"חושב שאצביע בניגוד למצפוני אבל לטובת המדינה": המתלבטים והשיקולים

"אצביע בניגוד למצפוני": המתלבטים והשיקולים

בין זליכה לעבאס, בין לפיד לנתניהו ואפילו בין ימין לשמאל - הם מתעקשים להצביע, אבל יממה אחת בלבד נותרה והם עוד לא יודעים למי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ועדת הבחירות
צילום: ועדת הבחירות

יממה אחת נותרה לבחירות אבל נראה שמה שמאפיין את הסבב הנוכחי הוא כמות המתלבטים הגדולה. קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן שוחחו הבוקר (שני) בתוכניתם בכאן רשת ב עם כמה מתלבטים, כדי לנסות להבין איפה עומדים הקולות הצפים.

פייבל גולדאופט, בן 66 מרמת גן, מתלבט בין לפיד, סער ונתניהו. "אני בדעותיי מרכז ליברלי", הוא מסביר. "בכל הבחירות הקודמות הצבעתי ללפיד, חוץ מהאחרונות שבהן לצערי הצבעתי לגנץ והסוף ידוע. לליכוד מעולם לא הצבעתי. אני לא מצודד במפלגה. אבל אני חושב שנתניהו, מבחינת המנהיגות שלו, עולה בכמה רמות בהשוואה למי שעומד מולו כרגע. גם במה שהוא יכול לעשות למען המדינה בזירה הבין-לאומית וגם מה שהוא יכול לעשות בארץ".

גולדאופט מדגיש: "מבחינת עקרונות, הייתי רוצה להצביע ללפיד". אבל אז הוא ממשיך: "יש לי ספק גדול אם הוא יכול להגיע לשלטון. בכל הבחירות הקודמות הצבעתי בדיוק לפי מצפוני, והמפלגות שחשבתי שהן ראויות לא הגיעו לשלטון. לכן בקונסטלציה הנוכחית, לצערי הרב, אני חושש שאם אצביע לפי מצפוני למלפגה שאין לה סיכוי להגיע לשלטון - אבזבז את קולי. פעם ראשונה שאני חושב להצביע בניגוד למצפוני אבל לטובת המדינה. אתלבט כנראה עד הרגע האחרון".

"אם זליכה היה עובר את אחוז החסימה - הייתי מצביע לו בלב שלם"

קארים אבו אל קיעאן מחורה מתלבט בין הכלכלית של ירון זליכה לרע"מ של מנסור עבאס. "ברשימה המשותפת שנתנו בה תמיכה אדירה בבחירות האחרונות. הם הגיעו למספר שיא של מנדטים ובסוף לא זז כלום. עבאס בא בגישה אחרת, פתוח להצעות ובא ואומר מי שייתן - יקבל. זליכה מדבר על כלכלה. כשיש כלכלה טובה בישראל והכול משגשג - אנחנו האזרחים נהנים".

לדבריו, "אני רוצה משהו חדש. אולי זליכה באמת יעשה משהו. יש לו גם נציגות לחברה הבדואית. הלוואי שהיה עובר את אחוז החסימה. אם היה בוחר באנשים יותר מוכרים אולי הוא היה עובר ואז הייתי מצביע לו בלב שלם. אני נוטה יותר למעבאס כי אני לא רוצה לבזבז את הקול שלי. הדרום יש לעבאס תמיכה אדירה, בגלל הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית".

יש התלבטויות שחוצות אפילו צדדים על המפה הפוליטית. דגנית מחיפה מתלטבת בין העבודה לתקווה חדשה של גדעון סער. גם גנץ עלה לה כאופציה. "הבחירה של סער היא בגלל האיש והמעשה שהוא עשה, שהוא אמר שהוא לא רואה את עצמו יותר בתוך הליכוד והולך להיות ימין אחר".

"אם כבר ימין - שיהיה שפוי"

מצד שני, היא אומרת: "המצע של העבודה חברתי. אני רוצה מישהו שידאג לחופשת לידה בת שנה, לקידום שוק העבודה שיותאם למשפחות, שמישהו יתאים את חופשות החגים של הילדים למקומות העבודה. מה שחשוב לי זה הרווחה של העם. נמאס מהדיונים על 'כן ביבי - לא ביבי'". המחשבה על סער, מסבירה דגנית, היא אסטרטגית: "אני לאבאמת מאמינה שלעבודה יהיה הרבה כוח. אז אם כבר יהיה ימין - שיהיה כזה שפוי, שאומר את האמת - מטאטא חדש". 

הפופולריים