מה יעשו מנהיגי המפלגות הגדולות עד הבחירות ומי יכריע אותן?

מה יעשו המפלגות הגדולות עד הבחירות ומה יכריע?
כשהסקרים מראים על שוויון בין הגושים כל תזוזה של מנדט עשויה לקבוע את זהות המנצחים. בישורת האחרונה ינסו בליכוד לקחת מנדטים מימינה. יש עתיד תנסה לגנוב אחד מהעבודה. עשרה מנדטים עדיין מתלבטים במי לבחור - והם עשויים להכריע לכאן או לכאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד, גדעון סער, נפתלי בנט, בנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, הדס פרוש, פלאש 90

סקר כאן חדשות האחרון לפני הבחירות, שנערך ביום חמישי שעבר, הצביע על תיקו בין הגושים. במצב כזה כל מנדט עשוי להכריע את הכף, כשהרבה מפלגות קטנות מתנדנדות סביב אחוז החסימה וכל המפלגות יוצאות לקרב בלימה של הרגע האחרון.


בליכוד פותח ראש הממשלה בנימין נתניהו במתקפה חריפה על יו"ר ימינה, נפתלי בנט. המטרה היא לגרום לבנט לסיים את המרוץ עם שישה מנדטים בלבד, הרבה מתחת לנתון הדו ספרתי שאליו הגיע בסקרים עד כה. לפי גורמים בליכוד, זה המספר שיביא את בנט להיכנס לאחר הבחירות לממשלת נתניהו.

במקביל, נתניהו משקיע עשרות מיליוני שקלים ביום הבחירות בשינוע מצביעים, באפליקציות ייעודיות ובמדיה חברתית, והמאמץ הזה נועד לסייע גם לליכוד וגם למפלגת הציונות הדתית להוציא מצביעים מהבית אל הקלפיות. 

ביש עתיד מנהל יאיר לפיד, יושב ראש המפלגה, קמפיין שקט מאוד עד לישורת האחרונה. לפיד, למרות הביקורת החריפה, לא מתכנן לשנות אסטרטגיה. המטרה היחידה שלו בימים האחרונים היא להצליח להעביר מנדט אחד ממפלגת העבודה, ואת זה הוא עושה בזהירות כדי לא לשרוף את היחסים האישיים עם יו"ר העבודה, מרב מיכאלי. ראש מפלגת העבודה כבר מאבדת סבלנות והבהירה שאינה מתחייבת להמליץ על לפיד אחרי הבחירות.

מה יעשו גדעון סער בתקווה חדשה ונפתלי בנט בימינה עד הבחירות? סער טוען ביממה האחרונה שהוא זה שיביא את בנט לממשלה בלי הליכוד ובלי נתניהו, כלומר גוש חוסם שבו חברים סער, לפיד ובנט. בליכוד כמובן מנצלים את ההצהרות של סער כדי לטעון לברית, אולי אפילו למזימה של הקמת ממשלה בראשות לפיד.

עד עכשיו העובדה שבנט שמר על עמימות אפילו עזרה לו, אבל ברגעים האחרונים כשהעמדות מתחדדות, לבנט אין תשובות טובות לכל המתקפות וזו גם הסיבה שהוא יורד בצורה ניכרת בסקרים האחרונים.

המטרה של בנט עכשיו היא לנהל קמפיין מגזרי בתוך הציונות הדתית, ולהצליח לשמר את המצביעים שתמכו בו במערכות הבחירות האחרונות. אם בנט יאבד את הקולות הללו הוא עלול למצוא את עצמו על מספר חד ספרתי נמוך. גדעון סער מבין זאת, ולכן בשעות שנותרו עד לפתיחת הקלפיות הוא ממוקד בקמפיין על הראש של נפתלי בנט.

מי יכריע את הבחירות? מאות אלפי המצביעים שעדיין לא החליטו

עשרה, זה מספר המנדטים שמתלבטים כיצד לבחור בבחירות הקרובות ועשויים להכריע את הכף לצד זה או אחר בהנחה שיגיעו לקלפיות. מי הם אותם המתלבטים? כ-57% מאלה שטרם החליטו למי להצביע מחרתיים הם מגוש השמאל-מרכז. כ-60% מהם – נשים, כשרוב המתלבטים באים מרקע כלכלי גבוה יחסית.


שלושה מנדטים וחצי מהם מתנדנדים בין מפלגות בתוך גוש תומכי נתניהו, בתנאי - שבנט נחשב חלק מהגוש הזה. בין הליכוד לימינה מתלבטים שני מנדטים, ואם בליכוד הבחינו בזה, זה יכול להסביר את המתקפות של הרגע האחרון מצד נתניהו על בנט.

זהירות, סקר לפניך | האזינו להסכת עוד יום

גם בין סמוטריץ' לבנט יש חצי מנדט שמתלבט. מנדט נוסף של מתנדנדים נמצא בין סמוטריץ' לליכוד, וקיומו יכול דווקא להסביר את הנדיבות של הליכוד כלפי הציונות הדתית, באמירות שאפשר להצביע להם. בעבור סמוטריץ' זה יכול לעשות את ההבדל שיאפשר לעבור את אחוז החסימה, בשביל הליכוד - רק עוד מנדט.

בתוך גוש מתנגדי נתניהו יש חמישה מנדטים וחצי של מתלבטים – לא מעט בכלל, מהם שני מנדטים שמתלבטים עד עכשיו בין שלוש מפלגות ויותר. מנדט שלם מתלבט בין יש עתיד לכחול לבן, מנדט נוסף בין יש עתיד לעבודה, ועוד חצי מנדט מתלבט בין יש עתיד לגדעון סער – מה שיכול להסביר למה לפיד החליט בסוף השבוע לשנות קו מהקמפיין השקט שלו עד כה. מנדט נוסף של מצביעי שמאל מתנדנד בין הצבעה לעבודה ולמרצ ועליו הקרב שאנחנו רואים בין שתי המפלגות הקטנות בשמאל.

מכאן אנחנו למתלבטים המעניינים ביותר – אלה שממש יכולים להכריע את הבחירות: מנדט שלם של מתלבטים בין בנט לסער. לכאורה מפלגות קרובות בעמדותיהן, אבל כל עוד אנחנו מניחים שבנט יוכל להקים ממשלה עם נתניהו וסער לא – זה יכול להיות המנדט הקריטי, שהוא הפער בין 60 ל-61 מנדטים לגוש נתניהו.

חושבים שאתם יודעים איזו קואליציה בכל זאת תצא מהבחירות הקרובות? אתגר המדד של כאן חדשות

הפופולריים