למרות התנגדות בכירי משרד הבריאות: הקבינט אישר את פתיחת השמיים

למרות התנגדות משרד הבריאות: השמיים ייפתחו

בכניסה לארץ תבוטל הוועדה, ביציאה מהארץ תתקיים ועדה רק למי שלא התחסן. עוד אישרו השרים כניסה לישראל של אלפי ישראלים ביום, יציאה מהארץ לכל מדינה, ובדיקה 72 שעות לפני הנחיתה ועם הגעתם • מחלוקת לגבי הטיסות מניו יורק בשל המוטציה הניו-יורקית, שלראשונה התגלתה בישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישראלים חוזרים מחו"ל בנתב"ג
צילום: צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

קבינט הקורונה אישר הערב (שלישי) את המתווה לפתיחת השמיים מיום ראשון הקרוב. על פי המתווה, בכל יום יורשו לשוב מחו"ל לישראל אלפי ישראלים. המחוסנים והמחלימים שבהם יידרשו לעבור בדיקת קורונה בנמל התעופה בן-גוריון. האחרים ייבדקו ויישלחו לבידוד ביתי עד לקבלת התוצאה. 

המשטרה תציב בעדיפות עליונה את הפיקוח על השוהים בבידוד ביתי. מצבת הפקחים תתוגבר ב-660 איש ויוקצו אמצעים טכנולוגיים נוספים לאכיפה. בנוסף, תקודם בכנסת חקיקה לסייע בפיקוח על מבודדים. באשר לישראלים שיוצאים לחו"ל הוחלט כי מחוסנים ומחלימים לא יידרשו לאישור מוועדת החריגים - בניגוד לאחרים. משרד התחבורה יקבע את המכסה היומית של ישראלים שיורשו לנסוע לחו"ל.

קבינט הקורונה אישר את המתווה לפתיחת השמיים על אף הסתייגותם של הממונה על המאבק בקורונה הפרופסור נחמן אש ושל ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הדוקטור שרון אלרעי פרייס. השניים הזהירו מהכנסת זנים חדשים של נגיף קורונה לישראל. "אם ייכנס לארץ וריאנט עמיד בפני החיסון - פירושו של דבר שכל מבצע החיסונים יושלך לפח", אמרה ד"ר אלרעי פרייס.

בשלב הראשון תותר כניסה לישראל של 1,000 נכנסים מחו"ל בימים ראשון עד שלישי בשבוע הבא. ביום רביעי תתבצע הערכת מצב ולפיה יוחלט אם להעלות את המספר ל-3,000 ביום. מ-14 במארס יעלה המספר ל-4,000 עד 5,000 נכנסים ביממה. 

התקנות החדשות

<> כניסת 3,000 ישראלים למדינה בכל יום - כולל מעברים יבשתיים:

<> מתחסנים ומחלימים יידרשו גם כן לבדיקת קורונה

<> לא מחוסנים יבצעו בדיקת קורונה וישלחו לבידוד ביתי

<> המשטרה תתעדף את האכיפה על מבודדים, יתווספו 660 פקחים. יקודם פיתוח האמצעים הטכנולוגיים לאכיפה

<> היציאה לחו"ל:

<> מתחסנים ומחלימים בלי ועדת חריגים.

<> לא מחוסנים או מחלימים - יחוייבו באישור ועדת חריגים

כולם בכפוף למכסת היציאה לחו"ל שעליו יחליט משרד התחבורה

בשבוע הבא ייפתחו עשרה יעדים ומי שירצו לצאת מהארץ יצטרכו להציג אישור. מפת היעדים שייפתחו תוחלט בכל מקרה ב-24 השעות הקרובות. כמעט כל היעדים יהיו באירופה, ויעד אחד לפחות יהיה בחוף המערבי של ארצות הברית. מסתמן שמשפחה עם ילדים תצטרך לקבל את אישור ועדת החריגים בכל מקרה. הילדים יהיו מחוייבים בבדיקות קורונה בהלוך ובחזור.

חשש מהמוטציה מניו-יורק

מחלוקת בנוגע לטיסות לניו-יורק: ברקע הדיון על פתיחת השמיים, משרד הבריאות עדכן כי לראשונה התגלו בישראל שלושה מקרים של הווריאנט מניו יורק - כולם במשפחה אחת. מרכז המידע והידע של אמ"ן הזהיר מהמוטציה הניו יורקית, זן חדש של הנגיף שהתפשט בה במהירות לאחרונה ונושא מוטציה שקושרה להדבקה חוזרת של מחלימים. לכן, באמ"ן סבורים שלאור קשרי האוכלוסיות והתעופה בין ישראל לניו יורק "קיים סיכון ממוקד לכניסת הזן לישראל, ומומלץ לפעול לצמצומו".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה בדיון הקבינט: "יש הרבה וריאנטים בחוץ - כולל וריאנט ניו יורקי שמדאיג אותנו מאוד. אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו בעוד חודש אומרים איך הכנסנו את עצמנו למצב הזה. אם יכנס לכאן וריאנט שהחיסון לא יעיל בפניו - כל מבצע החיסונים הלך לפח".

הפופולריים