האקרים טוענים כי פרצו שוב לאפליקציה המשמשת מפלגות לאיסוף מידע על בוחריהן

האם המערכת לאיסוף מידע על בוחרים נפרצה שוב?
אפליקציית "אלקטור" נפרצה כבר בעבר והובילה לדליפת פרטים של 6.5 מיליון ישראלים הרשומים בפנקס הבוחרים. ההאקרים שטוענים כי פרצו שוב למערכת, שבה משתמשות היום הליכוד וימינה, מאיימים לשחרר לרשת את פרטי הבוחרים - אלא אם "אלקטור" תושבת. מ"אלקטור" נמסר: "מדובר במידע שקרי ובניסיון סחיטה שלא יצלח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יערה שפירא - האלקטור
צילום: יערה שפירא - האלקטור

האקרים טוענים כי הצליחו לפרוץ שוב לאפליקציית "אלקטור", המשמשת מפלגות לאיסוף מידע על תומכיהן לקראת מערכות הבחירות. ההאקרים פרסמו חלק מפרטיהם של בוחרים כהוכחה לפריצה, לטענתם, ואף מאיימים לשחרר לרשת את כל הפרטים - אם האפליקציה לא תושבת בתוך כמה ימים. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. האפליקציה נפרצה כבר בעבר, והובילה לדליפת פרטיהם של 6.5 מיליון ישראלים הרשומים בפנקס הבוחרים. במערכת הבחירות הנוכחית משמשת האפליקציה את הליכוד וימינה.

להאקר נועם רותם, ממערכת הפודקאסט "סייבר-סייבר", נשלחה היום ההודעה הבאה, מאותו האקר שפרץ בפעם שעברה את "אלקטור" והעביר אז את מסד הנתונים למשרד המשפטים: "המערכת עדיין דולפת וכותביה לא למדו דבר על פרטיות. הפעם אין לנו שום כוונה לחלוק את פרטי ההדלפה עם ממשלתכם, מכיוון שהם הבהירו כי הם תומכים במפתחים במקום להגן על האזרחים. אנו הולכים לשחרר את כל הנתונים שלהם ולהוסיף עוד כמה מאגרי מידע מעניינים על ארגונים וסוכנויות ישראלים, אלא אם מערכת 'אלקטור' תושבת בימים הקרובים".

עוד כתב ההאקר, או ההאקרים: "אזרחים צריכים להיות מודעים לכך שהם מסכנים את עצמם בכך שהם מאפשרים למערכת הזו לאסוף עליהם נתונים". לצורך הוכחת העובדה שהצליחו כבר לפרוץ לספר הבוחרים – צירפו ההאקרים דוגמית עם פרטיהם האישיים של כמה מהרשומים בו, כולל מספרי טלפון, כתובות מייל ותאריכי לידה.

לפני שלושה שבועות קבעה הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, שבדקה את מקרה הדליפה הקודם, כי חברת "אלקטור", וכן מפלגות הליכוד וישראל ביתנו, שהשתמשו בתוכנה בבחירות הקודמות - הפרו את הוראות חוק הגנת הפרטיות. 

מבא כוחה של חברת "אלקטור" עו"ד בכור יאמין נמסר: "מדובר במידע שקרי ובניסיון סחיטה שלא יצלח. 'אלקטור' פועלת בהתאם לחוק ובהתאם לתקנות הגנת הפרטיות ואבטחת המידע. החברה פועלת בתיאום מלא עם גורמי האכיפה ובראשם הרשות להגנת הפרטיות ורשות הסייבר, והם מעודכנים במקרה".

ממפלגת ימינה נמסר: "איננו מכירים את המקרה שתיארתם, ככל שאכן קרה. אנו נקיים בדיקה בנושא. חולשת האבטחה שזוהתה במערכת תוקנה באופן מידי, ורשות הסייבר הלאומית קבעה כי לא נמצאו בה פערים נוספים. מערך הסייבר הלאומי אף הצהיר בתגובתו לבג"ץ כי הוא מתנגד להסרת המערכת מהאוויר, זאת בשל אמצעי האבטחה המוגברים שנקטה החברה".

מהליכוד לא נמסרה תגובה.

הפופולריים