולל שיתוף פעולה פרלמנטרי עם רע"מ. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הם חוששים שגוש מתנגדי נתניהו יגייס את עבאס להחלפת יו"ר הכנסת, והם מנסים למנוע תרחיש כזה. העברת תפקיד יו"ר הכנסת לגוש להחלפת נתניהו יאיים על שליטתו של ראש הממשלה במנגנון הכנסת והחקיקה, ולחקיקה פרסונלית נגד ראש הממשלה. 


בגוש מתנגדי נתניהו כבר החלו לפעול בניסיון לחוקק את החוק שימנע את הטלת המנדט להרכבת הממשלה על נאשם. לפיד וליברמן מובילים את המהלך בגוש וכבר שוחחו עם ראשי מפלגות אחרים. הם אף שוקלים החלפה של יו"ר הכנסת בתיאום ביניהם - אך טרם פנו לרע"מ כדי לבקש את תמיכתה בכך, ובגוש מספרים כי הם מקווים כי בנט יוכל לתמוך במועמדם ליו"ר. גורם בגוש אמר: "מקווים שהשתלטות על הכנסת תביא לעריקים מתוך הליכוד כבר כעת". 

בתוך כך, יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, שוחח עם כמה מראשי מפלגות גוש השינוי אבל לא התקשר לבני גנץ כשברקע בין השניים עדיין קיימת מתיחות גדולה.

עם זאת, במערכת הפוליטית לא משדרים אופטימיות לגבי האפשרות להרכבת ממשלה אם התוצאות יישארו כפי שהן עכשיו. לפי בכירים במערכת הפוליטית סיכוי גבוה לבחירות חמישיות כאשר על פניו כרגע אין ממשלה לאף אחד מהגושים. עם זאת, גם נתניהו וגם לפיד, ראשי המפלגות הגדולות, הודיעו כי יעשו הכל למנוע זאת.

במקביל, אווירה קשה בקרב מפלגת יהדות התורה, שאנשיה זועמים על נתניהו בטענה כי הסית קולות לכיוון סמוטריץ', שגרמו למפלגה לאבד את כוחה. בכיר במפלגה הגדיר את ההתערבות של ראש הממשלה כ"בגידה של ממש".

גם בתוך המפלגה נשמעים חילופי האשמות, כאשר בדגל התורה מאשימים את החסידים על כך שלא סיפקו את הסחורה כשקהילות רבות הלכו דווקא לסמוטריץ', בעוד באגודת ישראל דווקא מותחים ביקורת על גפני שאולי הרחיק מצביעי ימין דתיים, כשאמר שיש אופציה שמפלגתו לא תלך עם נתניהו במידה ולא יגיע ל-61. גפני עצמו זעם על נתניהו לאחר פרסום המדגמים אתמול וסירב לקבל שיחה מנתניהו. בסופו של דבר קיבל את השיחה מראש הממשלה לאחר שהתווסף מנדט נוסף למפלגה עם פרסום תוצאות האמת.

כאמור הלילה החלה ספירת המעטפות הכפולות. מדובר על כ-450 אלף קולות - שספירתן תסתיים ביום שישי בבוקר. אף מפלגה, כולל רע"מ לא צפויה לרדת מתחת אחוז החסימה גם בתום ספירת הקולות.


בניגוד לעבר, אז רוב המעטפות הכפולות היו של חיילים - הפעם אומרים בוועדת הבחירות שמכיוון שמדובר בקלפיות גם של בתי אבות, מבודדים חולים ועוד ייתכן ונראה גם מעברים בין הגושים ולא רק בגושים עצמם.

בתוך כך, רע"מ מסתמנת כמפלגה שעלולה לקבוע איזה ממשלה תהיה כאן בעתיד. יו"ר המפלגה מנסור עבאס מבין כי הוא בעמדת כוח ומעדיף להמתין לפניית המפלגות הגדולות. עוד מסתמן כי המפלגה תעדיף לתמוך בממשלה מבחוץ ולא להיות חלק ממנה. בנוסף, ישנה הערכה כי עבאס מסתמך על פירוק הרשימה המשותפת בקרוב, על מנת להתאחד מחדש עם תע"ל של אחמד טיבי ולהגדיל את כוחו של מפלגתו כמפלגה הערבית הגדולה ביותר בכנסת. בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב אמר עבאס כי נתניהו לא שוחח איתו לגבי הרכבת הקואליציה וכי ייפגש עם לפיד בימים הקרובים: "מי שצריך לתת תשובות היא מפלגת השלטון או מי ששואף להיות ראש ממשלה, בין אם זה נתניהו, יאיר לפיד או אחרים. עם לפיד היינו בישיבה לפני חודש וסיכמנו שניפגש אחרי הבחירות".

עבאס הוסיף כי במפלגתו לא מעוניינים במערכת בחירות חמישית אבל לא יישארו בעמדה זו בכל מחיר. כשנשאל האם המפלגה תלך על החיבור עם המפלגות בקואליציה בדגשים של החברה הערבית בישראל, תוך וויתור על הסוגיה הפלסטינית, אמר, כי על אף שהדאגה לסוגיותיה של החברה הערבית עומדים בראש מעייניו, "רע"מ מצאה את נקודת האיזון הנכונה בין האזרחות לבין ההשתייכות הלאומית ואנחנו יכולים לתרום בנושא זה ולהיות גשר המקרב בין שני העמים".

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, גילי כהן, עמיחי שטיין, יערה שפירא, חן ביאר וערן זינגר


הפופולריים