הקרב על אום אל פחם: מה הסיכוי של נתניהו?

הקרב על אום אל פחם: מה הסיכוי של נתניהו?

בבחירות הקודמות קיבלה הרשימה המשותפת יותר מ-98% מהקולות בעיר אום אל פחם. איך ישפיעו הפיצול של המשותפת והריצה העצמאית של רע"מ, מה סיכויי הקמפיין של נתניהו בחברה הערבית למשוך מצביעים ואיך ישפיעו העימותים האלימים עם המשטרה?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה באום אל פחם 05.03.21
צילום: צילום: רוני עופר, פלאש 90

צפו בכתבה

בסבב הבחירות הקודם קיבלה מפלגת הרשימה המשותפת יותר מ-98% מהקולות בעיר אום אל פחם, רק שמאז דברים השתנו. עם סגירת הרשימת לכנסת ה-24, המשותפת התפצלה רשמית ויו"ר רע"מ מנסור עבאס הודיע על ריצה עצמאית. הפיצול הזה יצר בעיר ויכוח פוליטי רווי אמוציות בין המחנה של עבאס לזה של המשותפת.

נקודה נוספת שעשוייה להשפיע על התפלגות הקולות בעיר היא חיזורי נתניהו אחרי הקול הערבי. ראש הממשלה יצא בקמפיין הפונה למגזר, בו הוא מבטיח להביא למיגור הפשיעה ביישובים. חרף המאמצים, מעריך תושב העיר: "בין שמונה עד עשרה קולות בודדים באום אל פחם יצביעו לנתניהו". 

איך ישפיעו העימותים האלימים עם המשטרה על ההצבעה בעיר?

הפשיעה הגואה בחברה הערבית היא הנושא הבוער ביותר באום אל פחם, שמביא אלפים למחות בכיכר המרכזית בשבועות האחרונים - וסביר שיהווה גורם משפיע גם בקלפי. בתוך כך, יו"ר רע"מ הותקף אמש (שישי) בהפגנת המחאה השמינית. המפגינים מנעו מחבר הכנסת להצטרף להפגנה, וקראו לעברו: "החוצה", ברקע תמיכתו במשטרה בעניין הפשיעה ברחוב הערבי.

גורמים במפלגתו של עבאס האשימו את תומכי בל"ד בתקיפה. מפגינים ומפגינות נראו כשהם נושאים דגלי פלסטין, וקראו קריאות נגד שוטרים במקום. מהמשטרה נמסר כי מפגינים גם יידו אבנים וירו זיקוקים אל עבר שוטרים במקום, אך לא דווח על נפגעים.

הפגנת המחאה בשבוע שעבר נגד האלימות בחברה הערבית ואזלת ידה של המשטרה התדרדרה לפסים אלימים יותר בין המשטרה למפגינים. תושב העיר, בן 35, נפצע קשה בראשו מרימון הלם וכן נפצעו ראש עיריית אום אל פחם, ד"ר סמיר מחמיד וח"כ יוסף ג'אברין, לאחר שהמפגינים ניסו לחסום את כביש ואדי עארה. במשטרה, מצידם, מסרו כי שמונה שוטרים נפצעו קל במהומות, וטענו כי ראש העיר וראשי המפגינים לא שיתפו פעולה בניסיונות ההידברות שקדמו למחאה.

הפופולריים