ישראל תעביר עשרות אלפי חיסונים לכ-15 מדינות תמורת תמיכה מדינית

ישראל תעביר חיסונים לכ-15 מדינות תמורת תמיכה

החיסונים יבואו ממלאי חיסוני "מודרנה" שטרם נעשה בו שימוש • גנץ תקף את נתניהו: "סוחר בחיסונים, חושב שהוא מנהל ממלכה ולא מדינה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בהגעת המשלוח של פייזר לנתב"ג מבריסל, 10.01.21
צילום: צילום: סיון פרג'

חיסונים תמורת נציגויות: לאחר חשיפת כאן חדשות היום (שלישי) כי ישראל תשלח אלפי חיסונים להונדורס, גואטמלה, צ'כיה והונגריה תמורת תמיכה מדינית או העברת נציגויותיהן לירושלים, כעת מתברר כי ישראל תעביר בקרוב חיסונים לכ-15 מדינות בסך הכול תמורת תמיכה. משמעות הדבר שמספר החיסונים שישראל תחלק ללא תמורה למדינות שונות בגלובוס – מאיטליה ועד צ'אד ולרשות הפלסטינית – יתקרב ל-100 אלף. רשימת המדינות עדיין לא נקבעה סופית, אבל מדובר ביותר מתריסר, בהן גם מדינות באפריקה שחידשו קשרים דיפלומטיים עם ישראל.

החיסונים מגיעים מהמלאי שנרכש מחברת מודרנה שטרם נעשה בו שימוש. לכמה מן המדינות העברת החיסונים תהיה מעין מחווה דיפלומטית על תמיכתן בישראל. אותן מדינות לא ישלמו על החיסונים, אלא יקבלו אותן ללא תשלום פיזי. בכירים במערכות הרלוונטיות הופתעו לשמוע על המהלך, וחלקם ידעו עליו רק לאחר פניית כאן חדשות. 

ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, תקף את ראש הממשלה נתניהו בתגובה לחשיפת כאן חדשות: "‏העובדה שנתניהו סוחר בחיסונים של אזרחי ישראל ששולמו מכספי המסים שלהם בלי דין וחשבון, מראה שהוא חושב שהוא מנהל ממלכה ולא מדינה. מהלך כזה מחייב דיון ואישור. רק צורך ביטחוני, מדיני או רפואי דחוף יכול להצדיק מהלך כזה ונתניהו חייב להציג אותו לציבור או לכל הפחות לאשרו בפורומים הרלוונטיים", אמר גנץ.

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו אישרו את הפרסום ומסרו כי הוחלט לסייע לכמה מדינות שפנו לישראל בכמות סמלית של חיסונים, בעקבות הצטברות של חיסונים שלא נעשה בהם שימוש. כמו כן נכתב כי כמות סמלית תגיע גם לצוותי רפואה של הרשות הפלסטינית. נתניהו אמר היום בנושא: "המלאי שלנו הוא מעל ומעבר ממה שצריכים אזרחי ישראל, יש לנו די והותר כדי לעזור".

מוקדם יותר היום מסר גורם המעורה בנושא לכאן חדשות כי היום יגיע לישראל מטוס מהונדורס כדי לאסוף 5,000 חיסונים. על פי הגורם גם גואטמלה צפויה לקבל 5,000 חיסונים מישראל ואחריה צ'כיה עם כמות דומה. זאת בתמורה לתמיכתן הדיפלומטית והעברת הנציגויות. שלוש המדינות התחייבו בעבר לפתוח נציגות דיפלומטית בירושלים, ולפי הגורם זה חלק מהמהלך כדי לבסס נציגויות דיפלומטיות בבירה.

הפופולריים