אושר: ביום ראשון - פתיחה נוספת של בתי הספר, המסחר, התרבות והספורט

אושר: המסחר, התרבות והספורט ייפתחו ביום ראשון

ביום ראשון ייפתחו הלימודים בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב ביישובים ירוקים, צהובים ו"כתומים בהירים" • חנויות רחוב וקניונים ייפתחו בתו סגול "מחמיר" וכך גם שווקים, מוזיאונים, ספריות ובתי תפילה • למתחסנים בלבד תותר הכניסה לחדרי כושר וסטודיו, אירועי תרבות וספורט, מלונות ובריכות שחייה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קניון איילון ברמת גן 29.11.20
צילום: צילום: פלאש 90

אחרי ישיבת קבינט סוערת, יש סיכום: שר הבריאות אדלשטיין, שר הביטחון גנץ וראש הממשלה נתניהו החליטו (היום) בתום התייעצות שביום ראשון הקרוב תיערך הפעימה השנייה של היציאה מהסגר, ייפתח המסחר ויותרו אירועי תרבות וספורט למחוסנים.  כמו כן סוכם שביישובים ירוקים, צהובים ו"כתומים בהירים" יחזרו ביום ראשון ללימודים תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב.

הקבינט אישר - זה מה שיפתח החל מיום ראשון:

<> כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב - בערים ירוקות צהובות וכתומות בהירות (עם ציון רמזור עד 6.5 ו-70% מתחסנים מעל גיל 50)

<> חנויות רחוב, קניונים, מרכזי ביג, שווקים, מוזיאונים, ספריות ובתי תפילה - ייפתחו על בסיס מגבלות התקהלות (תו סגול מחמיר)

<> למחוסנים בלבד: חדרי כושר וסטודיו, אירועי תרבות וספורט, מלונות (ללא חדרי אוכל, ילדים יוכלו להיכנס בכפוף להצגת בדיקות בלבד), בריכות שחייה, תערוכות ואיים ירוקים (בים המלח בלבד)


יחד עם ההקלות, אושרה הצעתו של ממונה הקורונה הפרופסור נחמן אש לחגיגות הפורים בצל הקורונה. ההצעה כוללת איסור מסיבות, תהלוכות ואירועים רבי משתתפים; איסור משאיות שמחה; סעודות חג במסגרת המשפחה הגרעינית בלבד וסגירת קבר הרשב"י. הגבלות הפורים לא יכללו הגבלות תנועה, אלא רק הגבלות התקהלות. 


גורמים במשרד הבריאות אמרו כי ירדו מהאפשרות להטיל עוצר לילי או מגבלות תנועה. לטענתם, "ברגע שמתחילים בפתיחה – זה לא הגיוני להטיל מגבלות תנועה כמה ימים אחר-כך בלבד. הישראלים לא יצליחו לעמוד בזה, ולכן זה לעשות צחוק ממגבלות כאלה". במשרד הבריאות לא פוסלים את האפשרות שאם תהיה עלייה בתחלואה בימים הקרובים, ייתכן שהנושא יחזור לשולחן.

לצד אישור הפעימה הנוספת של היציאה מהסגר, אושר מתווה השרים לפעילות הדתית בפורים ובפרשת זכור, בשבת הקרוב.

<> יותרו סעודות והתקהלויות רק בקרב המשפחה הגרעינית. משרד הבריאות יצא בקמפיין הסברה שיקרא לארח רק מחוסנים או מחלימים.

<> בתי הכנסת ובתי המדרש ייפתחו החל משבת זכור לפי התו הירוק למחוסנים ומחלימים ב-50% תפוסה. או במגבלה של עשרה מתפללים בפנים ו-20 בחוץ. 

גנץ תקף את נתניהו: אתה מזלזל בפקידים

שר הביטחון בני גנץ תקף היום בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון ואמר: "למה שאתם קוראים 'פקידות' – פעם אחת לאנשי האוצר ופעם אחרת לאנשי המשפטים – זה לא מקובל עלינו. אתם מזלזלים באנשים שאמורים לעשות את העבודה מקצועית". עוד דרש גנץ שהתוכנית הכלכלית תידון בממשלה. 

הקלטות העימות בין גנץ לנתניהו בקבינט הקורונה

נתניהו פנה למזכיר הממשלה צחי ברוורמן בדיון ושאל אותו אם הוא קיבל כבר את הסכמת כחול לבן לעלות את התוכנית הכלכלית לדיון. גנץ השיב: "התשובה היא לא כי התוכנית לא נידונה במקומות הנכונים – ואתה יודע את זה יותר טוב ממני. לכן אין מה לקיים דיון ממשלתי. אתה משחק עם זה איך שנוח לך". 

שר הביטחון דרש לקיים דיון על התוכנית הכלכלית בפורום שיכלול את אנשי המקצוע של משרד האוצר. בתגובה, ראש הממשלה פנה למזכיר הממשלה וביקש: "אנא קבע מועד מידי לדיון בדברים האלה, כדי שלא יעכבו באמצעים מלאכותיים את העברת הסיוע לעסקים, לעצמאים ולאזרחי ישראל". גנץ השיב: "אנחנו לא עוצרים את התוכנית הכלכלית, אנחנו עוצרים שוחד בחירות".

המתקפה של גנץ מגיעה לאחר שאתמול פנה במכתב לראש הממשלה וטען שהמענקים שתכנן לאשר בממשלה הם שוחד בחירות. שר האוצר ישראל כ"ץ הגיב לדברים ואמר לשר הביטחון: "יש דברים בטענות שלך שאני שולל לחלוטין, אני לא שואל אותך מה עמדת ראשי אגפים במשרד הביטחון. לי ולגורמי המקצוע יש אחריות".

בד בבד, משרד האוצר הציע בדיון לפתוח את מערכת החינוך לגיל הרך גם באזורים כתומים וצהובים, ברגע שישראל תגיע לפעימה השנייה של הקלות - כשיהיו 900 חולים במצב קשה ויותר משני מיליון מחוסנים. מוקדם יותר נתניהו אמר בדיון: "אנחנו בקצה גבול היכולת, אם נפתח את הכל עכשיו - אנחנו בסכנה". 

גלנט: אפשר לפתוח את כל מערכת החינוך בערים הירוקות והצהובות

שר החינוך יואב גלנט אמר בדיון שאפשר לפתוח את כל מערכת החינוך בערים הירוקות, מגני הילדים ועד כיתה י"ב. "אנחנו ערוכים לזה, התנאים בשלו וראוי שהמלצתי תתקבל", הוא הוסיף. לגבי הערים הכתומות ציין שר החינוך כי יש לפתוח בהן את הלימודים לפחות באופן חלקי, אבל מידית. 

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, הגיב לגלנט וטען: "אני ממש לא ממליץ על פתיחה כוללת". ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, טענה שהנתונים שמוצגים בדיון על מערכת החינוך אינם נכונים וציינה: "להגיד שאין קשר בין בתי הספר לתחלואת ילדים זה לא נכון". אלרעי-פרייס תקפה את התנהלות הממשלה ואמרה כי "אם לא היינו מרוכזים כל הזמן באיך להגיד שלבתי הספר אין קשר לתחלואה. היינו מוצאים פתרונות טובים יותר לפתיחה". 

עימות בין נתניהו ומנדלבליט בדיון 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון: "שמעתי את שר החינוך טוען שלא קיבל את שמות המורים המחוסנים. למה זה מתעכב? צריך חקיקה לזה?" היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב: "החלטתי שאפשר להעביר במקומות עם תחלואה גבוהה את רשימת המורים המחוסנים, אבל צריך לקדם זאת בחקיקה ראשית". בתגובה, ראש הממשלה טעו: "אתם מחליטים באופן שרירותי שצריך חקיקה. היועץ המשפטי לא מתעקש על זה, למה אתם מתעקשים?"

נתניהו פתח את הדיון בקבינט ואמר: "אסור שנפתח הכל מיד. צריך לפעול באמצעות התו הירוק ולהמשיך במבצע החיסונים. אנחנו צריכים להכריע גם בעניין חג הפורים". ראש הממשלה מצדד בהטלת הגבלות נוספות, בדומה לעמדת כחול לבן. עוד אמר נתניהו לשרים: "המטרה היא לאשר את התקנות כמה שיותר מוקדם". 

אתמול אישר קבינט הקורונה את המתווה להרחבת הפעילות בנמל התעופה בן גוריון, כך שכעת יכולים להיכנס לישראל כ-2,000 בני אדם ביום, בכפוף לאישור ועדת החריגים. בנוסף תורחב גם הפעילות של חברות תעופה רבות. בדיון אתמול עלתה גם האפשרות לשנות את התקנות כך שמי שלא חוסן או שהחלים מהנגיף יישלח לבידוד במלונית. 

הפופולריים