נתניהו על המשבר עם ירדן: "יישרנו את ההדורים"

נתניהו על המשבר עם ירדן: "יישרנו את ההדורים"
ראש הממשלה התייחס למשבר שנחשף בכאן חדשות ואמר: "הביקור באמירויות לא התאפשר בגלל אי הבנה שקרתה בהר הבית" • הבוקר הודיעה לשכת נתניהו כי ביקורו המתוכנן באמירויות בוטל, בשל קשיים בתיאום עם ירדן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הר הבית מסגד الحرم القدسي
צילום: Sliman Khader/Flash90

תקרית מדינית עם ירדן: במסיבת עיתונאים שנערכה היום עם ראשי ממשלות צ'כיה והונגריה התייחס נתניהו למשבר עם ירדן שנחשף אמש (רביעי) בכאן חדשות ואמר כי נוצר בשל אי הבנה וכי יושרו ההדורים בין הצדדים: "לצערי הביקור באמירויות לא התאפשר בגלל אי הבנה, קשיים בתיאום בגלל אי הבנה שקרתה בהר הבית. עד שכבר הושג התיאום עם ירדן - הביקור לא התאפשר. יישבנו את ההדורים". נתניהו הוסיף: "לקח כמה שעות ליישר את ההדורים עם ירדן. סיכמתי עם בן זאיד שיהיה לנו ביקור נוסף, נקדם את הדרכון הירוק בין המדינות, איחוד האמירויות מתכוונים להשקיע בישראל סכום עתק של מיליארדי שקלים בפרוייקטים שונים."

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי ביקורו של בנימין נתניהו באיחוד האמירויות שתוכנן להיום בוטל. בהודעת הלשכה נכתב כי הסיבה לכך היא קשיים בתיאום טיסתו במרחב האווירי של ירדן.  הקשיים הללו נבעו ככל הנראה מביטול ביקורו של יורש העצר הירדני, כאמור, עקב מחלוקת בנושא סידורי הביטחון והאבטחה במקום. בשעה האחרונה הודיעה ירדן כי היא מאפשרת את טיסת ראש הממשלה נתניהו במרחב האווירי שלה, אך מאחר שההודעה התקבלה באיחור - סוכם ביןי נתניהו ויורש העצר של האמירתי, השייח' מוחמד בן זאיד, כי יתאמו מועד אחר לביקור.

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, האשים את ישראל שניסתה לכפות סידורים ברגע האחרון על ביקורו של הנסיך חוסיין ולכן הוא החליט לבטל את ביקורו. "ברגע האחרון ישראל רצתה להטיל דברים חדשים, ןלשנות את התוכניות כך שיטילו מגבלות על המוסלמים בליל אל-אסראא אל-מערג' הקדוש. יורש העצר ביטל את הביקור מתוך כבוד למקדסיים והתפילה בלילה הקדוש".

עוד אמר שר החוץ הירדני כי "מסגד אל-אקצא על כל שטחו זה מקום תפילה למוסלמים". לדבריו "אין ריבונות ישראלית עליה, היא בירושלים הכבושה. לא נקבל אף התערבות ישראלית בנושאיה. הווקף הוא היחיד שיכול לנהל את העניין".

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי ביטול ביקורו של הנסיך הירדני חוסיין נבע מחילוקי דעות בעניין סידורי האבטחה והביטחון. הביקור תואם מראש עד הפרט האחרון, כולל התייחסות לסידורי האבטחה ומספר המאבטחים החמושים שייכנסו עם הנסיך.

אלא שכאשר המשלחת הגיעה למעבר הגבול אלנבי, התברר שהירדנים לא עומדים בסיכומים, וככל הנראה הביאו יותר אבטחה ממה שתואם. בישראל התעקשו על הסיכום המוקדם. המשלחת חזרה הביתה, והנסיך חוסיין חזר גם הוא לעמאן.

מוקדם יותר הבוקר דווח כי מסתמן שהטיסה תידחה עקב אשפוזה של רעיית ראש הממשלה, שרה, בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים בשל דלקת בתוספתן.  ממשרד ראש הממשלה נמסר כי שרה נתניהו תישאר בבית החולים כמה ימים.

הביקור היה אמור להיות הראשון במפרץ הפרסי וראש הממשלה נתניהו היה צפוי להיפגש עם יורש העצר של אבו דאבי, השייח' מוחמד בן זאיד, ולשוב ארצה אחר הצוהריים. הביקור כבר נדחה כמה פעמים בעבר בעקבות  סגירת השמיים והעלייה בתחלואה בנגיף קורונה.

בתוך כך, אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות כי ישראל ואיחוד האמירויות החלו בדיונים לאפשר כניסת מחוסנים לשתי המדינות ללא צורך בבידוד. היעד לתחילת הפעלת הדרכון הירוק: חודש אפריל.

הפופולריים