ח"כ יצחק פינדרוס: "מי שהתגיירה בגיור צה"לי היא שיקסע"

ח"כ יצחק פינדרוס: מתגיירת בגיור צה"לי - שיקסע

יו"ר סיעת יהדות התורה אף הוסיף כי "אם מישהו מתחתן איתה - האבא צריך לשבת שבעה". ליברמן הגיב: "כל חייל שמשרת בצה"ל ועבר גיור צה"לי יותר יהודי מכל תלמידי ישיבת מיר ביחד" • מיקי זוהר: ""לא האמנו שבג"ץ יפסוק בעניין"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ יצחק פינדרוס בפאנל בנושאי דת ומדינה של ארגון עתים ואתר כיפה. 02.03.21
צילום: מתוך פאנל של ארגון עתים ואתר כיפה

ברקע פסיקת בג"ץ ולפיה יותר גיור רפורמי, יו"ר סיעת יהדות התורה חבר הכנסת יצחק פינדרוס יצא נגד הגיור בצבא, ואמר: "מי שהתגיירה בגיור צה"לי היא שיקסע, בהגדרה היא לא יהודייה אלא גויה גמורה. אם מישהו מתחתן איתה - האבא צריך לשבת שבעה, לקרוע קריעה ולהגיד קדיש". את הדברים אמר במסגרת פאנל בנושאי דת ומדינה של ארגון עתים ואתר כיפה שישודר הערב (שלישי).

לאחר שהקטע המדובר פורסם בטוויטר, הביקורת על דברי פינדרוס מצד בכירים באופוזיציה הפוליטית לא איחרה לבוא. יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף: "פינדרוס וחברי יהדות התורה - לא להתגייס לצבא ולחיות על חשבון משלמי המיסים זה שיקסע. מי שצריכים לשבת שבעה זה אתם על שקברתם את ערכי העם היהודי. כל חייל שמשרת בצה"ל ועבר גיור צה"לי יותר יהודי מכל תלמידי 'ישיבת מיר' ביחד".

יו"ר האופוזיציה, ויו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד כתב בטוויטר: "האמירה של ח"כ פינדרוס היא אמירה חשוכה ועצובה. על איזו חיילת ששירתה בצה"ל הוא מדבר? הלוחמות בקרקל? המג"בניקיות במחסומים? התצפיתניות מול עזה? הצעירות המופלאות האלה שאתה קורא להן 'שיקסע' מצילות את חייך".

ח"כ צבי האוזר, יו"ר ועדת חוץ ובטחון" גינה את דבריו של פינדרוס, ןצייץ: "מקומם לראות איך חבר הכנסת פינדרוס שכח שדרך ארץ קדמה לתורה ופוגע בלי להסס באלפי חיילות וחיילים. ביטחונינו וביטחונו של פינדרוס יובטח על ידי אלה הנלחמים על נצח ישראל. לא ניתן להשפילם ולהוציא אותם מחוץ למחנה".

קרע בעם? בקושי שריטה: 7 הערות על סערת הגיור | שמואל רוזנר פרשנות

מיקי זוהר: "לא האמנו שבג"ץ יפסוק בעניין חוק הגיור"

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, התייחס הבוקר לפסיקת בג"ץ וכינה אותה - מסוכנת. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, אמר זוהר: "הדבר הזה יכול להביא כל אדם שרוצה להגיע לישראל להתגייר גיור רפורמי בתוך חודש ולעלות לישראל. מהר מאוד לא נהיה מדינה יהודית ודמוקרטית. זו התערבות בוטה של בג"ץ בעניינים רגישים מאוד בחברה הישראלית".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

זוהר נשאל מדוע הממשלה והכנסת לא חוקקו חוק בעניין במשך השנים כפי שביקש מהן בג"ץ: "לא היה צורך בזה עד עכשיו. הדברים הסתדרו בצורה סבירה. יש סוגוית שהדברים מתנהלים כמו שצריך ולכן לא מוצדקת חקיקה. לא האמנו שבג"ץ יפסוק בעניין. אנחנו חייבים לחוקק חוק שמבהיר את הסוגייה, אבל נחוקק גם חוק שיימנע מבג"ץ לפסול חוק שיעבור".

שר המשפטים לשעבר, משה נסים, מי שעמד בראש הוועדה לחוק הגיור הממלכתי, אמר בריאיון בתוכנית כי "בג"ץ בכל פסקי דינו הזכיר שהפציר בממשלת ישראל - 'אנא חוקקו חוק, הנושא רגיש. מנשמת אפו של זהות העם היהודי' - כל השנים ממשלת ישראל והכנסת לא ראו לנכון לעשות את זה". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

נסים סיפר כי בשעתו הציע להקים בתי דין לגיור וקבע שהגיור יהיה לפי דין תורה, והדיינים יהיו מוסמכי הרבנות הראשית. הוא מטיל את האחריות למצב הנוכחי על המפלגות החרדיות: "לא קיבלו את ההצעה כי לא הופיעו המילים 'תחת הפיקוח של הרבנות הראשית'. הם גרמו לפסיקת בג"ץ".

ברקע הדברים, אתמול בג"ץ פסק לראשונה כי גם מי שיעבור גיור רפורמי או קונסרבטיבי יוכר כיהודי. הפסיקה באה בעקבות 11 עתירות, שרובן הוגשו בשנת 2005. הגיורים יוכרו במסגרת חוק השבות. בפסיקה נכתב כי הקהילות הלא-אורתודוכסיות הן "חלק מהזרמים המרכזיים של היהדות בעולם" וכי הליך הגיור בהן נעשה על ידי גוף דתי שהוסמך לכך בהתאם לאמות מידה קבועות. נציגי המפלגות החרדיות הציבו אולטימטום לראש הממשלה עם פרסום הפסיקה. דרעי, גפני וליצמן העבירו מסר לנתניהו: "לא נצטרף לממשלה בלי פסקת התגברות"

ח"כ פינדרוס התייחס בפאנל לנושא הסטטוס קוו במדינת ישראל, ואמר כי הוא "נשחק, אבל המציאות בישראל נהיית יותר מסורתית". פינדורס הוסיף: "לא אזום חקיקה דתית, אלא אם כן לבלום את התערבות בג"ץ או ארגונים כאלה ואחרים. אם משמעות מתווה ניסים זה שמישהו שייכנס גוי לקרב ישראל ותהיה לו תעודת שהוא יהודי. אני לא יכול להתפשר על גוי אחד שייכנס בקרב ישראל כי אני רוצה להיות נחמד ולאהיב את היהדות".

מלשכתו של יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס נמסר: "למען הסר ספק, השימוש במילה שיקסע מהפאנל שפורסם הבוקר היה בהכוונה למשמעות הדתית שלה, לאמור, הגיור הוא רק על פי ההלכה והלכה לא יכולה להיקבע בחוק ולא בבג"ץ. גיור שאינו על פי ההלכה אינו תופס והנשים הללו אינן יהודיות. כל ניסיון להוציא את הדברים מהקשר ולטעון כאילו יש כאן זלזול בתרומתן לביטחון המדינה הוא ניסיון מעוות. גם חסידי אומות העולם לאורך ההיסטוריה היו אנשים נפלאים ובכל זאת אינם יהודים, וכך גם לוחמים רבים בני העדה הדרוזית שאנחנו מעריכים ומוקירים - אבל איש לא חושב אפילו בטעות שהם יהודים".

הפופולריים