לפיד דרש עימות עם נתניהו - רה"מ התחמק

לפיד דרש עימות עם נתניהו - רה"מ התחמק

במהלך סוף השבוע ביקש נתניהו מחברי מפלגתו לומר כי הוא מוכן לעימות ללא תנאים. לפיד במסיבת עיתונאים: "ביבי פוחד מעימות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד, בנימין נתניהו
צילום: צילום: תומר נויברג ויונתן זינדל, פלאש 90

שלושה ימים לבחירות: המערכת הפוליטית ציפתה כולה לתשובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר שיו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, קרא לו להתייצב מולו לעימות טלוויזיוני, אבל ראש הממשלה בשלב הזה מתחמק מלקיים עימות. לפיד קיים הערב מסיבת עיתונאים ואמר כי נתניהו מפחד מעימות מולו. 


בסוף השבוע, אחרי שבליכוד כבר השתכנעו שלפיד אינו מעוניין להופיע לעימות, החליטו להעלות את עניין הדרישה לעימות בצורה ברורה. נתניהו הורה לחברי הליכוד לומר שהוא מעוניין בעימות ללא תנאים בכלל. ההודעה של לפיד היום טרפה את הקלפים וראש הממשלה קיבל רגליים קרות. הערב התראיין נתניהו בכמה כלי תקשורת ואמר כי הוא אינו מוכן להתראיין בתנאים הקיימים וכי הוא דורש שלפיד יכריז קודם לכן שהוא רץ לראשות הממשלה.

במסיבת עיתונאים הערב תקף לפיד את נתניהו: "שמעתי הערב את כל התירוצים של נתניהו למה הוא ברח מהעימות שהצעתי לו. הכול תירוצים. הוא מפחד. שלושה חודשים הוא שם אותי על שלטי חוצות, עשה סרטונים "איפה לפיד?" דיבר עלי ללא הרף, ואז הצעתי לו לבוא לעימות, והוא נבהל ונעלם. עוד לא מאוחר. ההצעה בעינה עומדת. בוא לעימות. ביבי פוחד מפני שהוא יודע מה ייצא בעימות כזה". 

 ברקע, בגוש-המרכז שמאל לא מרוצים מכך שיו"ר מפלגת העבודה מסרבת להתחייב שתמליץ על לפיד לראשות הממשלה ובמקביל גם מנהלת קמפיין נגד מרצ. לטענתם, אמירות שכאלה מצדה מהוות ירי בנגמ"ש וסכנה לגוש המרכז-שמאל בבחירות הקרובות. בסביבתה של מיכאלי טוענים כי המטרה העליונה היא להביא תוצאות טובות בבחירות ולאחר מכן לקיים מגעים עם המפלגות הרלוונטיות.

בזירה משמעותית נוספת בבחירות המתקרבות חלה גם התפתחות כשבקמפיין של מפלגת רע"מ מבטיחים כי יוכלו לשנות את המציאות האלימה בחברה הערבית, אך הפעם דרך הרשות המבצעת, לא רק דרך הכנסת ובתי המשפט. ברשימה המשותפת דווקא אומרים כי כל ההישגים שמנסור עבאס, יו"ר רע"מ, מתגאה בהם, הם תוצאה של מאמצים מתמשכים שלהם. כעת במפלגות הערביות מקווים לשיעור הצבעה גבוה במגזר, כדי להעניק למפלגות כוח השפעה אמיתי בכנסת הקרובה.

גם בחברה החרדית חוששים משיעור מצביעים נמוך. הפעם, בשל תחושת אדישות בקרבם נוכח התוצאות הטובות במערכות הבחירות הקודמות. ביהדות התורה מתכוונים לעורר הצבעה בעזרת הקמפיין של ליברמן שקורא לממשלה ללא חרדים ובעזרת כנס בחירות המוני בכותל עם הרב קנייבסקי והרב אדלשטיין. במקביל בש"ס מקימים מוקד טלפוני במסגרתו רבנים יתקשרו למצביעים פוטנציאלים על מנת לדרבן אותם. 

הסקרים האחרונים אמנם מנבאים על מגמה די ברורה בבחירות המתקרבות, אך דודי חסיד, סוקר כאן חדשות מאמין כי האחוז הגבוה של המתלבטים יכול לשנות באופן משמעותי את תוצאות האמת. גם הצבעות אסטרטגיות יכולות לשנות את מפת הגושים. במרכז שמאל ישנן הרבה בחירות אסטרטגיות שאולי לא נראות בסקרים, כשההתלבטות נעה בין הצבעה להצלה של מרצ או של כחול-לבן מירידה מתחת לאחוז החסימה, חיזוק של העבודה או תמיכה בלפיד. גם בצד הימני של המפה יש שאלות שעדיין נותרו ללא מענה - האם קהל התומכים של גדעון סער ינטוש בצל התוצאות האחרונות בסקרים. הפופולריים