אחרי ההקפאה: ישראל מחדשת את יוזמת דיפלומטיית החיסונים

ישראל מחדשת את יוזמת דיפלומטיית החיסונים

החלו דיונים מול מודרנה וגורמים מ-20 המדינות המעורבות • אחת הסיבות לקידום היוזמה: תוקפם של חיסוני מודרנה שביידי ישראל יפוג בסוף מאי • גנץ פנה לנתניהו כדי לקיים דיון בקבינט לאישור ההעברה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיסון מודרנה
צילום: צילום:אי-פי

חשיפת כאן חדשות: ישראל מחדשת את יוזמת דיפלומטיית החיסונים, כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. כחלק מהמהלך כבר החלו דיונים מול מודנרנה וגורמים מ-20 המהמדינות המעורבות, כפי שדרש היועמ"ש. אחת הסיבות להחזרת התהליך היא העובדה שתוקפם של עשרות אלפי חיסוני מודרנה יפוג בסוף חודש מאי, ולכן יש זמן מוגבל לקדם את המהלך. 


מוקדם יותר פנה שר הביטחון גנץ לראש הממשלה נתניהו ואמר כי הוא מוכן לקיים דיון בקבינט על העברות החיסונים למדינות זרות, המהלך שנחשף בכאן חדשות. במכתב שהעביר כתב כי "אם אכן מדובר בצורך מדיני חשוב, יש לאפשר את העברת החיסונים". גנץ הוסיף שהקפאת העברת החיסונים כוללת גם את העברת החיסונים לכוח הרב לאומי המוצב בסיני, ויש חשיבות בהשלמת סוגיה זו מבחינת יחסינו עם ארצות הברית. 

בסוף החודש שעבר פנה היועץ המשפטי לממשלה לראש המל"ל כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם. קודם לכן, שר הביטחון ויו"ר כחול-לבן בני גנץ דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את העברת החיסונים הישראלים למדינות זרות ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. הוא הדגיש במכתב שהעביר לנתניהו כי קבלת ההחלטות ללא אישור מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל.

כמו כן, פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל תעביר 2,400 חיסונים לכוח הרב לאומי (MFO) שמוצב בסיני, בעקבות בקשה אמריקנית חריגה. מי שקיבל את הבקשה האמריקנית היה גורם בכיר במשרד הביטחון. בניגוד לתוכנית החיסונים - הנושא עלה בדיונים פנימיים במערכת הביטחון והמטה לביטחון לאומי, וקיבל את אישור הגורמים הרלוונטיים לאחר שהושגה הצדקה מדינית וביטחונית למהלך.

בכאן חדשות נחשף כי לא פחות מ-19 מדינות צפויות לקבל חיסונים מישראל. רשימת המדינות כוללת את קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.

הדרישה להקפאת המהלך ולקיים עליו דיון בקבינט התקבלה לאחר חשיפת כאן חדשות על כך שתוכנית חלוקת החיסונים נבחנת על ידי גורמים משפטיים, בעקבות פניות רבות של עורכי דין, עמותות וגופים למשרדים הרלוונטיים. על פי חוק נכסי מדינה, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס שכזה - חיסונים נחשבים לכאלה - ולפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ. בסביבת שר הביטחון בני גנץ סבורים שרק לאחר קיום דיון מקצועי בנושא, והצגת הצדקה מדינית או ביטחונית, ניתן להעביר את אותם חיסונים - בדומה להליך שנעשה, למשל, בנוגע להעברת החיסונים לרשות הפלסטינית.

הפופולריים