האפליקציות של המפלגות שחושפות את פרטי הבוחרים

האפליקציות של המפלגות שחושפות את פרטי הבוחרים

אחרי סערת האפליקציה "אלקטור" בה משתמשות הליכוד וימינה, חשש להפרת פרטיות מצד האפליקציה "קנבאסיר" של תקווה חדשה, שמאפשרת לחשוף את הנטייה הפוליטית של אנשי הקשר של המשתמשים לעיני המפלגה • ברשות להגנת הפרטיות הזהירו את המפלגות • "קנבאסיר": אין בכך פגיעה בחוק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלקטור, אפליקציה, בחירות
צילום: מהדורה 7.3.21

הבחירות האלה מתקיימות במידה רבה במישור הדיגיטלי. אחרי אפליקציית ה"אלקטור" שכיכבה בבחירות לפני שנה, יישומון חדש של מפלגת "תקווה חדשה" הצטרף לקמפיינים במערכת הבחירות הזאת. אבל באפליקציות האלה יש בעיות פרטיות משמעותיות מאוד.


איך זה עובד? פעיל מפלגה מוריד את היישומון של תקווה חדשה לטלפון שלו - ומתבקש לאשר גישה לכל אנשי הקשר שלו. המשמעות היא שאיבה של כל הפרטים שלהם, כולל שמות ומספרי טלפון. כל זה עלול להיחשף כעת לעיני המפלגה. בהמשך, האפליקציה מציעה למשתמש לסווג את אנשי קשר לתומכים בסער לעומת מתנגדים – קצת בדומה לטינדר. אם משתמש מעריך ש"אבא עבודה" יצביע בעד סער, הוא מקבל אגודל ירוק. אם יעריך ש"מיכאל רופא שיניים" יצביע נגד – הוא יקבל אגודל אדום. כך שגם הנטייה הפוליטית של אנשי הקשר של המשתמש חשופה לעיני המפלגה.

חוץ מזה, למי מאיתנו שנוטה לשמור באנשי הקשר למשל את הקוד לכספומט או את פרטי כרטיס האשראי – שימו לב, כעת גם הם עלולים להיות חשופים. זה עוד לפני שנדבר על הטענות של האקרים שכבר הצליחו לפרוץ שוב למאגרים השמורים ביישומונים.

זו לא המצאה של האפליקציה הזאת או של הקמפיין הזה. להפך, אלה המאחרים. אפליקציית "אלקטור", שבה משתמשות הליכוד וימינה ופעילה כבר ממערכת הבחירות הקודמת, מאפשרת חיפוש מתוחכם אפילו יותר. כל משתמש יכול למצוא בעזרתה פרטים של כל בוחר הרשום בספר הבוחרים, כולל כתובת מגורים. 

הרשות להגנת הפרטיות קבעה בעבר שהמפלגות שהשתמשו ב"אלקטור" לפני שנה – הפרו את חוק הגנת הפרטיות. לפני כשבועיים היא הודיעה למפלגות: "ניתן לאסוף שמות... רק כאשר התומך הפוטנציאלי הסכים לאיסוף המידע על אודותיו" – מה שבפועל לא ממש קורה. ברשות גם אמרו לכאן חדשות שכבר החלו בבדיקה של השימוש ביישומונים במערכת הבחירות הנוכחית. אבל בהיעדר סנקציות יעילות, אולי האיום הזה פשוט לא כל כך מרתיע.

בינתיים, מטעם "קאנבסיר" מסרו: הכול על פי דין. לדבריהם, פעילי המפלגה סימנו מי ממכריהם עשויים לגלות עניין במפלגה ואין בכך פגיעה בחוק. מחברת "אלקטור" נמסר כי היא פועלת בהתאם לחוק הגנת הפרטיות וכי פעיל שמקבל פרטי גישה לאפליקציה, מוגבל למספר חיפושים בודדים, ולא חשוף לתעודות זהות או לפרטים רגישים.

הפופולריים