סקר הסקרים של המדד: 30 מנדטים לליכוד, כחול לבן לא עוברת את אחוז החסימה

סקר הסקרים של המדד: 30 מנדטים לליכוד

לפי החישוב שמתבסס על נוסחה מתמטית המשקללת את כלל הסקרים: לגוש תומכי נתניהו 50 מנדטים, לתומכים בהחלפתו 58 ולימינה של בנט - 12 מנדטים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בועות ראשי מפלגות
צילום: יונתן זינדל ויוסי אלוני, פלאש 90

סקר הסקרים של המדד וכאן חדשות חוזה הערב (ראשון) 50 מנדטים לגוש תומכי נתניהו, 58 מנדטים לאלו שקוראים להחליפו ו-12 מנדטים למפלגת ימינה, שאינה מוכנה להתחייב שלא תשב בממשלה יחד עם נתניהו. מפלגת כחול לבן, כמו גם רע"מ והמפלגה של ירון זליכה - לא עברו את אחוז החסימה.

יחד עם זאת, במסגרת הסקרים של אתר "המדד" בשיתוף כאן חדשות ומכון קנטאר, הנשאלים התבקשו לדרג מה הנושאים החשובים להם ביותר בבחירות – ורק רבע מהם השיבו שהחלפת נתניהו היא זו שחשובה להם. בנוסף רק 11% הגדירו את הישארות נתניהו כאחד משלושת הנושאים החשובים ביותר מבחינתם בבואם לקלפי.

אתר "המדד", בעריכת פרשן כאן חדשות שמואל רוזנר ופרופ' קמיל פוקס, יצר את "סקר הסקרים" - נוסחה מתמטית ייחודית החוזה את תמונת המנדטים לפי כל הסקרים שמפורסמים בכלי התקשורת. לא מדובר בממוצע רגיל, אלא בנוסחה של ממש, הנותנת ציון לכל סקר, בין היתר לפי מועד הפרסום שלו והסטייה שלו מממוצע הסקרים האחרים.

איך זה עובד?

סקר הסקרים הוא לא סקר. הוא ממוצע של סקרים, רק שבמקום לעשות סתם ממוצע, כלומר, לקחת סקרים, לסכם ולחלק - אצלנו בהמדד עושים את זה על פי נוסחה קצת יותר מורכבת, שיש לה שתי מטרות עיקריות. האחת, לתת ביטוי משמעותי יותר לסקרים מאוחרים ומעודכנים יותר. השנייה, לחתור לצמצום של סטיות מהממוצע.

לכל סקר יש את המדגם שלו, הסוקר שלו, היום שלו, החישוב שלו, ולכן לכל סקר יש ״אופי״ מסוים על פי המדגם והשקלול שלו. כאשר אנחנו לוקחים את כל הסקרים ביחד, אנחנו מקווים לטשטש קצת את ה״אופי״ הייחודי לכל סקר, ולקבל תמונה יותר מדויקת.

יש סיבות להניח שהשיטה אמורה להיות יותר מדויקת, אבל תמיד יכול להתברר בסוף שלאחד הסוקרים היה המדגם הכי מדויק, או השקלול הכי נכון, ושמוטב היה לדבוק בו מאשר להסתכל על ממוצע שלו ושל עוד סוקרים. הבעיה היא כמובן שאי אפשר לדעת מראש איזה סוקר יהיה הכי מדויק, ולכן עדיף – לפחות כמידע משלים – להסתכל גם על הממוצע של כולם.

איך ייתכן שרק בסקר הסקרים יש לליכוד 30 מנדטים?

כאשר עושים ממוצע של כל הסקרים, חלק מהמפלגות עוברות את אחוז החסימה וחלק לא. את אלה שלא עוברות צריך לבטל, ואז לחלק את המנדטים שלהן מחדש בין המפלגות האחרות (כמו שעושים אחרי הבחירות לפי חוק בדר עופר והסכמי המפלגות). במילים אחרות, הליכוד עולה בממוצע ל-30 מנדטים, בגלל שמפלגות אחרות נופלות מתחת לאחוז החסימה, והמנדטים שלהן מחולקים מחדש - חלקם לליכוד. אגב, אם אתם רוצים לראות את הממוצע של כל מפלגה לפני שמחלקים את המנדטים מחדש, אתם יכולים לעשות את זה כאן.

יש הרבה יתרונות למבט בלי הפילטר של חלוקת המנדטים מחדש כי זה נותן מידע על המגמה של כל מפלגה. אבל יש עם זה גם בעיה כי בחישוב כזה של ממוצע לא תמיד מגיעים בדיוק ל-120, וגם כי יש מפלגות מתחת לאחוז החסימה, שבעצם מפסיקות להיות חשובות ברגע שהבחירות נגמרו. מה שהצגנו בטלוויזיה זה לא רק את הממוצע לכל מפלגה, אלא את הממוצע כפי שייראה לאחר חלוקת הקולות מחדש – ובעצם, איך תיראה הכנסת לפי הממוצע של כל הסקרים.

באילו סקרים משתמשים?

התשובה היא שבכולם. אתם יכולים לראות אותם כאן. סקרים של העיתונים, של ערוצי הטלוויזיה (כולל, כמובן, הסקרים של דודי חסיד בכאן חדשות), של תחנות רדיו. אבל – לא בסקרים של המפלגות. לא בסקרים פנימיים. רק באלה של כלי התקשורת.

התוצאות של סקר הסקרים

מבחינת הרכבת קואליציה, לנתניהו יש כרגע את הסיכוי הכי סביר לנצח. הוא עוד לא שם, כי הרוב של 62 שיש לו כרגע בסקר הסקרים תלוי בהמון גורמים - ורחוק מלהיות תוצאה סופית. אבל הדרך שלו לקואליציה די ברורה. הוא תלוי בעצם רק בשני דברים: שהציונות הדתית באמת תעבור את אחוז החסימה, ושיצליח לשכנע את בנט להצטרף אליו. אם שני אלה יקרו, מצבו נראה לא רע.

מספרית, יש עוד אפשרויות. לדוגמה, האפשרות של בנט עד מרצ. לקואליציה כזאת, עם בנט, סער, לפיד, ליברמן, מיכאלי והורוביץ, יש 61 מנדטים. רוב קטן. אבל ברור למה היא מסובכת. קודם כל, פערי אידאולוגיה חריפים, וגם פערי אגו לא קטנים (מי יהיה ראש הממשלה). כדי שהיא תקרה, צריך להניח שבנט יעדיף ישיבה עם אבתיסאם מראענה על פני ישיבה עם משה גפני. האם דבר כזה יכול לקרות? אולי – אם יציעו לבנט את ראשות ממשלת בנט עד מרצ. אבל אתם רואים את לפיד מוותר לו ככה?

אחוז החסימה

אחוז החסימה יכול לקבוע את גורל הבחירות האלה, וזה יכול לקרות בגלל חמש מפלגות. קודם כל כחול לבן, שהלחץ עליה לפרוש ילך ויגבר. כחול לבן לא עוברת בממוצע הסקרים, וגם תחזית הגולשים שלנו מנבאת לה המשך ירידה. כלומר, אף אחד כבר לא מצפה שהיא תעבור (״אף אחד״ זו כמובן הפרזה, אבל הרבה מאוד). העניין הוא שכחול לבן היא לא המפלגה היחידה שקשה לדעת מה יקרה איתה. הייתי מונה לפחות עוד ארבע.

מרצ והעבודה: אולי שתיהן יעברו, אבל בהחלט ייתכן שאחת מהן תפיל את השנייה. קמפיין הגוועלד של הרגע האחרון יקבע את מי המצביעים ירוצו להציל, ואם תהיה נהירה כזאת דווקא לאחת מהן, השנייה תתרסק.

רע״ם: היו כמה צופים שהרימו גבה אתמול בערב, כאשר אמרתי שצריך לקחת בזהירות את התחזית שרע״ם לא עוברת. אבל אני בכל זאת ממליץ על זהירות - הסקרים במגזר הערבי לא תמיד נותנים אינדיקציה טובה למה שקורה שם, וגם אם רע״מ לא נראית כרגע הימור בטוח – היא עשויה (או עלולה, כל אחד לשיטתו) להפתיע. וכמובן, אם היא תפתיע, חלוקת המנדטים הכללית תהיה קצת אחרת. היא תיקח מהמשותפת, אבל יכולה גם להיות המפלגה שמעלה קצת את הרף, ומפילה מתחתיו את מי שקרוב לאחוז החסימה כמו כחול לבן או מרצ.

לא מצליחים לדמיין את מרצ והליכוד יחד? אז למה את המשותפת כן?

הציונות הדתית: נדמה שהמפלגה בטוחה, עוברת. אבל, גם זה לא לגמרי סופי. עוד כמה תעלולים של בן גביר יכולים לשכנע מצביעים להעדיף בכל זאת את בנט או את הליכוד או את יהדות התורה או את ש״ס.

מתי יוצג שוב סקר הסקרים?

עכשיו. מחר. מחרתיים. בשבוע הבא. סקר הסקרים מתעדכן על פי הנוסחה שלנו כל הזמן. למעשה, כל פעם שסקר חדש נוסף, הנוסחה מעדכנת את הממוצעים של המפלגות, ובהתאם גם את מה שאמור לקרות בכנסת. במקביל, אנחנו עושים את אותו תהליך עם תחזית הבחירות של גולשי המדד וכאן חדשות, שכבר נתנה לנו כמה אינדיקציות מעניינות על מה שקורה במערכת הבחירות הזאת. אם עוד לא הצטרפתם לאלפי המשתתפים באתגר התחזית, נשמח את תעשו את זה (כאן).

הפופולריים