השיעור הנמוך ביותר מאז 2009: 60.9% הצביעו נכון לשעה 20:00

הנמוך ביותר מאז 2009: 60.9% הצביעו עד 20:00

בבחירות הקודמות עמד שיעור ההצבעה לשעה זו על 65.6% - ירידה של 4.7% • הקלפיות ייסגרו ב-22:00 • שיעור מצביעים נמוך בקלפיות למבודדים וחולים • המשטרה טיפלה בחשד לזיופים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בחירות 2021 בכפר הנוקדים, 23.3.21
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

שידור חי בכאן 11

ההצבעה בבחירות לכנסת ה-24 התחילה היום (שלישי) בשעה 07:00 ותסתיים בשעה 22:00. שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00 בערב עומד על 60.9% - נמוך ב-4.7% ביחס לבחירות הקודמות, והנמוך ביותר מאז הבחירות בשנת 2009. עד כה הצביעו 3,388,482 ישראלים. 

למרות ההנגשה: רק כ-2,500 מתוך 28 אלף המבודדים והחולים הצביעו עד כה

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, אמרה כי עד שעה 18:00, רק 2,500 חולים ומבודדים הצביעו - מתוך כ-28 אלף בעלי זכות בחירה. בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל בגואטה בתוכניתם בכאן רשת ב, ציינה עדס כי שיעורי ההצבעה הנמוכים בקרב החולים והמבודדים מפתיע לאור ההנגשה וההשקעה שנעשתה כדי לעודדם להגיע לקלפיות הייעודיות, וקראה לכולם להמשיך ולהגיע. 

האזינו לריאיון המלא של מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית בכאן רשת ב

קשיים נרשמו בהפעלת כמה מתחמי ההצבעה לחולים ומבודדים שקרסו בשל הרוחות העזות. במקומות שבהם לא היה ניתן להקים את האוהלים מחדש, אוטובוס ובו קלפי משמש כחלופה.

נשיא המדינה רובי ריבלין הגיע להצביע בבית ספר בירושלים, שם אמר: "גם בתוך הקושי הגדול שאנחנו שרויים בו, הבחירות לכנסת הן קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית". הנשיא קרא לציבור: "נכון, מערכת בחירות רביעית בתוך שנתיים פוגעת באמון הציבור בהליך הדמוקרטי, אבל רק בידיכם להשפיע. אין דרך אחרת". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע ואמר: "זה יום חג, יום של חיוכים". לדבריו, "בשבילי זה יום מרגש במיוחד לבוא עם רעייתי שעברה שבוע מאוד קשה".

כשישה מיליון מבעלי זכות ההצבעה מתגוררים בישראל ויכולים להצביע בכמעט 13,700 קלפיות ברחבי הארץ. ביישובים קטנים הקלפיות פתוחות בין 08:00 ל-20:00. בשל המגפה, קלפיות מוצבות בין השאר גם במלוניות קורונה, במחלקות קורונה בבתי החולים, בבתי אבות ולראשונה אף בנמל התעופה בן גוריון ל-כ-2,600 ישראלים שישובו היום לארץ ויידרשו להיכנס לבידוד.

20 אלף שוטרים, הפרות בודדות

אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה צפוי לערוך בירור למזכיר הממשלה צחי ברוורמן, המשמש גם כממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לאחר שהוא העלה לחשבון האינסטגרם שלו תמונה שלו מצביע עם פתק מחל. הפוסט נמחק מחשבון האינסטגרם שלו כמה שעות לאחר שעלה לשם. נציין כי ברוורמן פעיל ליכוד ידוע לפני שהצטרף לשירות המדינה.

בתוך כך, מרצ דרשה מוועדת הבחירות להוציא צו מניעה שיאסור על ש"ס להפיץ נרות וקמעות, כחלק מתעמולה פוליטית בטענה שזה אסור בחוק. בוועדת הבחירות אמרו כי עד כה היו 31 אירועי "טוהר בחירות" ובהם ניסיון להתחזות לאחר וניסיון להצביע בכמה מעטפות. באשקלון ניסה אדם להצביע בשם אנשים אחרים, שחלקם נפטרו.

המשטרה מסרה כי מפתיחת הקלפיות נרשמו כמה אירועים חריגים בלבד, בין השאר של חשד לזיופי הצבעה ותעמולה אסורה ליד מוקדי הצבעה. כמו כן, התקבלו דיווחים על התחזות למצביעים - שהגיעו לקלפי וגילו כי כבר הצביעו בשמם והמשטרה פתחה בחקירת המקרים.

ליד אחת הקלפיות בתל אביב רוססה כתובת גרפיטי נגד נבחר ציבור. בבית שמש אלמונים השליכו ביצים וחפצים לעבר שוטרים במוקדי הצבעה בעיר. המשטרה מחפשת אחרי חשודים במעשה. בקלפי בראשון לציון אותר אדם שהפר בידוד ואף סירב לעטות מסכה. כ-20 אלף שוטרים, לוחמים של משמר הגבול ומתנדבים פרושים ברחבי הארץ לאבטחת הבחירות. בקלפיות שהוגדרו "מועדות לפורענות" מוצבים כוחות משטרה סמויים וגלויים, כדי למנוע ניסיונות לפגוע בטוהר ההליך. 

התחבורה הציבורית הבין־עירונית פועלת היום בחינם ביותר מ-600 קווי אוטובוס בין־עירוניים ובכל קווי הרכבת. הנוסעים לא נדרשים להציג מסמך כלשהו ולא חלה עליהם הגבלת גיל. שידורי כאן חדשות מלווים את ההצבעה לאורך היום בכאן חדשות בדיגיטל, בכאן 11 וברשת ב'.

המנהלת הרפואית של "מגן ישראל", ד"ר אורלי גרינפלד, המליצה לציבור המצביעים לא להגיע עם ילדים לקלפיות, משום שהם אינם מחוסנים. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הדגישה ד"ר גרינפלד שאסור להתקהל באתרי הבחירה ויש להקפיד על עטיית מסכות ושמירת מרחק. היא הבעיה תקווה שלא תהיה עלייה בתחלואה בעקבות יום הבחירות.

הפופולריים