דיפלומטיית החיסונים | גנץ דורש מנתניהו לעצור את העברת החיסונים ולכנס את הקבינט

גנץ דורש: עצירת העברת החיסונים למדינות זרות

במכתב שהעביר לנתניהו טוען גנץ כי לא התקיים דיון מקצועי בנושא וכי קבלת ההחלטות הזו "מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ ובביטחון המדינה" • אדלשטיין: "יש שיקולים נוספים, והם לא מתחום הבריאות" • אתמול נחשף בכאן חדשות כי המהלך נתקל בקשיים משפטיים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי רה"מ חיסון קורונה מטוס משלוח
צילום: צילום: ישראל מרק סלם, פול

דיפלומטיית החיסונים - חשיפת כאן חדשות: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה היום (חמישי) לראש המל"ל כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם. קודם לכן, שר הביטחון ויו"ר כחול-לבן בני גנץ דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את העברת החיסונים הישראלים למדינות זרות ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. הוא הדגיש במכתב שהעביר לנתניהו כי קבלת ההחלטות ללא אישור מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל.

במכתבו כתב גנץ כי "לא מדובר בפעם הראשונה שהחלטות ביטחוניות ומדיניות משמעותיות מתקבלות מאחורי גבם של הגורמים הרלבנטיים במדינת ישראל, תוך פגיעה אפשרית בביטחון המדינה, ביחסי החוץ שלה, ובשלטון החוק. דפוס זה פוגע ביכולתנו לנהל את המדינה באופן תקין בתחומים הרגישים ביותר שלפתחינו".

שר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב להעברת החיסונים למדינות זרות. בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בכאן רשת ב אמר אדלשטיין כי "יש כמות מסוימת וקטנה מאוד שהועברה לכמה מדינות מכל מיני שיקולים". אדלשטיין הוסיף כי "מדובר באלפים בודדים. אף מנה מהחיסונים האלה היא לא של פייזר".

האזינו לריאיון המלא עם שר הבריאות

דרישה זו מגיעה לאחר חשיפת כאן חדשות על כך שתכנית חלוקת החיסונים נבחנת על ידי גורמים משפטיים, בעקבות פניות רבות של עורכי דין, עמותות וגופים למשרדים הרלוונטיים. על פי חוק נכסי מדינה, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס שכזה - חיסונים נחשבים לכאלה - ולפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ. בסביבת שר הביטחון בני גנץ סבורים שרק לאחר קיום דיון מקצועי בנושא, והצגת הצדקה מדינית או ביטחונית, ניתן להעביר את אותם חיסונים - בדומה להליך שנעשה, למשל, בנוגע להעברת החיסונים לרשות הפלסטינית.

חיסונים תמורת מתנות דיפלומטיות: פייר, מרגש, רק חבל שנתניהו לא שאל אף אחד בדרך | הזווית

תהליך דומה, אומרים בסביבת גנץ, לא התקיים בהעברת החיסונים למדינות. גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי זועמים על כך, וסבורים שהתנהלות דומה של ראש הממשלה בנימין נתניהו הייתה גם בפרשת מטוסי ה-F-35 והסכמי השלום.

דיפלומטיית החיסונים | גורמים משפטיים בוחנים את תוכנית חלוקת החיסונים למדינות העולם, בהן מרוקו, קונגו ומאוריטניה. הדיווח של @gilicohen10 ב-#חדשותהערב pic.twitter.com/NgOZbI0Li9

ארגוני זכויות אדם למשרד הבריאות ולמתאם פעולות הממשלה: "עליכם להבטיח חיסון לאוכלוסייה בשטחים ובעזה"

בעקבות הפרסום בכאן חדשות, שורה של ארגוני זכויות אדם פנו למשרד הבריאות ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים ואמרו כי "נראה שלישראל יש מלאי חיסונים עודף, לכן עליכם להבטיח את חיסון האוכלוסייה בשטחים ובעזה".

בפנייה של רופאים לזכויות אדם, המוקד, ארגון גישה ורבנים לזכויות אדם נכתב כי הפרסום על העברת החיסונים למספר רב של מדינות "מלמד כי בידי ישראל כמות חיסונים גדולה מזו הנדרשת לה. לצד זאת, ברור שמלאי החיסונים הוא מוגבל, ואנו מביטים בדאגה על הזמן החולף ללא עמידה בחובתכם לחיסון האוכולוסיה בגדה הערבית ועזה".

עוד כתבו הארגונים: "נבקש לדעת אילו צעדים נוקטת ישראל על מנת להבטיח את חיסון האוכלוסייה האזרחית בגדה המערבית וברצועת עזה? כמה חיסונים מתכוונת ישראל להעביר לרשות הפלסטינית, מאיזה סוג ומתי מתכוננת להעברת חיסונים אלו".

מדינות נוספות יקבלו אלפי חיסונים מישראל

לא פחות מ-19 מדינות צפויות לקבל חיסונים מישראל, כך אמרו אתמול (רביעי) לכאן חדשות גורמים המעורים בנושא. רשימת המדינות ארוכה למדי, וכוללת בין היתר את קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.

נתניהו הגיב אתמול לחשיפה ואמר כי "ישראל קיבלה תמורה עוד לפני שהחיסונים הועברו. כל מה שאנחנו נותנים לגורמים אחרים זה לא בא על חשבון אזרח ישראלי. מדובר במספרים סמליים שאנחנו נותנים אותם למדינות השונות. אני מקבל את ההחלטה ואני חושב שההחלטה מושכלת".

עד עתה לא ברור באיזה פורום התקבלה ההחלטה להעביר את החיסונים הללו ואיך נקבעה רשימת המדינות, שהועברה על ידי המטה לביטחון לאומי לאחר שראש הממשלה נתניהו החליט על המהלך. גבי אשכנזי ובני גנץ, שרי החוץ והביטחון והמשפטים, עורבו בסוגיה רק בשלב מאוחר מאוד - במקרה של אשכנזי רק כשהמטוס של ממשלת הונדורס היה בדרכו לישראל, ובמקרה של גנץ רק לאחר הפרסום אצלנו בכאן חדשות. במשרד הבריאות עד עתה לא השיבו לשאלות בנושא - האם היו מעורבים באישור המהלך, ומדוע למשל, לא מחסנים מחלימים במנות המדוברות.

הפופולריים